آکروپلیس در آتن(یونان)

فرداد پرواز

در شمال شرقی پارتنون درشهر آتن، پایتخت کشور یونان و در مرتفع‌ترین نقطه شهر و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد و نشان ملی است بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده‌است.

قبلا این بنا به نام «سکروپیا» مشتق از نام افسانه‌ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس اولین پادشاه آتن نامیده می‌شد.

گر چه آکروپلیس‌های دیگری در یونان قرار دارد،اهمیت این آکروپلیس آنقدر زیاد است که نام آکروپلیس به عنوان اسم خاص مربوط به همین مکان است.

بخش اعظم این بنا در سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد،در زمان فرمانروایی پریکلس و همزمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. پس از آن و در دوره های مختلف بعضی از بناهای آکروپلیس به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل دادند.

اولین اشتغال انسان در آکروپولیس، متعلق به دوره‌ی نوسنگی در هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد(رخی منابع، هزاره‌ی ششم قبل از میلاد را ذکر کرده‌اند) رمی‌گردد که شواهد،نشان‌دهنده‌ی اشتغال نسل بشر، در غارهای اطراف منطقه‌ی تاریخی آتیک بوده است.

نشانه‌ی بعدی، از مقیاس بزرگ اشتغال انسانی در اواخر عصر برنز خبر می‌دهد، دوره‌ای که آن را با حکمرانی موکنایان(تمدن موکنای) می‌شناسند. شواهدی کافی وجود دارد که به حضور مگارون(نوعی کاخ) موکنای، روی تپه‌ی آکروپولیس اشاره دارد.


23دی1395