بالی

فرداد پرواز

بالی جزیره‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود.

بالی جزیره خدایان:جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان و بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی کشور اندونزی این جزیره دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند را بهم پیوند داده است

و در نتیجه ی این وصلت خودرا از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردارکرده است و مثل بسیاری از جزایر دیگر اندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد دنیائی که نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار داده است.


جاذبه ی گردشگری


پارک میمون ها

پارک جنگلی میمون بالی در شهر اوبُد یکی از دیدنیهای بالی اندونزی قرار دارد. این پارک در بنیاد گردشگری جهانی به رسمیت شناخته شده است. هدف اصلی مسئولین پارک آموزش به عموم مردم برای حفظ طبیعت و جنگل ها و حیواناتی مخصوصا میمون ها است که در این محیط ها زندگی می کنند. میمون هایی که در این جنگل حفاظت می شوند به ماکاکیوز دراز دم معروف هستند که نام علمی آن ماکاکا فسکیکیوارز است. ماکاکیوز در سراسر جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند و به وفور یافت می شوند. در حال حاضر حدود 340 عدد ماکاکیوز دراز دم در این جنگل زندگی می کنند. البته از نوع ماکاکیوز کوتاه دم آن هم یافت می شوند که بسیار شبیه انسان است و بر خلاف دراز دم ها که فقط در جنگل ها زندگی می کنند، کوتاه دم ها در روستاها و مزارع برنج هم یافت می شوند. اصولا در جزیره بالی میمون ها حیوانات مقدسی هستند و این جنگل هم به نوعی یک جنگل مقدس به شمار می آید و معابد زیادی هم در این پارک وجود دارد که مقدس بودن این پارک جنگلی را دو چندان می کند. در سال 1986 تنها 800 نفر در ماه برای بازدید از این جنگل می آمدند که اکنون این عدد به 10000 نفر در ماه رسید است. پارک جنگلی میمون یکی از برترین جاذبه های گردشگری بالی و دیدنیهای اندونزی به شمار میرود.


مزارع کشت برنج

این روز ها گردشگری آن چنان گسترش پیدا کرده است که هر پدیده ی ای در روی زمین می تواند برای گردشگر جذاب و دیدنی باشد. حتی اگر این پدیده یک مزرعه برنج باشد. اما یک مزرعه برنج متفاوت. مزرعه ای که به صورت پلکانی از نوک کوه تا دامنه ی ان گسترده شده باشد فکرش را بکنید که یک مزرعه برنج که قرار است مردم را سیر کند تبدیل به یک چشم انداز گردشگری برای کسب در آمد هم بشود. این اتفاق در بالی اندونزی افتاده است. فقط کافی است که یک منظره زیبا و چشم نواز از یک مزرعه برنج در بالی اندونزی ببینید تا مشتاق شوید که سفری به این جزیره در جنوب شرق آسیا بکنید. این خودش یعنی معجزه گردشگری در قرن ۲۱!


معبد لوط

تانا لوت، تخته سنگی خاموش درجزیره بالی اندونزی است. این محل که به معبد لوط معروف است توریست های زیادی را به سمت خود جذب می کند. این معبد در 20 کیلومتری دنپاسار- پایتخت بالی- واقع شده است. هرروز این تخت سنگ نشسته

در ساحل بر اثر جزر و مد به درون اقیانوس فرومی رود ودوباره در ساحل اقیانوس پدیدار می شود،که گردشگران در صورتی که آب

اقیانوس پایین باشد می توانند به درون این معبد هم بروند. این معبد یکی از معابد هفت دریا در اطراف سواحل بالی است،و هر یک از معابد هفت دریا بعد از تاسیس شدن درامتداد سواحل جنوب غربی قرار دارند.


پارک آبی واتربوم

در این مجموعه عالی که شعبه ای از پارک های دارای شعبه و بین المللی واتربوم است استخرهای کوچک و بزرگ ، چندین سرسره آبی، استخر و بازی های مخصوص کودکان ، زمین بازی (پینگ پونگ، فوتبال دستی) و رستوران های مختلف وجود دارد که می شود با آرامش کامل و درکنار تمامی اعضای خانواده از آن ها استفاده کرد. مجموعه واتربوم از ۹ صبح تا ۸ شب باز و بلیت ورودی برای هر نفر به مدت یک روز کامل ۲۳ دلار است. البته می توان بلیت دو یا سه روزه خرید که قیمت آن کمی ارزانتر خواهد بود. بعد از خرید بلیت یک اکانت برای شما باز خواهد شد و از آنجا که حمل پول به محوطه ممنوع می باشد، می توانید مبلغی را برای خرید خوراکی یا استفاده از برخی بازی های پولی به شکل سپرده در حساب خود قرار دهید. برای استفاده از سرسره های آبی، استخر و هیچ مبلغی دریافت نمی شود و تیوپ (برای استفاده در سرسره های آبی) به وفور در محوطه موجود است. فقط باید دقت کرد که برای استفاده از سرسره، تیوپ همرنگ خودش را برداشت. تفریحات این مجموعه آنقدر زیاد ، متنوع و هیجان انگیز است که می شود یک روز کامل را در آن گذراند.


معبد مادر

معبد مادر (Besakih temple) یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جزایر بالی می باشد و جزو یکی از قدیمی ترین معابد هندوستان به شمار می آید که در دامنه های جنوب غربی کوه آگونگ در منطقه بساکی بالی و در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است و سالانه بیش از 70 مراسم در معبد مادر در بالی برگزار می شود که توریست ها می توانند با حضور در این مراسم با آیین و اعتقادات هندها آشنا شوند.


کوهستان باتور

در حالی که این کوه بالاترین نقطه در بالی نیست، کوه باتور در یکی از رویایی ترین نقاط جزیره واقع شده است که بر قسمت شمال شرقی بالی، با ارتفاع 1717 متر تسلط دارد. این کوه که یک آتشفشان فعال محسوب می شود، شامل چهار دهانه، یک دریاچه و چندین روستا است. صعود به بالای کوه باتور برای تماشای طلوع خورشید یک فعالیت محبوب در میان گردشگران است. این صعود نسبتا آسان است و هر کسی می تواند در حدود دو ساعت به قله آن صعود کند.


ساحل سمینیاک

سمینیاک که در ساحل جنوب غربی بالی واقع شده است، یک شهر کوچک می باشد که از رشد گسترده ای برخوردار شده است و یکی از مقاصد منحصر به فرد تعطیلات است. به دلیل وجود فروشگاه های عرضه ی لباس مد روز و هم چنین لباس هایی که در همان منطقه دوخته می شود، از مهم ترین جاذبه ها برای توریست هاست. این منطقه دارای هتل های پنج ستاره و ویلاهای لوکس، سالنهای ماساژ و رستوران های بین المللی زیادی است. سمینیاک دارای مراکز خرید مهمی است که به صورت شبانه روزی فعالیت می کند.