تاریخچه بنیاد فیفا

فرداد پرواز

History of FIFA - Foundation

فدراسیون بین المللی فوتبال Fédération Internationale de Football Association (FIFA) ستاد اتحادیه فوتبال فرانسه the Union Française de Sports Athlétiques در ورزشگاه Rue Saint Honoréسنت هونور 229 در پاریس در تاریخ 21 می 1904 تاسیس شد. این قانون پایه توسط نمایندگان مجاز انجمن های زیر امضا شد :

رابرت جرین Robert Guérin و آندره اشپی André Espir (فرانسه)؛ لوئیم مینگل هاوس Louis Muhlinghausو مکس کان Max Kahn (بلژیک)؛ لودویگ سیلوف Ludvig Sylow (دانمارک)؛ کارل آنتون ویلهلم هیرشمن Carl Anton Wilhelm Hirschman (هلند)؛ ویکتور اشنایدر Victor E Schneider (سوئیس). سیلو همچنین SBF را نمایندگی کرد در حالی که اسپیر عملکرد مشابهی را برای باشگاه فوتبال مادرید Madrid Football Club انجام داد.


کشورهای عضو انجمن فیفا ( به اختصار ) :

*فرانسه - اتحادیه فوتبال فرانسه (AFS) Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques (USFSA)

*بلژیک Union Belge des Sociétés de Sports (UBSSA)-

*دانمارک-Dansk Boldspil Union (DBU)

*هلند-Nederlandsche Voetbal Bond (NVB)

*اسپانیا - باشگاه فوتبال مادریدMadrid Football Club

*سوئد- Svenska Bollspells Förbundet (SBF)

*سوئیس - سوئیس فوتبال (ASF) Association Suisse de

Football (ASF)

زمانی که ایده تشکیل یک فدراسیون بین المللی فوتبال در اروپا شکل گرفت، قصد کسانی که درگیر آن بودند، تشخیص نقش انگلیسیها بود که انجمن فوتبال خود را در سال 1863 تأسیس کردند. هیرشمنHirschman، دبیر انجمن فوتبال هلند، انجمن فوتبال وزیر امور خارجه آن، دیوید فاین ، این پیشنهاد را قبول کرد، اما در حالی که منتظر کمیته اجرایی انجمن فوتبال، هیئت فدراسیون بین المللی و انجمن اسکاتلند، ویلز و ایرلند بود، به بررسی این موضوع پرداخت.گئین Guérin، وزیر امور خارجه اتحادیه فوتبال Union des Sociétés Françaises deاتحادیه فوتبال اسپانیا و روزنامه نگار روزنامه Le Matin، با ارتباطات ملی در این قاره تماس گرفت و از آنها خواست تا امکان تشکیل یک سازمان umbrella organisation را در نظر بگیرند.

هنگامی که بلژیک و فرانسه در اولین دیدار رسمی بین المللی در بروکسل در تاریخ 1 مه 1904 ملاقات کردند، گئین Guérinاین موضوع را با همتای بلژیکی لوئیم مینگل هاوس Louis Muhlinghaus بحث کرد. اکنون مشخص شد که فدراسیون انگلیس تحت رهبری لرد کینیرد Lord Kinnaird، رئیس جمهور، در تشکیل فدراسیون بین المللی شرکت نخواهد کرد. بنابراین روند سازماندهی بازی بین المللی آغاز شد.اولین مقررات فیفا FIFA و امتیازات زیر تعیین شد: شناخت متقابل و منحصر به فرد انجمن های ملی نمایندگی و حضور؛ باشگاه ها و بازیکنان به طور همزمان برای انجمن های مختلف ملی ؛ تشخیص توسط انجمن های دیگر از تعلیق بازیکن اعلام شده توسط یک انجمن؛ و بازی مسابقات مطابق با قوانین بازی انجمن فوتبال Football Association Ltd.

هر انجمن ملی باید هزینه سالانه FF50 را پرداخت کند. در حال حاضر افکار در مورد مسابقه بین المللی وجود دارد و در ماده 9 تصریح شده است که فیفا به تنهایی حق دارد که سازماندهی چنین رویدادی را بر عهده بگیرد. تصمیم گرفته شد که این مقررات تنها از اول سپتامبر 1904 به تصویب برسد. علاوه بر این، اولین مقررات فیفا تنها از نوع مقدماتی بود، به منظور ساده کردن پذیرش اعضای اضافی.

در روز پایه گذاری، Deutscher Fussball-Bund (FA) یک تلگراف را تایید کرد که به طور کلی این اساسنامه را پیروی می کند.