تدوین سند جامع گردشگری؛ تکرار وعده یا نقشه راه

فرداد پرواز

17 مهر 1396


تهران- ایرنا- جاذبه های گردشگریِ ایران از حیث تنوع و تکثر بی نظیر است،اما ضعف زیرساخت ها و اجرایی نشدن سیاست ها و برنامه های تدوین شده برای توسعه صنعت گردشگری، کشور را در بخش رقابت پذیری میان 138 کشور، در جایگاه نود و سوم قرار داده است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، وجود جاذبه های زیارتی، سیاحتی، طبیعی، درمانی و تجاری، ایران را از منظر برخورداری از ظرفیت های گردشگری در منطقه بی همتا ساخته است در حالی که کشورهای همسایه با کمترین جاذبه ها گوی سبقت را در جذب گردشگر خارجی از ایران ربوده اند.

به رغم همه چالش های موجود در این عرصه، بهبود روابط دیپلماتیک ایران در عرصه بین المللی پس از دولت یازدهم تاکنون، بر میزان بازدید گردشگران خارجی از کشور افزود. اما رشد 12 درصدی صنعت گردشگری در کنار ظرفیت های ایران،برای توسعه این صنعت نشان می دهد که هنوز فاصله زیادی تا بهره گیری همه فرصت ها در این حوزه داریم.

«علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بتازگی در سخنانی ضمن تاکید بر توسعه گردشگری پایدار در کشور، از تلاش ها برای تدوین سند جامع گردشگری خبر داد و گفت: سند جامع حمایت از گردشگری در حال تدوین است و هدف آن توجه به گسترش حضور گردشگران و توریست‌های خارجی است.

وعده های تنظیم سند جامع گردشگری بیش از یک دهه قدمت دارند. مهمترین برنامه های تدوین شده در این راستا برنامه ملی توسعه گردشگری ایران است که از سال 1379 تا 1381 با همکاری سازمان های ایرانگردی و جهانگردی پیش از ادغام، تدوین شد اما فقط در حد یک برنامه باقی ماند و به مرحله اجرا نرسید.

«رحیم یعقوب زاده» رییس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران و «محسن امامی» کارشناس گردشگری و مدرس دانشگاه بایسته های تدوین سند جامع گردشگری را در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا واکاوی کردند.

اگرچه تقویت زیرساخت ها نیازی اساسی برای توسعه صنعت گردشگری به شمار می رود اما از همه مهمتر تصویر نادرست شکل گرفته از ایران و فرهنگ ایرانی در نزد سایر مردم جهان است. کشوری بدون امکانات شهری و رفاهی با فرهنگی محدود و خشن، تصور غالب شهروندان غیرایرانی است اما به محض ورود به کشور و بازدید زیبایی ها، فرهنگ تعاملی و امکانات پیشرفته بسیاری از شهرهای ایران شگفت زده می شوند. بنابراین تبلیغات کارشناسانه، جذب اعتماد در بخش سرمایه گذاری، توسعه زیرساخت های فیزیکی،مانند ساخت هتل های مجهز و ارتقای کیفیت خدمات تورهای گردشگری راهی به سوی توسعه گردشگری پایدار در دولت دوازدهم خواهد بود.


http://www.irna.ir