تهران باید یک شهر تاریخی بماند

فرداد پرواز

31 خرداد 1396


معاون رئیس جمهوری در نشستی با اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد که باید بتوانیم دوباره حس هویت ،را در شهر تهران پیدا کنیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، احمدی پور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشستی با اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران ضمن تبریک به آن ها گفت: «این نشست را به فال نیک می گیرم، چون به جهت مسئولیت هایمان احتمالاً بیشترین تلاقی را با هم داشته باشیم. من در 12 سال اخیر در حوزه کاری ام همیشه با شهرداری درگیر بودم؛ زیرا همیشه پرسیدم که تهران یک شهر است؟ تهران یک کلان شهر است؟ و تهران یک پایتخت است؟ اما به نظر من تهران یک متن است که باید خوانده شود، دال مرکزی این خوانش چیست؟ انتظار من همیشه این بود که این دال مرکزی فرهنگ باشد، اما متأسفانه این طور نیست و بورس بازی زمین، به دال مرکزی این شهر تبدیل شده بود و بهره کشی ای که از کرانه های شهری تهران اتفاق افتاد و نهایتاً نابرابری فضایی به وجود آمد و متأسفانه دیگر اثری از نشانه های فرهنگی در شهر تهران وجود ندارد.

او افزود: امروز در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تمام دغدغه ما این است که تهران یک شهر تاریخی است و باید یک شهر تاریخی بماند و شهری فرهنگی باشد تا بتواند این الگو را به کل شهرهای کشور تسری دهد.

احمدی پور خاطرنشان کرد: «ما انتظار داریم که با کمک شورای اسلامی شهر تهران یک تهران فرهنگی بسازیم و به این سمت حرکت کنیم که اگر قرار است شورای اسلامی شهر تهران مصوبه ای داشته باشد با رویکرد فرهنگی باشد.»

او تأکید کرد: «امروز وقتی هزینه فایده می کنیم، می بینیم که دیگر لازم نیست درآمد شهر تهران از منظر فروش فضای شهری باشد و بخواهیم فقط و فقط با اقتصاد شهری وابسته به فروش زمین، شهر را مدیریت کنیم.»

معاون رئیس جمهوری افزود: حتما صنعت گردشگری و صنایع دستی می تواند برای شهر تهران درآمد پایدار ایجاد کند، مراقبت از آثار تاریخی و میراثی این شهر نیز می تواند به این مسئله کمک کند که هویت شهر تهران احیا شود و تهران به شهری جذاب برای گردشگرانی که از تهران می توانند به عنوان مقصد خوب گردشگری، استفاده کنند تبدیل شود.


http://www.donyayesafar.com