سنت پترز بورگ

فرداد پرواز

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود.

سنت پترزبورگ زیبا به ونیز شمالی معروف است.

سنت پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است و پتر مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بود که حامی این شهر زیبا پنداشته می شود.


وضعیت جغرافیایی

سنت پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.

وضعیت آب و هوا

سنت پترزبورگ داراي آب و هوايي با تابستانهاي گرم و شرجي كه تحت تاثير بادهاي درياي بالتيك كمي خنك تر است و زمستانهاي سرد و طولاني است. تابستانها درجه حرارت به 20-22 درجه ميرسد.

جاذبه گردشگری

با وجود اینکه سنت پترزبورگ به نسبت بسیاری از شهرهای دنیا شهر جوانی محسوب می‌شود، اما از لحاظ جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یکی از غنی‌ترین شهرهای دنیاست .

قلعه پتروپاول

قلعه پتر و پاول اولین ساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می باشد که به منظور کنترل رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک احداث شد .

موزه ارمیتاژ

واقع در سنت پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

کلیسای جامع اسحاق

این کلیسا بزرگترین کلیسای ارتدوکس روسیه است ، ساخت این بنای تاریخی بیش از 40 سال به طول انجامید و عمر معمار هم به دیدن پایان کار قد نداد، اما ظرافت و زیبایی بی نقص این کلیسا ارزش این همه تلاش را داشت. ستون‌های این کلیسا از گرانیت قرمز رنگ و وزن هر کدام از آنها 80 تن است! معماری داخلی این بنا تحت تأثیر سبک سمبولیسم است.

سوارکار برنزی

«اسب سوار برنزی» بنای تاریخی است که در میدان سنتاسلیا پلوشاد قرار دارد و به بنیانگذار شهر یعنی پتر کبیر تقدیم شده است. این مجسمه در طول جنگ جهانی دوم با کیسه‌های شن و ماسه محافظت شد و توانست در دوران 900 روزه محاصره لنینگراد یا همان سنت پترزبورگ جان سالم به در ببرد.

شب های سفید سنت پترزبورگ

یکی از مهم ترین دیدنی ها و در این حال جاذبه های گردشگری در پایتخت شمالی روسیه به شمار می روند.شب های سفید سنت پترزبورگ که هر ساله از اوایل خرداد آغاز می شود در حقیقت یک پدیده طبیعی است و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می آید.

کلیسای اسمولنی

گنبدهای خیره کننده این کلیسا در مجاورت رودخانه نِوا، ابهت چشم نوازی به کلیسای اسمولنی سنت پترزبورگ بخشیده است. این کلیسا که یکی از بهترین دیدنی های روسیه به شمار می رود، توسط معمار معروف ایتالیایی “بارتولومیو راسترلی” معمار بناهایی مانند کاخ آرمیتاژ و دهکده تزارها ساخته شده است. معماری سبک باروک و استفاده از رنگهای سفید و آبی این بنا را از سایر کلیساهای شهر متمایز ساخته است.