سوچی

فرداد پرواز

در شمال شرقی دریای سیاه شهری به نام سوچی قرار دارد که طول و عرض جغرافیایی آن به شرح زیر می باشد:طول آن 40 درجه شرقی و عرض آن 44 درجه شمالی می باشد.این شهر بیش از 400هزار نفر جمعیت دارد. سوچی دارای هوای کوهستانی و آفتاب دل انگیز و مزرعه های اکالیپتوس،چای و ....و همچنین میوه هایی مثل انجیر،فیجوا و انجیر ونیز چشمه های معدنی فراوانی می باشد.

اگر به استراحت و سلامت بدنتان اهمیت می دهید به سوچی سفر کنید زیرا تمامی خواصی که برای سلامتی و بهبودی بدن لازم است در سوچی پیدا میشود.

سوچی دارای مناطق مختلفی است که هرکدام از این مناطق در سوچی ویژگی و مزیت های خاص خودش را دارد که شهر سوچی را از خیلی جاها متمایز میکند.برای مثال میتوان از منطقه (کراسنایا پولیانا) نام برد که منطقه ای کوهستانی است و شما میتوانید به آنجا رفته و از اسکی کردن لذت ببرید.


تاریخچه سوچی

سوچی یک مقصد جدید گردشگری روسیه واقع در منطقه کراسنودار در مرز غربی این کشور است.

این شهر در ساحل دریای سیاه و در دامنه رشته‌کوه های قفقاز جای دارد. سوچی (شهر و حومه) با طول ۱۴۵کیلومتر طویل‌ترین شهر اروپا است

جمعیت سوچی بر پایه نتایج سرشماری سال ۲۰۰۲ برابر با ۳۲۸٬۸۰۹ نفر بوده است که در مقایسه با آمار سال ۱۹۸۹ (۳۳۶٬۵۱۴ با کاهش روبرو بوده است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۶ در حدود ۳۹۵٬۰۱۲ نفر برآورد شده بود.

سوچی به‌عنوان میزبان بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ برگزیده شده است. سوچی پیش از سال ۱۸۶۴ شهری مسلمان بود اما در حال حاضر بیشتر جمعیت آن مسیحی هستند و ۲۰ هزار نفر مسلمان در آن زندگی می کنند.

اگر تابستان امسال قصد سفر به اروپا را دارید، سوچی را به شما پیشنهاد می کنیم چرا که با کمتر از دو ساعت پرواز شما به طولانی ترین شهر ساحلی اروپا خواهید رسید. سوچی شهری است که از یک طرف به دلیل داشتن کوهستانی پاک و زیبا به سوییس روسیه مشهور بوده و از طرف دیگر به دلیل جاذبه های متعدد گردشگری از ساحلی و جنگلی جزو بهترین مقاصد گردشگری شرق اروپا است.

هتل های این شهر به دلیل میزبانی از المپیک زمستانه سال 2014 در این شهر، هتل های نوساز و از بنام ترین برند های صنعت هتل داری دنیا است . از جمله این نام های آشنای صنعت هتل داری هتل رادیسون بلو، سوئیس هتل، ماریوت و ریکسوس و ... را می توان نام برد.

سوچی جایی برای زنگی قبایل آدیغه در زمان قرون وسطی بود.سال ها بعد امپراطوری عثمان مدعی شد که سواحل دریای سیاه جزو اموال اوست اماچندی نگذشت که در جنگ بین ترکیه و روسیه تمام ساحل دریا سیاه به روسیه الحاق گردید.

به ساحل دریای سیاه ساحل پشمین قوچ بالدار طلایی نیز میگویند علت نامگذاری آن به خاطره افسانه های مختلفی است که از گذشته شنیده شده و اینکه نکته مثبتی است برای سوچی به عنوان جایی برای تفریح چون خیلی از تورهای گردشگری و گشت بر پایه افسانه و اسطوره هایی است از گذشته به ارث رسیده است.برای مثال میتوان از صخره های عقاب ((اورلینیه سکالی)) نام برد.

در مرکز شهر سوچی مجسمه ای از قوچ بالدار با پشم های زرین قراردارد.

سوچی در اوایل قرن بیستم تفریحگاه و استراحتگاه معروف شد و دقیقا زمانی که سوچی رو به رشد بود و داشت شهری تکامل یافته می شد انقلاب بلشویکی رخ داد و در آن زمان ازطریق راه آهن به مابقی روسیه وصل شده بود اما 6سال بعد زمانی که بلشویک ها در جنگ داخلی روسیه پیروز شدند اولین قطار این خط راه افتاد.

پس از تجزیه شوروی ،سوچی محل استراحت تابستانی رئیس جمهور روسیه شد چون قبل از آن او(( کریمه))را که امروزه جزیی از اوکراین و قبل آن متعلق به شوروی بود مخصوص استراحت رییس جمهور بود.

تاریخ و افسانه و زیبایی و آب و هوای عالی سوچی باعث شد آدم های قدرتمند دنیا مثل (جرج بوش،ژاک شیراک،آنجلا مرکل و...)از سوچی بازدید کنند.


وضعیت آب و هوا

در قسمتی از روسیه که شهر سوچی قرار دارد آب و هوایی دارد که هیچ دیگر روسیه این آب و هوای معتدل را ندارد،دلیل آن هم قرار گرفتن شهر سوچی بین دریا و منطقه کوهستانی است ،این آب و هوا باعث جذب خیلی از گردشگران و مسافران شده است.منطقه ((وودلند ))و دریای ((سیاه)) بیشترین تاثیر را بر روی آب و هوای متعادل سوچی گذاشته اند.


ورزش های زمستانی در سوچی

در سوچی منطقه ای به نام ((کراسنایا پولیانا)) وجود دارد که همه ساله هزاران نفر برای تفریح و ورزش زمستانی به آنجا میروند .منطقه ای کوهستانی که پوشیده از برف است و برای کسانی که به ورزش اسکی علاقه مند هستند میتوانند از این منطقه سوچی استفاده کنند انقدر زیبا و هیجان انگیز است که تی اگر اسکی هم بلد نباشید میتوانید از ماشین های مخصوص گردش در برف و سورتمه استفاده کنید و همچنین کالسکه سه اسبه سوار شوید.حتی رییس جمهور روسیه نیز برای اسکی به این منطقه از سوچی می آید.

سکوت بی همتا و هوای خوب و عالی برای کسانی که علاقه به اسکی دارند باعث میشود در اقامتگاه و هتل ها سکنی گزینند.

جالب است بدانید که شب ها اطراف کراسنایا پولیانای سوچی برفی است اما بیشتر برف در آنجا آفتاب میتابد و مسافران و گردشگران میتوانند آفتاب بگیرند.

این منطقه سوچی حدود 42 کیلومتری آدلر سوچی قرار دارد و 20 خیابان ،900 خانه و حدود 5 هزار نفر جمعیت دارد.


جاذبه های گردشگری

پارک ملی سوچی

پارک ملی سوچی در نزدیکی سواحل شمال شرقی دریای سیاه قرار دارد.بر فراز کوه آخون که مرتفع ترین کوه در سوچی می باشد،یک برج نگهبانی وجود دارد که از بالای آن میتوان به یکی از دیدنی ترین مناظر طبیعت که مشرف به دریای سیاه،کوه قفقاز و پارک ملی سوچی می باشد را نظاره کرد.

در سوچی پارک ملی بزرگی وجود دارد که حدود 1900000000متر مربع مساحت آن میباشد.پارک ملی سوچی از اولین پارک های کشور روسیه است.در 100 سال گذشته گونه های مختلفی از حیوانات مانند یوزپلنگ ها از شهر قفقاز روسیه ناپدید شدند که امروزه تعداد کمی از یوزپلنگ ها از سمت شمال کشور ایران به قفقاز می روند.

پارک دلفین ها

این پارک آبی یا استخر آبی از زیباترین مرکز تفریحی و گردشگری در سوچی است که بین آدلر و سوچی قرار دارد.جالب است بدانید که این پارک آبی به صورت دایره به عمق 6 متر و قطر 20متر ساخته شده است.

در پارک آبی سوچی (فک های خزذار شمالی،شیرهای دریایی آمریکای جنوبی،نهنگ های سفید کمیاب،گراز ماهی های اقیانوس آرام . دلفین هایی نگهداری میشوند که همین دلفین ها با حرکات و نمایش خود،مردم را سرگرم و شاد می کنند به همین خاطر این پارک آبی در سوچی طرفداران زیادی دارد.

پارک دیسکاوری ورلد

در سوچی پارک آبی دیگری به نام دیسکاوری ورلد وجود دارد که از پارک های آبی دیگر سوچی وسیع تر و بزرگتر و گونه های بیشتری در خود جای داده است و در کل بزرگترین آکواریوم موجودات اقیانوسی است..این پارک آبی از ساعت 10صبح تا 6 عصر بدون هیچ تایم تعطیلی برای گردشگران و بازدیدکنندگان سوچی باز است.این پارک آبی حدود 30 آکواریوم بزرگ دارد و حدود6200 متر مربع مساحت آن است و بالای 200 گونه آبزی دارد.این پارک آبی سوچی به صورت تونل شیشه ای ساخته شده که هیجان خاصی را به بازدیدکنندگان میدهند.در دیسکاوری ورلد سوچی تمامی گردشگران میتوانند کوسه ها و مرجان ها و گونه های آبزی را از نزدیک ببینند و به آنها غذا بدهند.

آبشار خوورسکی

نام آبشاری است در پارک ملی سوچی که در محدوده و اطراف روستای آرخووکا و 14 کیلومتری ساحل قرار دارد و تحت محافظت از سمت میراث فرهنگی و طبیعی می باشد و جزو آبشارهای پر ارتفاع و پر شتاب در محدوده دریای سیاه است .مسافران و گردشگران می توانند با اتوبوس از ایستگاه سوچی سوار شوند و راحت با گذراندن مسیری به آنجا بروند.

منطقه ای 33 آبشار

در پارک ملی سوچی تنگه کوهستانی زیبایی به نام تنگه دزگوش وجود دارد که زیبایی های خاص و قابل تاملی دارد این تنگه آبشارهای فراوانی دارد که بلندترین ارتفاع آبشار های آن 12 متر است.شما از این تنگه میتوانید جنگلی زیبا پر از درختان افرا،بلوط ،سرخس ،توسکا و چوب شمشکی های بومی و.... را ببینید.

اسکای پارک سوچی

این پارک، اولین پارک مرتفع دنیاست که توسط ای جی هکت، مخترع پرش بانجی، ساخته شد. پس از آزمایش های متعدد، آقای ای جی با پرش غیر قانونی معروفش از برج ایفل در سال 1987، توجه جهان را به پرش بانجی معطوف کرد. از آن پس، نام ای جی هکت و پرش بانجی بر زبان ها افتاد. اکنون پس از گذشت 26 سال، گروه "ای جی هکت" در شش کشور جهان بیش از سه میلیون پرش، بدون حتی یک مورد تلفات انجام داده است.

قسمت اصلی اسکای پارک، پل آسمان است که بلند ترین پل پیاده روی معلق جهان به طول 439 متر می باشد. اسکای پارک، در زیباترین بخش دره ی آخشتیرسکایا و در ارتفاع 207 متری از سطح رودخانه ی مزیمتا، در همان کوهستان، واقع شده است.

پارک آبی سوچی

پارک آبی آکوالوو یکی از بزرگترین پارک های آبی دریای سیاه است این شهر بزرگ آبی از سرسره های متعدد و مارپیچ و هیجان انگیزی تشکیل شده که برای یک روز تفریح خانوادگی پر از هیجان واقعاً فوق العاده خواهد بود . پارک آبی آکوالوو سوچی از قسمت های متنوع و متعددی تشکیل شده است و استخر های سر پوشیده و سر باز پر از کف، سرسره های متعدد ، استخر های متعدد ، چرخ و فلک بزرگ با منظر دریای سیاه، اجرای برنامه زنده موسیقی و حرکات موزون و برنامه های سرگرم کننده دیگر همانند طناب کشی در آب، حرکات نمایشی با موتور و ماشین های اسپورت ، اجرای نمایش های کودکانه جالب ، تمرینات ورزشی و موزون در آب با مربی ، سونا و ماساژ و جکوزی ، کافی شاپ های متعدد ، نقاشی صورت کودکان ، میز نقاشی و مجسمه سازی کودکان ، استخرهای ویژه کودکان بخشی از تفریحاتی است که شما در این پارک آبی می توانید تجربه کنید.

چشمه ی آب معدنی ماتسستا سوچی

یکی از مکان های دیدنی و تفریحی شهر سوچی می باشد که به خاطر وجود چشمه ی آب معدنی به تفرجگاه آب های گرم تبدیل شده است. این آب معدنی توسط پزشکان جهت درمان بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماریهای زنان ، بیماریهای پوستی و اختلالات عصبی و حرکتی توصیه میشود.آب معدنی ماتسستا حاوی سولفید هیدروژن ، ید ، بروم ، فلورین و کولویدال سولفور میباشد.ماتسستا به معنای ” آب آتش ” میباشد و این نام به این دلیل است که اگر دست خود را درون آب چشمه قرار دهید از شدت گرما قرمز میشود اما همزمان احساس خواهید کرد که دردهای شما کاملا برطرف شده اند و یونانیان باستان اولین کسانی بودند که قدرت شفابخشی چشمه های ماتسستا را به جهانیان معرفی کرده اند و با بیست دقیقه رانندگی از مرکز سوچی به دره ی ماتسستا می رسید، جایی که بیشترین تعداد چشمه ها را در خود جای داده است.

کوه زیبای آخون بزرگ سوچی

آخون بزرگ نام کوهی ست که درسال 1936 -1935 به دستور ژوزف استالین، ژنرال سابق حزب کومونیست اتحاد شوروی، بر بالای آن یک برج دیده بانی تاریخی بنا گردید. سرگی ووروبیوف ، معمار اهل مسکو، کار طراحی و ساخت آن را انجام داد. او این برج را به سبک برج های مراقبت قرون وسطی که در منطقه ی قفقاز رایج بود، طراحی کرد. ارتفاع کوه آخون بزرگ 663 متر از سطح دریا و ارتفاع برج 5/30 متر است از بالای این برج منظره زیبایی از رشته کوه های قفقاز قابل مشاهده می باشد.

پارک ریویرا سوچی

یکی از مکان های دیدنی سوچی، واقع در مرکز این شهر و در نزدیکی بندر و تفرجگاه ساحلی، جهت گذراندن اوقات فراغت تزارهای روسی احداث گردیده است. این پارک یکی از زیباترین و قدیمی ترین پارک های سوچی است که در سال 1898 تاسیس شد. در پارک تاریخی ریویرا 240 نوع از 7000 گونه های گیاهی موجود است و یکی از سرسبزترین نواحی خط ساحلی دریای سیاه قفقاز به شمار می رود این پارک در اواخر قرن ۱۹ میلادی توسط واسیلی ساخته شد که علاوه بر طبیعت زیبایش دارای چشم اندازهای زیبا، زمین های ورزشی، سالن برگزاری نمایشگاه و کتابخانه است.

چایخانه معروف سوچی

در سال 1979 در نزدیکی داگوموس مجتمع گردشگری زیبای چایخانه بنا گردید. مبتکر این مجتمع مدیر عامل انجمن تولید چای کراسنودار بود. سبک این ساختمان بر اساس بناهای شاهانه در دوران کیف باستان طراحی شده بود . سقف و دیوارهای این ساختمان در طول تابستان به انجام رسید. تمام اتاق های تالار برج توسط استادان روسی تزئین شده بودند. در این مجتمع تابلوی زیبایی اثر بوریس موراتف با نام "میهمانی چای در خانه روسی" وجود دارد.

امروزه بسیاری از توریست هایی که با تور سوچی سفر می کنند، از این چایخانه معروف هم دیدن می کنند. در این مجتمع اسباب بازی های محلی، سماورها، استکان های کریستالی گاس، سینی های روستوفی و توری از ولگاگراد بر روی قفسه های تالار به نمایش گذاشته می شوند.

دیگر جاذبه های توریستی

آبشار آژک - گلوبوکی یار - ایگریستی - نادژیگو -آبشار آکوآریوس - پسیداخ و شاپسوگ - پسلوخ - آچیپسینکیه - دریاچه خمیلیوسکیه - کلومبوچکا - کاردیواچ - آچیگوارسکویه - چشمه ماتسستا - چشمه ماتسستا - والکنسکویه و دلمن - آگورسکویه- دره ی ناوالیسچنسکویه -پژاسخو -صخره سفید -صخره عقاب-غار وارانتسووسکیه-آخشتیرسکایا-باغ میمون-چایخانه ها- موزه هنر-درخت دوستی-گل لاله-تئاتر زمستانه-پارک دنداری- پرورش قزل آلا-کارگاه شیشه سازی