تنوع اقتصادی مقاصد داخلی در ایام عید

فرداد پرواز

22 اسفند 1395


معاون گردشگری اعلام کرد: «هر خانواده ایرانی با هر بضاعت اقتصادی می تواند مقاصدی را برای سفر در کشور انتخاب کند.»

مرتضی رحمانی موحد خاطرنشان کرد: «برای هر انگیزه و تمایلی در خانواده های ایرانی، جاذبه های مختلف وجود دارد و ما این امکان را ایجاد کرده ایم مردم در 31 مجموعه ای که در 31 استان کشور به مسافران خدمات ارائه می دهند با تورهای یک روزه آشنا شوند. در این تورهای یک روزه، مسافران با جاذبه های بین راهی، غذاها و سوغاتی ها آشنا می شوند.»

این مقام مسوول در گفت و گو با «باشگاه خبرنگاران جوان»، به مردم پیشنهاد کرد جهانگردی را از ایرانگردی آغاز کنند و قبل از اینکه به فکر دیدن دنیا باشند ایران را بشناسند. به گزارش «دنیای اقتصاد» سال گذشته نیز مسعود سلطانی فر، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با طرح همین شعار سعی کرد مردم را به سفرهای داخلی تشویق کند.

معاون گردشگری کشور همچنین با دعوت مردم به سفر کردن در تمام ایام سال، تصریح کرد: «کشور ما جاذبه های زیادی در نوروز و بعد از آن دارد؛ پس پیشنهاد من به مسافران نوروزی این است که عجله نکنند سفرشان حتما در زمان خاصی از سال اتفاق بیفتد زیرا هر فصلی از طبیعت زیبایی های خودش را دارد.» رحمانی موحد علاوه بر این، از مردم خواست که در نوروز سفرهایشان را با مطالعه انجام دهند، مقصدشان را انتخاب و خدمات آن مقصد را پیش بینی کنند. او همچنین تاکید کرد که مردم به هشدارها و توصیه هایی که دستگاه های مختلف در مسیر و مقصد می دهند، توجه داشته باشند.

این مقام مسوول ادامه داد: «در هر صورت رضایتمندی سفر با آمادگی و برنامه ریزی، حداکثری خواهد بود.» در همین حال، معاون گردشگری کشور به مردم توصیه کرد که مسیر سفر و مدت زمان طی آن تا مقصد را نیز جزو سفرشان حساب کنند و به همه زیبایی های محیط پیرامونشان دقت کنند. رحمانی موحد بر لزوم اثرگذاری مثبت گردشگران بر سفر نیز تاکید کرد و گفت: «تاثیرات سفر باید در اقتصادهای محلی و اقتصاد ملی ظاهر شود. وقتی سفر ما در مکان و زمان توازن داشته باشد، تاثیرات اقتصادی آن هم منصفانه و عادلانه توزیع می شود و همه بخش های کشور از این ظرفیت ها منتفع می شوند.»

او همچنین به توسعه اقامتگاه های بومگردی در روستاهای کشور نیز اشاره کرد و افزود: «ما در3سال اخیر فرآیندی را در توسعه اقامتگاه های بومگردی آغاز کردیم و هم اکنون 500 مورد از این اقامتگاه ها در کشور داریم؛ اقامتگاه هایی که با سنت، رسوم و آداب جوامع همراه هستند و مردم ما می توانند با هر بضاعت اقتصادی و هزینه های کم به آنها رجوع کنند.»

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان اظهار کرد: «تنوع جاذبه های توریستی کشور به ما کمک می کند همه جوامع به ویژه جامعه محلی از تاثیرات اقتصادی سفرها بهره مند شوند. پیشنهاد ما به مسافران این است که با رعایت آداب و رسوم، جوامع میزبان از آسیب زدن به این جوامع خودداری کنند زیرا آسیب زدن به آنها توسعه گردشگری کشور را دچار مشکل می کند.»

گفتنی است؛ سالانه بین 50 تا 60 میلیون نفر-شب سفر در فاصله 15 روز تعطیلات نوروزی به وقوع می پیوندد که به باور کارشناسان هم به لحاظ زیست محیطی ،و هم به لحاظ اقتصادی، هزینه های متعددی را متوجه کشور می کند.


http://www.donyayesafar.com