گردشگران خارجی در گلزار شهدا

فرداد پرواز

08 خرداد ماه


(دانش گردشگر خارجی درباره جنگ عراق با ایران خیلی کم است. پیش می‌آید که آن‌ها را با مترو به حرم امام خمینی (ره) و یا بر سر مزار شهدای هفتم تیر یا گلزار شهدا در کلک‌چال تهران و یا کوه صفه در اصفهان می‌برم. حتی پیشنهاد می‌دهم فیلم "از کرخه تا راین" را ببیند، چقدر هم استقبال می‌کنند و معمولا هم تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند.)

این مطالب را «حسین عبادتی زیارتی» بیان می‌کند، راهنمای گردشگری که در جریان تورهایش در ایران سعی می‌کند زوایایی پنهان از تاریخ تحریف شده‌ی جنگ عراق با ایران را برای گردشگران خارجی روشن کند.

او گفت: در همه کشورها اصولا برای ایثارگران یادمان‌هایی را می‌سازند، حتی در آفریقا نیز این یادمان‌ها وجود دارد و معمولا گردشگران در جریان سفر به این کشورها، گریزی به این آثار می‌زنند. البته که در ایران هم یادمان و یا مزارهایی وجود دارد که می‌توان از این فرصت برای آشنایی گردشگران با بخشی از تاریخ این کشور، استفاده کرد، هرچند که شخصا طرفدار ساخت این یادمان‌ها و گلزارها در محدوده و حریم بناهای تاریخی نیستم و معتقدم این کار خودش گویای نوعی تناقض است.

«سعی می‌کنم آن‌ها را با واژه "دفاع مقدس" آشنا کنم، چون معتقدم جنگ گزینه‌ی مناسبی در شرح آن واقعه که بر ایران تحمیل شد نیست. ما از خاک‌مان دفاع کردیم و در تاریخ هزار ساله‌مان هیچ‌وقت آغازکننده‌ی جنگی نبوده‌ایم. این توضیحات از این منظر لازم است به گردشگر خارجی داده شود که درحال حاضر با پدیده‌ی تروریسم روبه‌رو هستیم. سعی می‌کنیم با بیان این توضیحات، گردشگران خارجی را که حکم سفیران ایران را دارند، آگاه کنیم تا بدانند در ایران چنین پدیده‌ای وجود ندارد. »


www.isna.ir