تبدیل صنعت توریسم به قوه محرکه اقتصادی با توسعه گردشگری روستایی

فرداد پرواز

30 آبان 1396


زنجان - ایرنا - روستاهای هدف گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش نقش موثری در توسعه اقتصادی و جذب بیشتر گردشگران دارد و در این میان استان زنجان، نیز به لحاظ برخورداری از این نوع روستا موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در کشور دارد.

به گزارش ایرنا، امروزه صنعت گردشگری بویژه گردشگری داخلی جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشورها دارد و نقش اثر گذار آن در تمامی ابعاد و ارتقای ساختار های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر کسی پوشیده نیست.

حجم مبادلات بالای بین المللی گردشگری و اختصاص سهم عمده ای از منابع کشورها ،به این امر مهم بیانگر توجه دست اندرکاران به امر سرمایه گذاری در این بخش است.

در این راستا توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگری می تواند به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد مشاغل و توسعه پایدار، حفظ منابع طبیعی، ایجاد اشتغال در بخشهای صنایع دستی و از همه مهمتر اشتغالزایی زنان منجر شود.

بر اساس اعلام مسئولان زنجان، هم اکنون 341 هزار نفر جمعیت روستایی در 920 روستای استان ساکن هستند و با آنکه در سالیها 90 تا 95، 24 هزار نفر از جمعیت روستایی این استان کاسه شده اما ظرفیت های بی بدیل روستاهای هدف گردشگری نشان از توسعه این بخش داشته و در این میان وجود موانعی انجام اقدامات اساسی را قدری دشوار کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان ،در ارتباط با ظرفیت های روستاهای گردشگری استان گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقده بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی ،گردشگری این استان وظایف هر کدام در ارتباط با روستاهای هدف گردشگری اعلام شده و در واقع نسبت به شناسایی و طرح ها اقدام می کنند.


tnews.ir