تهیه پیش‌نویس لایحه قانون جامع میراث‌ فرهنگی و گردشگری

فرداد پرواز

16 خرداد ماه


مدیرکل حقوقی و املاک سازمان میراث‌ فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: تهیه پیش‌نویس لایحه قانون جامع میراث‌ فرهنگی آغاز شده و فاز نخست آن به‌پایان رسیده است، با این لایحه برداشت‌های مختلف از مصادیق میراث‌فرهنگی در محاکم قضایی کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، «یحیی نقی‌زاده ‌محجوب» با اشاره به نقش رسانه‌ها در تحقق و پیگیری موضوعات مرتبط با حوزه میراث‌فرهنگی، گفت: قوانین ما، با وجود اینکه در زمان خودشان مترقی بودند، مانند پدیده‎های اجتماعی دارای عمر مفید هستند، بر همین اساس، در سال‌های اخیر نگاه کلی مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی این بوده که قوانین این حوزه مورد بازنگری قرار گیرند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر برخی از مفاد قانونی در حوزه میراث فرهنگی قدرت اجرایی لازم را ندارند، که این اتفاق ایجاب می‌کند آن قوانین به روز شوند.

او با اشاره به مرکب بودن این سازمان در سه بخش مهم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمع کردن مسائل مرتبط با این حوزه‌ها تاکید کرد: این سازمان نیازمند قانون جامعی است؛ به همین منظور، تهیه پیش‌نویس لایحه قانون جامع میراث‌فرهنگی را آغاز کرده‌ایم که فاز اول آن به‌پایان رسیده است. تهیه و تصویب این لایحه به کاهش برداشت‌های مختلف از مصادیق میراث‌فرهنگی در محاکم قضایی کمک می‌کند.

نقی‌زاده در ادامه به قوانین جرم‌انگارانه مرتبط با میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: با همکاری معاونت حقوقی قوه قضاییه، به تدوین قوانین کیفری جرایم علیه میراث‌فرهنگی اقدام شده و در صورت تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، شاهد تحولی مناسب و بزرگ در حوزه میراث‌فرهنگی خواهیم بود.

مدیرکل حقوقی و املاک سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری، با اشاره به رونمایی از «سامانه جامع املاک سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری» در طول یک ماه گذشته، گفت: این سامانه تا شش ماه آینده فهرست تمام اموال منقول و غیرمنقول تاریخی‌ را که در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی است به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کند و در دسترس آن‌ها قرار می‌دهد.

قانون جامع میراث فرهنگی در دستور کار است

وی همچنین با بیان این‌که «قانون جامع میراث فرهنگی را در دستور کار قرار داده‌ایم»، افزود: مطالعات پایه‌ای و فاز اول آن اواخر سال گذشته تمام شد. نسخه تنقیح شده قوانین در دسترس است که با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دست ویرایش است. این قانون جامع کمک می‌کند تا تفاسیر متعدد از قوانین به شدت کاهش پیدا کند، اما این قانون جامع همه قوانین به جز قوانین جزائی و کیفری را در نظر می‌گیرد.

او با بیان این‌که این قوانین نیازمند بررسی قوه قضائیه بوده و صلاحیت این قوه را نیاز دارد، افزود: عناوین جدید مجرمانه نیز به آن اضافه شده است که جزو خلاء‌های ما در حوزه میراث فرهنگی بود.

همه دستگاه‌های دولتی باید لیست اموال تاریخی خود را اعلام کنند

وی همچنین درباره‌ی اقدامی که در طول یکی دو سال گذشته سازمان میراث فرهنگی مبنی بر ارسال نامه به دستگاه‌های دولتی برای اعلام بناهای تاریخی و ارزشمند خود داشته است، بیان کرد: همه نهادها موظف بودند لیست اموال تاریخی خود را اعلام کنند، برخی از آنها اموال غیرمنقول را اعلام کرده و بخش زیادی هنوز این فهرست را نداده‌اند، ما فقط می‌توانیم از آنها درخواست کنیم.

نقی‌زاده همچنین تاکید کرد: ما سند مالکیت داریم که کاخ‌های سعدآباد و نیاوران متعلق به این سازمان است.


www.isna.ir