میراث فرهنگی استان ایلام برای نجات آثار باستانی واقع در سیروان تلاش می کند

فرداد پرواز

22 دی 1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با بیان اینکه بخشی از شهرستان سیروان زیر آب می‌رود گفت: میراث فرهنگی برای نجات آثار باستانی واقع در سیروان تلاش می‌کند.

عبدالمالک شنبه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: جلسه تعیین تکلیف جابه‌جایی روستای سرابملان در شهرستان سیروان و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی سیروان برگزار شد.

وی افزود: روستای سرابکلان بر روی شهر تاریخی سیروان واقع شده و در سال‌های متمادی هیچ گونه امکانات خدماتی به مردم روستا داده نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام ، عنوان کرد: تلاش مسئولان قبلی به جایی نرسیده است و از سوی دیگر توجه این دولت به توسعه روستاها است.

وی گفت: با توجه به روستاها جلوی مهاجرت در روستاها گرفته می‌شود و هم اینکه اشتغال مولد و پایدار ایجاد می‌شود اکنون با تغییر فرماندار سیروان تلاش برای فراهم کردن امکانات برای مردم در مکانی دیگر قوت گرفته است و میراث فرهنگی نیز با تمام توان از این ایده استقبال می‌کند.

شنبه‌زاده خاطرنشان کرد: به همین منظور جلسه‌ای در این هفته پیرو جلسات قبلی برگزار شد و نقطه نظرات اعضا استماع شد و پس از بحث و تبادل نظر از سه مکان برای جابه‌جایی بازدید شد و قرار شد بعد از گرفتن نظرات مردم مکان مورد نظر مردم توسط بنیاد مسکن تسطیع و توسط ادارات خدمات‌رسان امکانات لازم داده تا برای زندگی فراهم شود.

وی افزود: با توجه به اینکه روستای چم شیر علیا و سفلی از توابع شهرستان سیروان با وجود سد ساز و بن و آبگیری این سد که در بدره قرار دارد این روستاها زیر آب می‌روند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، عنوان کرد: برای نجات بخشی و کاوش آثار باستانی ثبت شده در این روستاها دو اکیب به سرپرستی میراسکندری و شریفی توسط میراث فرهنگی کشور و حوزه باستان‌شناسی مجوز کاوش و نجات بخشی بناها و آثار فرهنگی داده شده است.


http://tnews.ir