سنت پترزبورگ

فرداد پرواز

سنت پترزبورگ قبلا (2414-1914) پتروگراد و (1924-91) لنینگراد، شهر و بندر، شمال غربی روسیه. یک مرکز بزرگ تاریخی و فرهنگی و یک بندر مهم، سنت پترزبورگ حدود 400 مایل (640 کیلومتر) شمال غربی مسکو و تنها حدود 7 درجه جنوب دایره قطب شمال است. این دومین شهر بزرگ روسیه و یکی از بزرگترین شهرهای جهان است. سنت پترزبورگ از زمان تاسیس آن در سال 1703 در تاریخ روسیه نقش مهمی ایفا کرده است. برای دو قرن (1712-1918) این پایتخت امپراتوری روسیه بود. شهر به عنوان صحنه فوریه (مارس، سبک جدید) و اکتبر (نوامبر، سبک نوین) انقلاب های 1917 و دفاع شدید آن در حالی که تحت سلطه در جنگ جهانی دوم قرار دارد، به یاد می آید. از لحاظ معماری، آن را به عنوان یکی از پر زرق و برق ترین و سازگارترین شهرهای اروپا شناخته شده است. ناحیه تاریخی آن در سال 1990 به عنوان یک سایت میراث جهانی یونسکو انتخاب شد. شهر منطقه، 550 مایل مربع (1400 کیلومتر مربع). پاپ (2010) 4،879،566؛ (2012) 4 953 219.


شخصیت شهر

سنت پترزبورگ از نشانه های فرهنگی، تاریخی و معماری است. روسیه به عنوان "پنجره ای در اروپا" که توسط تزار پطرس I (بزرگ) تاسیس شده است، وضعیت غیر رسمی سرمایه های فرهنگی روسیه و اکثر شهرهای اروپایی را به خود اختصاص می دهد، تمایزی که در تلاش برای حفظ آن در رقابت های طولانی با مسکو حفظ می شود. سه ویژگی متمایز از سنت پترزبورگ جلب توجه می کنند. اولین ترکیب ترکیبی از معماری اروپای غربی و روسیه است. دوم، فقدان سن پترزبورگ از یک مرکز شهر نامعلومی است که در دیگر شهرهای روسیه از قرون وسطی، توسط Kremlin و مناطق اطراف آن تعریف شده است. سومین ویژگی مشخصه شهر، بسیاری از آبراه ها است. ساحلی کوتاه و اما پر از جریان و کانال رودخانه نوا که به ساحل دریای بالتیک رسیده است، از پانوراما سنت پترزبورگ جدا نیست. بسیاری از سایت های معروف ترین معماری شهر در امتداد نقاط تاریخی نوا در حال توسعه هستند. علاوه بر این، پل ها و کانال های طبیعی رودخانه، نام مستعار "ونیز شمال" را در سنت پترزبورگ به دست آورده اند. به دلیل موقعیت شمالی سن پترزبورگ، شهر "شب های سفید" از 11 ژوئن تا 2 ژوئیه، زمانی که نور روز تقریبا 19 ساعت طول می کشد، یکی دیگر از ویژگی های تحسین شده سنت پترزبورگ است. در میان رویدادهای فرهنگی اختصاصی به جشن شب های سفید، جشنواره هایی برگزار می شود که توسط تئاتر مارینسکی و ارمیتاژ برگزار می شود و کنسرتو دولتی سن پترزبورگ ریمسکی-کرساکوف برگزار می شود. هر شب در طول شبهای سفید، پل هائی که در محدوده نوا قرار دارند، برای ترافیک قایق از بین می روند. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، سن پترزبورگ یک انرژی جدید را به عنوان جاده های پاتوئیدی و نشانه های فرهنگی بازسازی کرد


وضعیت آب و هوا

اثر تضعیف اقیانوس اطلس، سن پترزبورگ را با آب و هوای خفیف تر از آنچه که ممکن است در سایت شمال آن انتظار داشته باشد فراهم می کند. با این وجود، زمستان ها نسبتا سرد هستند، با دمای متوسط ماهانه در حدود 21 درجه فارنهایت (-6 درجه سانتیگراد)، چند درجه گرمتر از مسکو است. با این حال، دمای زمستان می تواند کمتر از -40 درجه فارنهایت (-40 درجه سانتیگراد) باشد. میزان بارش برف حدود 132 روز طول می کشد. نووا شروع به طور معمول در اواسط ماه نوامبر شروع به یخ زدگی می کند و در ابتدای ماه دسامبر یخ پایدار است. شکسته شدن در اواسط ماه آوریل آغاز می شود و معمولا تا پایان ماه کامل می شود. Icebreakers طول فصل ناوبری را افزایش می دهد. سامر ها نسبتا گرم هستند، با میانگین دمای 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) در ماه جولای. متوسط بارندگی سالیانه حدود 25 اینچ (634 میلی متر) است و تابستان آن مرطوب ترین دوره است


چشم انداز

سایت شهر

سنت پترزبورگ در دلتا رود نوا واقع شده و در سر خلیج فنلاند قرار دارد. این شهر در 42 جزیره دلتا و در قسمت های مجاور سواحل سرزمین اصلی گسترش می یابد. سایت بسیار کم و ابتدایی پر از شهری، شهر را به سیلاب های مجدد، به ویژه در پاییز، زمانی که باد های سیکلون قوی بر روی آب های خلیج فارس در جریان رودخانه و همچنین در زمان گرمایش بهار، رانده است، تحت تأثیر قرار داده است. درگیری های شدید در سال 1777، 1824 و 1924 رخ داد. دو سال گذشته بیشترین میزان ثبت را داشتند و اکثر شهرها را آب گرفتند. برای کنترل سیلاب های مخرب، شهر در دهه 1980 ساخته شده است یک فروند 18 مایل (29 کیلومتری) در طول خلیج فنلاند. تعدادی کانال نیز برای کمک به زهکشی کاهش یافته است.

پایتخت سنت پترزبورگ - شهر خود را با شهرت های ماهواره ای خود - شکل ناپدری در اطراف سر خلیج فنلاند و شامل جزیره کوتلین در خلیج فارس است. در شمال آن را به سمت غرب در امتداد ساحل تقریبا 50 مایلی (80 کیلومتر) گسترش می دهد تا شامل Zelenogorsk. این فرمت شمال، منطقه ای از شهرهای خوابگاه، استراحتگاه ها، سالن های پذیرایی و اردوگاه های کودکان است که در میان جنگل های گسترده ای قرار دارد و از سواحل زیبا و تپه های شن و ماسه ای تشکیل شده است. بعضی از ساکنان سنت پترزبورگ طبقه بالا نیز در این منطقه خانه های تابستانی دارند. در سمت جنوب خلیج، محدودیت های شهری به سمت غرب به پیترفو و لومونسوف متصل می شوند. در شرق، سنت پترزبورگ بزرگ رودخانه نوا را تا ایوانوسوئه گسترش می دهد.


تن پوش

دمای زمستان در سنت پترزبورگ می تواند به -40 درجه ی سانتیگراد برسد. همه بازدیدکنندگان باید لباس مناسب را بپوشند. پالتو های گرم، چکمه، لباس های بلند، ماسک های صورت، کلاه و غیره، در طول ماه های زمستان ارزشمند هستند. لباس گرم برای کودکان و نوزادان ضروری است.در تابستان روزهای گرم هستند، اما تا اوت، شبها سرد هستند. به جز در اواسط تابستان، شما فرصت های زیادی برای پوشیدن ژاکت پیدا خواهید کرد.


طرح شهر

به جای یک مرکز متمایز شهر در مدل قرون وسطی استاندارد روسیه، بسیاری از خیابان اصلی سنت پترزبورگ، خیابان نوسکی (خیابان)، به خصوص در امتداد دریای مدیترانه تا ترمینال راه آهن مسکو، مرکز شهر می باشد. مرکزی سنت پترزبورگ به چهار بخش توسط رودخانه نوا و توزیع آن تقسیم شده است. دریای Admiralty در کنار سمت چپ (جنوب) بانک Neva خود، در این نقطه به نام Bolshaya (بزرگ) . بین بلشویا نوا و دیگر بازوی اصلی رودخانه، مالایا (کوچک) نووا، جزیره Vasilyevsky است. مالایا نوا و توزیع کننده افراطی (شمالی) رودخانه بلشایاوا نوکا، یک گروه از جزایر معروف به جزیره پتروگراد را تشکیل می دهند، در حالی که در شرق بالش های نوا و شمال نوا، سمت راست ویببور است.


ورزش ها

بسته به فصل، شما می توانید برنامه خود را برای شرکت در فوتبال ، هاکی روی یخ، اسکیت، اسکی روی زمین، بوکس، بسکتبال، مسابقات اتوموبیل، دوچرخه و موتور سیکلت، و رویدادهای شنا انجام دهید. در اغلب موارد، قیمت ها ارزان هستند. هاکی روی یخ و فوتبال بسیار محبوب هستند تیم های هر دو ورزش عالی هستند.


جزیره دریایی

بخش عمده ای از میراث تاریخی و فرهنگی سنت پترزبورگ در سمت دریای مدیترانه متمرکز است. مراکز منطقه ای در دریای مدیترانه قرار دارند. این، هسته اصلی شهر پیتر، در سالهای 1806 تا 233 توسط آندریان د. زاخاروف به عنوان یک توسعه از ساختمان پیشین ایوان کروبوف، که خود در سالهای 1727-38 بازسازی شده بود، اما طرح اولیه را حفظ کرد. Spire ظریف آن، که توسط یک قطره آب و هوای به شکل یک کشتی پر شده است، یکی از نشانه های اصلی شهر است. این ساختمان امروز یک کالج دریایی دارددرست به شرق دروازه میدان بزرگ کاخ،که قدیمی ترین شهر است. که بلندترین نوع آن در جهان است و به طرز ریز تنظیم شده است که پایه آن تزیین شده است،که ارتفاع آن165 فوت (50 متر) مربع است.

کاخ زمستانی محل سکونت سابق تزارها است ساختار فعلی، پنجمین ساخته، شاهکار باروک از بارتولومئو فاسترلی بود. ساخت آن از سال 1754 آغاز شد و در سال 1762 تکمیل شد.بیرون و داخل کاخ به سبک خیره کننده لوکس طراحی شده در سال 1837 ساختمان توسط آتش نابود شد و تنها مجسمه حرمته باقی ماند؛ کاخ زمستانی در سال 1839 تقریبا دقیقا با توجه به برنامه های راسترلی بازسازی شد. ظاهر قابل توجهی از کاخ توسط ستون های سفید در مقابل یک پس زمینه سبز، با گلدان های گچ طلایی برجسته شده است؛ 176 مجسمه در سقف به کار برده شده است . کل مجموعه ای که در حال حاضر به نام هرمیتاژ یا موزه دولتی ارمیتاژ شناخته می شود که بیشتر نقاشی و مجسمه سازی اروپای غربی است، مجموعه ای هنری از اهمیت جهانی که در سال 1764 به عنوان دارایی خصوصی تزارین وکاترین دوم به وجود آمد.

در مقابل کاخ زمستانی، نیمکره بزرگ کارل ایوانویچ روسی (1811-29) ساختمان مربع را تحت سلطه قرار می دهد. دو بال این ساختمان با یک قوس پیروزی عظیم همراه با چهره های قهرمانانه به پایان می رسد و توسط یک ارابه حمل می شود که نشان دهنده Glory است و پیروزی روسیه در برابر ارتش ناپلئون I را در مبارزات سال 1812 بیان می کند (نگاه کنید به جنگ های ناپلئونی).

در سمت غربی (پایین دست) دریای مدیترانه گستره ای که میدان سنا را زمانی که مجلس سنا در سال 1763 نقل مکان کرد، در حال حاضر، میدان "Decembrists" (یا "Decabristsovs") به خاطر شورش در سال 1825 نامیده شد. ساختمان های مجلس سنا و شورای سابق (در حال حاضر بایگانی های مسکن) در سمت غربی مربع غرق می شوند، نمادهای تزئینی آنها از دهه 1830 و نمایندگی آخرین کار بزرگ روسی آنها توسط یک قوس به سمت مرکز مربع متصل می شوند، جایی که مجسمه سوار پیتر، که به عنوان اسب سوار برنز شناخته می شود، در سال 1782 توسط اتیان فالکنت ایجاد شده است. در نزدیکی ساختمان های مجلس سنا و کنگره به جنوب، جبهه نئوکلاسیک مدرسه سواری گارد اسب، و یا مانژ فراتر از آن، غالب در سمت جنوب میدان اسحاق، کلیسای با همین نام است. یک بنای تاریخی برجسته معماری نئوکلاسیک روسیه که توسط آگوست مونفراناند (1818-58) ساخته شده است، سنت ایزاک یکی از بزرگترین بناهای جهان است؛ کپسول طلایی آن، با حدود 220 پوند (100 کیلوگرم) طلای خالص طلایی، به ارتفاع 331 فوت (101 متر) می رسد و در سراسر سنت پترزبورگ قابل مشاهده است. اکنون یک موزه است.

از دریای مدیترانه و مربع های اطراف آن، سه راه عالی را می بینیم که مهمترین و مشهورترین آنها نوشین است. یکی از بزرگراه های بزرگ جهان، Prospect Nevsky در جنوب شرقی شبه جزیره ای که توسط حلقه شمالی نوا در مجاورت ابی الکساندر نوسکی شکل گرفته است، عبور از رودخانه های کوچک و موکت و فونتانکا را کاهش می دهد. پل Anichkov در طول دومین چهار اسکله شهر است. خیابان زیبایی خاصی دارد: معماری باشکوه است، ساختمان ها با شکوه و ریزه دار هستند و ساخت و ساز پیچیده است. در Prospekt Nevsky ایستاده قایق Stroganov، Shuvalov و Anichkov (خانه های خصوصی سابق از اشراف) و چندین کلیسا، از جمله برجسته ترین کلیسای لوتری سنت پیتر (1833-38)، کلیسای کاتولیک سنت کاتریین (1763- 83) و کلیسای کاتولیک (11-1801). آخرین ساختمان، بدون شک بهترین ویژگی خیابان، توسط Andrey Voronikhin در سبک روسی نئوکلاسیک طراحی شده و دارای یک مجسمه غنی از مجسمه ها و نقاشی ها است. یک گرداب Corinthian نیم کره ای با شکوه از شهر است. یکی دیگر از ساختمان های جالب این است که فروشگاه Gostiny Dvor (1761-85) در اصل توسط Jean-Baptiste M. Vallin de la Mothe طراحی شده است. این ساختمان مربع نامنظم را تشکیل می دهد و به چهار خیابان باز میشود؛ قبلا یک مرکز تجاری بود. فروشگاه های دیگر در مسیر Nevsky Prospekt، مانند بسیاری از رستوران ها، کافی نت ها و تئاتر ها، از جمله تئاتر آکادمی در انتهای شرقی میدان نوسکی، میدان الکساندر نوسکا، ورودی اصلی به خیابان همان نام و باغ های اطراف آن را به پیش می برد. به جای ورودی اصلی مربع، به ترتیب، چپ و راست، به ترتیب، آثار تاریخی و مجسمه های قصر لازاروس قرن 18 (که در آن میهمان ویولن لومونسوف و بسیاری از معماران شهر دفن شده اند) و قبرستان Tikhvin قرن نوزدهم (حاوی گورهای نویسندگان و آهنگسازان مانند فیدور داستایوفسکی، مودست مشرفسکی و پیتر ایلیچ چایکوفسکی). در پشت این گورستان ها اسپیر ها و کلیسای رسوایی (1720، طراحی شده توسط Domenico Trezzini)، که اکنون موزه است، و کلیسای جامع تثلیث (1778-90، طراحی شده توسط ایوان استاروف)

از طریق دریای Admiralty و تقاطع مسیرهای شعاعی کانال های طبیعی و کانال هایی را که شهر را تشخیص می دهند، قطع می کند. مهمترین رودخانهای دریای مدیترانه، رودخانه های موکا و فونتانکا و کانالهای گربیدوف و اوبوودنی است. در پایین مسیر ورودی شمال Fontanka به Neva فیلد مریخ، یکی از فضاهای آزاد زیبای شهر است. پیتر زمانی که به عنوان میدان سرگرمی شناخته شد و برای جشن و فستیوال محبوب بود. اما نام فعلی آن از یک بنای تاریخی در سال 1801 ساخته شده است که نشانگر الکساندر V. سووروف، رهبر نظامی روسیه بزرگ (که در کلیسای رسوایی دفن شده) به عنوان خدای جنگ به تصویر کشیده شد. در قرن نوزدهم این فضا برای نمایشگاه ها و تمرینات نظامی مورد استفاده قرار گرفت. درگذشت انقلاب فوریه 1917 و مدافعان شهر در طول جنگ داخلی و مداخله نظامی خارجی (2018-1918) در آنجا دفن شدند.که آنجا به عنوان یک شعله ابدی یاد می شود

در نزدیکی شرقی شهر مرکزی، شامل یک کلیسای سابق، با کلیسای پنج گانه، طراحی شده توسط راسترلی و آغاز شده در سال 1748، و ساختمان نئوکلاسیک موسسه Smolny ساخته شده توسط Giacomo Quarenghi در سال 1806-08. این موسسه به عنوان ولادیمیر الیچ لنین در سال 1917 مورد استفاده قرار گرفت

کلیسای اسمولینی، سنت پترزبورگ، روسیه.

سمت شرق باغ تابستان است. در سال 1704 جزیره ای به نام پارک ها و باغ ها وجود دارد که تا پایان قرن 18 حاوی بیش از 250 مجسمه و بت، بیشتر این طراحیها توسط کارشناسان ارشد ونیزی است. کاخ تابستانی، اولین پروژه ساختمانی پیتر در شهراست که در اوایل سالهای 1710 تا 1400 میلادی در اوایل سبک باروک روسی طراحی شده و توسط Trezzini ساخته شده است، در قسمت شمال شرقی باغ واقع شده است. ماسه Neva توسط حصار (1784) که، مشبک آهن که در بین بهترین نمونه های جهان از که از آهن ساخته می شود. به طوری که نور و ظرافت طراحی آن تقریبا به نظر می رسد که کوره های کوره ای در هوا معلق است.


سرگرمی

سنت پترزبورگ دارای 30 تئاتر، سالن کنسرت، خانه اپرا و "کاخ های فرهنگی" است که طیف گسترده ای از باله، اپرا، موسیقی کلاسیک و نمایشنامه ها را ارائه می دهد. شناخته شده ترین تئاتر ماریینسکی است که قبلا در سراسر جهان به عنوان تئاتر اپرا و باله کیروف شناخته شده است. تئاتر اپرا و باله موسورگسکی (که قبلا مالای تئاتر نامیده شده بود) نیز دارای مجسمه کامل باله و اپرا می باشد . سنت پترزبورگ دارای دو ارکستر سمفونی است که یکی از آنها شهرتی جهانی دارد. سالن فیلارمونیک، به نام آهنگساز محلی دیمیتری شوشکتویچ، یکی از بهترین ها در اروپا است. سالن های کنسرت دیگر و سالن کر، که همه آنها برنامه های خود را در طول فصل سپتامبر-ژوئن ارائه می کنند وجود دارد.


جاذبه گردشگری

با وجود اینکه سنت پترزبورگ به نسبت بسیاری از شهرهای دنیا شهر جوانی محسوب می‌شود، اما از لحاظ جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یکی از غنی‌ترین شهرهای دنیاست .

قلعه پتروپاول

قلعه پتر و پاول اولین ساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می باشد که به منظور کنترل رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک احداث شد .

موزه ارمیتاژ

واقع در سنت پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

کلیسای جامع اسحاق

این کلیسا بزرگترین کلیسای ارتدوکس روسیه است ، ساخت این بنای تاریخی بیش از 40 سال به طول انجامید و عمر معمار هم به دیدن پایان کار قد نداد، اما ظرافت و زیبایی بی نقص این کلیسا ارزش این همه تلاش را داشت. ستون‌های این کلیسا از گرانیت قرمز رنگ و وزن هر کدام از آنها 80 تن است! معماری داخلی این بنا تحت تأثیر سبک سمبولیسم است.

سوارکار برنزی

«اسب سوار برنزی» بنای تاریخی است که در میدان سنتاسلیا پلوشاد قرار دارد و به بنیانگذار شهر یعنی پتر کبیر تقدیم شده است. این مجسمه در طول جنگ جهانی دوم با کیسه‌های شن و ماسه محافظت شد و توانست در دوران 900 روزه محاصره لنینگراد یا همان سنت پترزبورگ جان سالم به در ببرد.

شب های سفید سنت پترزبورگ

یکی از مهم ترین دیدنی ها و در این حال جاذبه های گردشگری در پایتخت شمالی روسیه به شمار می روند.شب های سفید سنت پترزبورگ که هر ساله از اوایل خرداد آغاز می شود در حقیقت یک پدیده طبیعی است و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می آید.

کلیسای اسمولنی

گنبدهای خیره کننده این کلیسا در مجاورت رودخانه نِوا، ابهت چشم نوازی به کلیسای اسمولنی سنت پترزبورگ بخشیده است. این کلیسا که یکی از بهترین دیدنی های روسیه به شمار می رود، توسط معمار معروف ایتالیایی “بارتولومیو راسترلی” معمار بناهایی مانند کاخ آرمیتاژ و دهکده تزارها ساخته شده است. معماری سبک باروک و استفاده از رنگهای سفید و آبی این بنا را از سایر کلیساهای شهر متمایز ساخته است.


جزیره Vasilyevsky

یکی از اولین مناطق سنت پترزبورگ به علت موقعیت دفاع خود توسعه یافته است، جزیره Vasilyevsky شکل گوشه ای از شمال غربی شهر مرکزی. در مقابل قصر دریایی و کاخ زمستانی در نوک شرقی جزیره معماری معروف به Strelka («اشاره گر») است که با شکوفایی نوا روبرو است. پشت این دو ستون بزرگ رتورال، که توسط نمایندگان کشتی های رانده شده و در سراسر میدان پوشکین تزئین شده است، نقطه به شدت به ساختمان اوراق بهادار (Thomas De Thomon، 1805-10)، برجسته ترین شهر از سبک اولیه قرن نوزدهم و یادآور یک معبد یونانی کلاسیک در ظاهر اکنون موزه مرکزی دریایی است.

سنت پترزبورگ

کلیسای سنت ایزاک (سمت چپ)، یکی از ستون های رباط (مرکز) و ساختمان بورس (راست) در رودخانه نوا، سنت پترزبورگ.

دورتر، ساختمان دوازده کالج (Trezzini، 1722-42)، که در اصل برای اعضای سازمان های عالی دولتی پیتر بود، در حال حاضر خانه دانشگاه ایالتی است. این ساختمان به 12 بخش تقسیم شده اما مستقل تقسیم شده است و در امتداد سمت چپ زمین ماسه ای واقع شده است، که در آن طرف نمایان ساختمان اصلی آکادمی علوم، کاخ منشیکو و آکادمی هنر است. در جبهه یا شمالی، سمت مجلس، خانه گمرک دریایی است که در حال حاضر به عنوان خانه خاندان پوشکین (موسسه ادبیات روسی) طراحی شده توسط جیووانی لوچی (321-1829).

موزه و گالری های هنری Erarta در لبه غربی جزیره Vasilyevsky در سال 2010 افتتاح شد. با بیش از 2000 اثر توسط 140 هنرمند، این بزرگترین موزه هنرهای معاصر روسیه است. در سمت مقابل جزیره، نووی Muzei ("موزه جدید") بر روی آثار معاصر از نیمه دوم قرن 20 تمرکز می کند


پتروگراد ظرف

در بالای جریان نوا، جزیره پتروگراد، جایی که قلعه بزرگ پیتر پل با Strelka در سراسر مالایا نوا روبرو است، قرار دارد. در سال 1703 تأسیس این اولین ساختار شهر، در ابتدا دارای دیوارهای خاکی بود اما به زودی دیوارهای سنگی با ضخامت 40 فوت (12 متر) و 12 فوت (4 متر) ضخیم، با 300 توپ در ایستگاههای نصب شده جای گرفت. در بالای خطوط افقی چرخه دیوارهای عظیم قلعه، چشمان بلند و باریک کلیسای کاتولیک سنت پیتر و سنت پل، یک علامت طلایی برای شهر است. کلیسای جامع در سال 1712-33 توسط Trezzini ساخته شده است، و تزاران و تزارین روسیه از زمان پیتر (به جز پیتر دوم و نیکلاس دوم) در آن دفن شده اند. ترزینی همچنین دروازه سنت پیترس (پتروفسکی) (1718) را به عنوان ورودی شرقی به قلعه طراحی کرد. دروازه نوا، طراحی شده توسط نیکولای A. لووف، از سال 1787 شروع شده است. از اوایل قرن نوزدهم، قلعه به عنوان یک زندان، عمدتا برای زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار گرفت. امروز موزه ای است. در ظهر هر روز یک توپ از جنگل هایش خارج می شود.

فقط به شرق قلعه پیتر پل، که در آن رودخانه بلشایا نوکا آغاز می شود، کروزر آرورا به طور موقت به عنوان موزه و آموزش کشتی برای کالج نیروی دریایی شناور است. این آئورورا بود که در سال 1917 شات خالی را که به عنوان سیگنال برای طوفان کاخ زمستانی در جریان انقلاب اکتبر به کار گرفته شده است.


طرف ویبرگ

بخشی از شمال شرقی شهر مرکزی تا اواخر قرن نوزدهم به یک ضمیمه صنعتی تبدیل شد، اما در اواخر قرن بیستم بیشتر صنعت آن جایگزین دفتر و ساختمان های آپارتمانی و موسسات خرده فروشی بود. یکی از مشهورترین ویژگی های آن، ایستگاه راه آهن فنلاند است که در کنار دریای مدیترانه در سراسر نوا قرار دارد. لنین در آوریل 1917 از طریق این ایستگاه به روسیه بازگشت و در آنجا اعلام اولیه خود را از یک دوره جدید که بلشویک ها را به قدرت می رساند، اعلام کرد. یک خیابان اصلی از طرف ویبرگ است Prospekt Bolshoi Sampsonievski، که در کنار ساختمان هایی مانند کلیسای سنت سامپسون قرار دارد.


ناحیه بیرونی

سنت پترزبورگ به خوبی به سمت شمال و جنوب دلتای اصلی گسترش می یابد، و بازوهای رشد را به سمت غرب در امتداد خطوط خلیج فنلاند گسترش می دهد. حومه های بیرونی جدیدتر شامل مناطق باز و گسترده ای هستند و بخش هایی از این حوضه به عنوان سبز شناخته می شوند. در کنار شهر های ماهواره ای شهر، کشاورزی تجاری بزرگ و بخش های "تفریحی زراعی" متعلق به ساکنان سنت پترزبورگ (باغ ها، باغات جمعی و باغ های سبز) از 12 تا 50 مایل (20 تا 80 کیلومتر) از مرکز شهر گسترش می یابد . با این حال، تعدادی از بلوک های مسکونی بزرگ حاوی چند آپارتمان دو و یا سه طبقه به این معنی است که تراکم جمعیت در مناطق روستایی باقی می ماند. همانطور که در تقریبا تمام شهرهای مدرن، عبور از مسافت های طولانی، هزینه ای است که برای فضای زندگی بیشتر و هوای پاکسازی حومه ها پرداخت می شود. از جمله حومه های مهم ارزش تاریخی و فرهنگی آنها عبارتند از Peterhof، Pushkin، Pavlovsk، و Gatchina.