تعطیلات شاد

تعطیلات شاد

شما تعطیلات را چگونه معنا می کنید؟ چه کلمات مترادفی با شنیدن نام تعطیلات به ذهن شما خطور می کند؟ شادی؟ لذت؟ دوری از استرس؟ خروج از روزمرگی؟ ساحل؟ دریا؟ خرید؟ رستوران؟ و شاید همه ی این ها و خیلی کلمات خوشایند و مثبت دیگر. چیزی که مسلم است مترادف بودن تعطیلات با تمام احساسات خوب و شاد است. ما در 2Safar با راهنمایی ها، نکات آموزنده و مقالات تخصصی آماده ایم تا شما را در تحقق این تعطیلات خوش و بی دغدغه یاری دهیم. با ما همراه باشید و راهکارهایی در مورد داشتن تعطیلات شاد بخوانید.

2safar

1. تکالیفتان را قبل از رفتن انجام بدهید!

این یک توصیه ی کودکانه نیست بلکه کاملاً جدی است. تعطیلات هم مثل یک کلاس درس تکالیفی دارد که باید به آن رسیدگی کرد. قبول کنیم که نیمی از لذت سفر هیجان قبل از آن است. پس تکلیف شماره یک این است: هیجان زده باشید! وقتی این احساس هیجان و چشم انتظاری را در خود ایجاد کردید، به سراغ جمع آوری اطلاعات بروید. از جاهای دیدنی، کارهایی که می توان در مقصد انجام داد، فروشگاه ها و رستوران های خوب یادداشت بردارید، قیمت ورودی ها و متوسط هزینه ی هر رستوران را نیز در یادداشت ها ذکر کنید.

2safar

پس از انجام این مرحله به سراغ نکات مهم امنیتی سفر، لیست وسایل و کارهای ضروری پیش از سفر بروید. می توانید در این رابطه از 2Safar کمک بگیرید چون در مقالات پیشین به تفصیل از کلیه ی کارهای ضروری سفر صحبت کرده ایم. لازم است بدانید هر چقدر قبل از سفر وقت و دقت بیشتری در آماده کردن تدارکات و تحقیق درباره ی مقصد صرف کنید، در طول سفر آسوده تر، شاد تر و ایمن تر خواهید بود و در وقت و انرژی تان صرفه جویی خواهید کرد. خودتان بهتر می دانید در طول تعطیلات چقدر به وقت و انرژی اضافه نیاز دارید! این زمان را قبل از سفر برای خود بخرید. به این شکل به جای آنکه دو ساعت وقت صرف کرده و با اینترنت کند هتل به دنبال رستوران مناسبی در آن اطراف بگردید، نگاهی به نت های قبل از سفر می اندازید و به سرعت محل مورد نظرتان را انتخاب می کنید. هر چه از اهمیت آمادگی کامل قبل از شروع تعطیلات بگوییم، کم گفته ایم. پس اولین توصیه ی ما را جدی بگیرید: تکالیفتان را قبل از رفتن انجام بدهید!

2safar

2. از تمام فرم ها و مدارک کپی تهیه کنید. مدارک شناسایی به جز پاسپورت به همراه داشته باشید.

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند بی رحمانه یک تعطیلات شاد را خراب کند گم کردن مدرک مهمی چون پاسپورت است. آن روزی که در یک کشور خارجی متوجه گم شدن پاسپورتتان می شوید، دنیا روی سرتان آوار خواهد شد. هر چند مراقبت از مدارک مهم و نگهداری آن ها در جیب های مخفی لباس اهمیت خاص خود را دارد و قبلاً به آن پرداخته ایم، اما گاهی حوادث ناخواسته رخ می دهند. آن چه اهمیت دارد میزان آمادگی شما برای اینگونه حوادث است. فرض کنیم بدترین اتفاق رخ داد و پاسپورت خود را گم کردید، حال چه کاری از دست شما ساخته است؟ حتما قبل از سفر از پاسپورت خود کپی و اسکن تهیه کنید. کپی ها را برابر اصل کرده و در جایی متفاوت با پاسپورت اصلی خود نگهداری کنید. همچنین مدارک شناسایی دیگری به جز پاسپورت مثل کارت ملی یا شناسنامه را به همراه برده و در جای امنی نگهداری کنید تا بدون پاسپورت قادر به مراجعه به کنسولگری کشورمان در خارج از کشور و گرفتن مجور ورود به کشور باشید. دقت کنید که اسکن مدارک را روی گوشی تان داشته باشید تا هر زمان لازم شد در دسترس باشند.

2safar

3. چهار چشمی مراقب باشید.

درست است که تعطیلات زمان بخوشی و آسودگی است و شما مایل هستید بی خیال تر از زندگی روزمره ی خود رفتار کنید، اما در سفر بحث امنیت مهم ترین مسئله است. خوش و بی خیال بودن شما نباید به قیمت آسیب رساندن به خودتان تمام شود. در طول سفر از همان ابتدا تا انتها حواس خود را کاملاً جمع کنید و مسئولیت صد در صد امور را به عهده بگیرید. اگر در زندگی عادی خود وظایف را میان خود و همسرتان تقسیم می کنید، در تعطیلات بهتر است این تقسیم وظایف را کنار بگذارید. هر دوی شما به یک اندازه مسئول مراقبت از وسایل، فراموش نکردن کارها و ساعت حرکت تور ها، خواب نماندن در صبح، جا نماندن از قطار یا هواپیما و یا مراقبت از کودکان هستید.

اگر دوربین خود را در جایی شلوغ روی نیمکتی رها می کنید یا با کیف دستی پر از دلار و یورو سوار مترو می شوید و بعد سرقتی اتفاق می افتد، در درجه ی اول باید خود را مقصر بدانید. وسایل قیمتی خود را در گاوصندوق هتل بگذارید (اگر در هتل معتبر و مطمئنی اقامت می کنید) و احتیاطی که در زندگی روزمره به خرج می دهید در سفر چند برابر کنید.

2safar

4. از پوست خود مقابل آفتاب محافظت کنید.

اگر شما هم مثل خیلی از افراد دیگر عاشق آفتاب هستید و دوست دارید در تغطیلات ساحلی خود، حداکثر زمان ممکن را در آفتاب بگذرانید، مقابل این وسوسه مقاومت کنید. آفتاب گرفتن در ساعات اوج تابش خورشید، احتمال سوختگی پوست را افزایش می دهد و سوختگی می تواند تمام لذت تعطیلاتتان را از بین ببرد. برنزه کردن را به زمانی دیگر موکول کنید و در طول سفر به تفریحات دیگر ساحلی مشغول شوید. اگر اصرار به آفتاب گرفتن دارید ساعت 9 یا 10 صبح را انتخاب کنید و در ساعات بین 11 تا 3 از آفتاب اجتناب کنید. قبل از سفر کرم ضد آفتاب مناسب و خوبی تهیه کنید و بیش از هر زمان دیگری از پوست خود مراقبت به عمل آورید. شما که نمی خواهید در تمام عکس هایتان با بینی و گونه هایی سرخ و سوخته ظاهر شوید؟

2safar

5. به رستوران های مطمئن بروید.

می دانیم که خرید یک ساندیچ غذای محلی از دستفروش ها چقدر وسوسه انگیز است. این غذاها ارزان، اصیل و خوشمزه هستند اما آیا خوردن غذایی نامطمئن به مریضی بعدش می ارزد؟ منظور ما این نیست که به هیچ وجه از دکه های کوچک غذا فروشی خرید نکنید. فقط احتیاط به خرج دهید و از جاهای شلوغ خرید کنید که مطمئن شوید غذا مانده نیست و وجود مشتریان زیاد مهر تأییدی بر باکیفیت بودن غذا است. قبل از رفتن به رستورانی، نظرات مردم را در مورد آن رستوران در اینترنت بخوانید. امروزه پیج های رستوران ها و اماکن مختلف در گوگل کار را برای مسافران آسان کرده است. می توانید رتبه ی رستوران و ستاره هایی که مشتری های قبلی به آن رستوران داده اند چک کنید و نظرات افراد مختلف را بخوانید. این کار زمان بر است و بهتر است قبل از سفر انجام شود اما در عوض در رستوران های خوب، مطمئن و با قیمت مناسب غذا خواهید خورد.

2safar