گردشگری ترکیه، قربانی اختلافات سیاسی با اتحادیه اروپا

فرداد پرواز

06 اردیبهشت 1396


ترکیه که با کاهش 30 درصدی ورود گردشگر خارجی رو به رو بود، با پررنگ شدن اختلافات با اتحادیه اروپا با چالش جدیدی دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش ایسنا، صنعت گردشگری ترکیه در حال از دست دادن موقعیت خود در بازار اروپاست و افزایش تنش های این کشور با اروپا ممکن است با عواقب بلندمدتی برای گردشگری از پیش راکد ترکیه به همراه داشته باشد.

گزارش منتشر شده در یکی از رسانه های داخلی ترکیه حاکی از آن است که رزرو هتل ها در تعطیلات از سوی گردشگران آلمانی به مقصد ترکیه، در سال جاری میلادی تاکنون با 58 درصد کاهش مواجه بوده است، روندی که در سایر کشورهای اروپایی نیز در جریان است و پرسش هایی را درباره آینده صنعت گردشگری ترکیه مطرح می کند.

نتایج ناامیده کننده گردشگری ترکیه از محل بازار اروپایی، خود در حالی منتشر شده است که رابطه این کشور با اتحادیه اروپا تیره شده، چرا که این نهاد اروپایی مخالف برگزاری رفراندوم اخیر در این کشور بود که سیستم پارلمانی را به سیستم ریاست جمهوری تغییر داد.

بر اساس آماری که وزارت گردشگری ترکیه به صورت سالانه منتشر می کند، شمار گردشگران در این کشور در سال 2016 با 29 درصد کاهش به 25.2 میلیون نفر رسید و در آمدهای حاصل از این صنعت نیز با کاهش 37 درصدی به 15 میلیارد دلار در سال گذشته تنزل یافت.

همچنین طبق جدیدترین آمار و ارقام، ورود گرشگران به ترکیه در ماه فوریه 2017 نیز بیش از 6.5 درصد نسبت به آمار فوریه 2016 کاهش داشته است تا صنعت گردشگری ترکیه برای موزدهمین ماه پیاپی با ریزش گردشگران مواجه باشد.

آمارهای وزرات گردشگری ترکیه همچنین حاکی از آن است که حضور کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا در ترکیه نیز کاهش داشته و در این میان کشورهای آلمان با کاهش 30 درصدی و هلند و فرانسه و بریتانیا نیز به ترتیب با 24، 23 و 20 درصد کاهش، بیشترین رشد منفی را در اعزام گردشگر به ترکیه به ثبت رسانده اند.

کارشناسان صنعت گردشگری نسبت به کاهش چشمگیر تقاضا از اروپای غربی برای سفر به ترکیه ابراز نگرانی کرده اند و کردشگران آلمانی نیز مقاصد دیگری را به غیر از ترکیه انتخاب می کنند.


http://www.donyayesafar.com