ونیز

فرداد پرواز

ونیز در شمال ایتالیا قرار دارد و نام آن از قبیلۀ وِنِتی که در زمان امپراطوری رم در این منطقه ساکن بوده برگرفته شده است و از نظر تاریخی بر روی جزیره ریالتو واقع شده که به معنی ساحل مرتفع است. ونیز به نام های ملکۀ آدریاتیک، شهر جنگ، شهر ماسک ها، شهر پل ها، شهر شناور و شهر کانال ها شهرت دارد. این شهر بر روی یک تالاب واقع شده و ظاهر آن درست مانند ۶۰۰ سال قبل آن است. مشهور ترین منطقه آن دارای ۱۱۸ جزیره در نواحی اصلی شهر است. ونیز تنها شهریست که هیچ ماشینی در آن وجود ندارد و در عوض از تاکسی های آبی، اتوبوس های آبی یا واپورتو و گوندولا ها یا قایق های پارویی استفاده میشود.


موقعیت جغرافیایی

شهر ونیز هم سطح دریا میباشد و دارای ۱۱۸ جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل میباشند و بعضی دیگر مجزا هستند.

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده .این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو .این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به هم وصل میکند .

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب میایند عبارتند از :

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است .

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است .

تورچلو که گفته میشود قدیمی ترین جزیره در این منطقه می باشد از نظر سکونت .

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول میباشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف می باشد .


مد یا بالا آمدن آب دریا در ونیز

بالا آمدن آب دریا به غیر از مد معمولی میباشد بدین معنی که در ونیزبه ویژه در بهار و پاییز سطح آب به اندازه ی بالا میاید که رفت و آمد را مختل میکند و کوچه پس کوچه های شهر پر از آب میشود درست مانند سیل . مد معمولی هنگامی که با طوفان و امواج همراه باشد موجب بالا آمدن آب بیش از از حد معمول میشود که این مساله در ونیز یک مساله عادی میباشد و همه به ان عادت دارند .از سال ۲۰۰۳ به این طرف پروژه عظیم سد دریایی متحرک که در نوع خودش بی نظیر میباشد در دست اجرا میباشد تا بدینوسیله با این پدیده بالا آمدن آب مبارزه کنند .


مراکز خرید

اگر مدت اقامت تان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می پسندید، همان موقع و از همان جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعدا دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیافتد. انتظار داشتتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فراوان پیدا می شود. خیابان های اطراف میدان سن مارکو پر است از اسم های آشنا : مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و… آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و… را عرضه می‌کنند.


ساختار ونیز

ونیز حدودا ۱۷۰۰ سال قبل بر روی ۱۱۸ جزیره کوچک در جوار دریای آدریاتیک و در شمال شرق ایتالیا ساخته شد، كه از طريق ۴۰۰ پل به هم وصل شده اند .در سده دوم میلادی مردم قسمتی از شمال ایتالیا که از حمله های مکرر اقوام ژرمن به ستوه آمده بودند به این جزایر کوچ کردند و در طول قرن ها این شهر زیبا و رویایی را به وجود آوردند. ونیز امروزه یکی از شاهکارهای معماری و شهرسازی دنیا به شمار می رود. ونيز ايتاليا، موسوم به شهر كانالها ، محلي رويايي براي اهل سفر و گردشگري است. فونداسیون ساختمان های شهر ونیز از چوب است ، اما چوب مخصوصی است که از روسیه واردشده است.این چوب ها ضمن داشتن ضخامت و استحکام زیاد ویژگی دیگری که دارند این است تا وقتی که در مجاورت اکسیژن قرار نگیرند،نمی پوسند،بنابراین در آب به راحتی می توان از آن استفاده کرد. عمارت های تاریخی و آثار باستانی بسیار زیبا،آبراه ها و قایق های سنتی که به آن گندولا می گویند و نقش اتومبیل را در تنها شهر مدرن بدون ماشین دارند،کارناوال ماسک معروف ونیز، همه و همه به این شهر جلوه زیبا و تماشایی داده اند که هر ساله حداقل شش میلیون توریست از آن بازدید می کنند.


حمل و نقل عمومی

ونيز در جهان با كانال‌هاي آبی اش مشهور است. حدود 150 كانال يا آبراه ، 118 جزيره ونيز را به يكديگر ارتباط مي دهند، جالب اين كه اين جزاير را 400 پل به يكديگر متصل كرده اند. در قسمت قديمي و تاريخي شهر، كانال‌ها نقش خيابان را دارند و در آنها تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي آبي مسافران را جابجا مي كنند. ونيز بزرگ ترين شهر بدون اتومبيل در اروپاست. قسمت شمالي شهر همان بافت قرن‌هاي گذشته را حفظ كرده، به طوري كه مردم براي رفت و آمد يا از قايق استفاده مي كنند يا با پاي پياده به مقصد خود مي روند، ونيز شهري بدون خودرو سواري و كاميون است. شهر ونيز 25 خط اتوبوسراني آبي دارد. قايق سنتي و كلاسيك ونيز به نام گوندولا امروزه عمدتا گردشگران را جابه جا مي كند يا از آن براي مراسم عروسي و جشن هاي ديگر استفاده مي شود. بيشتر ونيزي ها براي رفت و آمد اتوبوس آبي سوار مي شوند. شهر همچنين شمار زيادي قايق شخصي دارد كه همان خودروهاي شخصي افرادند.


جاذبه هاي گردشگری

کل شهر بخودی خود یک چشم‌انداز بی‌نظیر است، چیزی که در تمام دنیا مانندی ندارد. بهترین راه برای گردش در ونیز قدم‌ زدن است.

خیابان سنت مارکز اسکوآر

اگر شما صادقانه بخواهید امپراطوران پیشین ونیز را درک کنید اینجا جایی است که باید از آن دیدن کنید.

کلیسای جامع سنت مارک

یک کلیسای جامع در شهر ونیز, شمال ایتالیا است.که مشهورترین کلیسای شهر ونیز و مثال بارزی از معماری بیزانسی است. این تنها کلیسای جامع شهر ونیز از سال ۱۸۰۷ است. این کلیسا دفتر کار اسقف اعظم ونیز نیز هست.

میدان سن مارکو

)میدان عمومی اصلی شهر ونیز در ایتالیا است که عموماً با عنوان میدان (la Piazza) شناخته می‌شود. پیاتزتا (Piazzetta) (به معنای میدانچه یا میدان کوچک) توسعهٔ میدان سن مارکو در گوشهٔ جنوب شرقی آن در طول مسیر آب محسوب می‌شود. (به نقشه نگاه کنید) این دو فضا (میدان و میدانچه) مرکز اجتماعی، مذهبی و سیاسی شهر ونیز هستند و معمولاً یکپارچه درنظر گرفته می‌شوند.

گراند کانال

با طول ۳.۸ کیلومتری اش و با پهنای حداقل ۳۰ و حداکثر ۷۰ متر و عمق متوسط ۵ متری اش شمالِ غربی ونیز را به جنوب آن متصل می کند و به عنوان شاهراه اصلی ونیز شناخته می شود. شکل کلی این کانال همانند یک S بزرگ می باشد. کناره این کانال از گذشته همیشه محل زندگی اشراف زادگان بوده است و ساختمان های کنار این کانال با معماری هایی از قرن ۱۲ میلادی به بعد می باشند. وسایل نقلیه عمومی از قبیل تاکسی و اتوبوس دریایی در این کانال در رفت و آمدند تا مردم و گردشگران را به قسمت های مختلف شهر ببرند ولی اگر قصد دارید تا لذت قایق سواری در گراند کانال را تجربه کنید باید از قایق های کشیده ای که Gondola Ride نامیده می شود، استفاده کنید.

پل ریالتو

یکی از چهار پلی است که بر روی کانال گراند در ونیز ایتالیا قرار دارد. پل ریالتو قدیمی ترین پل از این چهار پل بوده و خط تقسیم دو ناحیه San Marco و San Polo میباشد.

اولین معبر کانال گراند ونیز یک پل معلق بود که در سال 1181 ساخته شد. گسترش و اهمیت بازار ریالتو در ساحل شرقی، سبب افزایش ترافیک روی پل معلق شده و بنابراین در سال 1255 یک پل چوبی جایگزین آن شد.