سریلانکا

فرداد پرواز

جمهوری سریلانکا جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند.نام قدیمی آن سیلان بود.پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است.

@val3


موقعیت جغرافیایی

سریلانکا از نظر زمین‌شناختی بر روی صفحه تکتونیک هند واقع شده‌است. محل سریلانکا در اقیانوس هند در جنوب غرب بین خلیج بنگال است. سریلانکا به‌وسیله خلیج منار و تنگه پالک از شبه‌جزیره هند جدا شده‌است. در اسطوره‌های هندی گفته می‌شود که یک پل سرزمینی که امروزه به آن پل آدم گفته می‌شود بین هند و سریلانکا وجود داشته‌است. امروزه زنجیره‌ای از صخره‌های آهکی زیر یا روی سطح آب در مسیری بین دو کشور دیده می‌شود .

@val3


وضعیت آب و هوا

آب‌وهوای سریلانکا گرم و مرطوب است که این امر نتیجه بادهایی است که از اقیانوس به سمتش می‌وزد.

@val3


اقتصاد

واحد پول سریلانکا روپیه است که هر ۱۳۵ روپیه با یک دلار آمریکا برابری می‌کند .


مذهب

طبق قانون اساسي سريلانکا «بودايسم» دين رسمي اين کشور و بوداييان 70درصد جمعيت اين کشور را تشکيل مي دهند

پيروان مذهب هندو 16درصد، مسيحيان 7 درصد و مسلمانان نيز 7درصد کل جمعيت سريلانکا را شامل مي شوند .


زبان مردم

زبان سينهالي در سريلانکا زبان رايج و رسمي است اما مردم اين کشور به زبان هاي تاميلي و انگليسي نيز صحبت مي کنند. زبان تاميلي که تاميل ها و مسلمانان به آن تکلم مي کنند از زبان هاي کهن جهان است.

زبان انگليسي نيز با توجه به حضور انگليسي ها در گذشته اين کشور به عنوان زبان ارتباطي به رسميت شناخته شده و کاربرد نسبتا مهمي در سريلانکا دارد .


غذا در سریلانکا

غذاهای سریلانکایی بسیار مشابه غذاهای جنوب آسیا خصوصا جنوب هند است و عموما تفاوتی میان آن ها نمی بینید. این غذاها عموما دارای پودر کاری، فلفل تند، لیمو ترش و نارگیل هستند. قیمت غذاها در سریلانکا ارزان است، حتی در رستوران های توریستی معروف، قیمت غذاها نسبت به قیمت معمول غذا در غرب ارزان تر است.


پرچم

پرچم سریلانکا برای اولین بار در May 22, 1972 به رسمیت شناخته شد و به عنوان پرچم غیر نظامی و پرچم استان و نشان غیر نظامی شناخته می‌شود .