چگونه تعطیلات متمرکز به کاهش کیفیت در سفرهای داخلی می انجامد؟

فرداد پرواز

09 اسفند 1395


سال 95 در حالی به پایان خود نزدیک می شود که هنوز آمار دقیقی از تعداد گردشگران و دیگر جزئیات مربوط به سفرهای داخلی در دست نیست. با این همه، براساس نتایج یک نظرسنجی بیش از نیمی از فعالان گردشگری بر این باورند که سفرهاى داخلى در سال پیش رو، رشد خواهد داشت.

طبق گزارش گروه مديريت ایده های گردشگری، که نتیجه احصای نظرات 1221 فعال گردشگری است، استان هاى خراسان رضوى، مازندران، اصفهان و فارس به عنوان مهم ترین مقاصد سفر داخلى ايرانيان عنوان شده اند؛ استان هايى كه همواره بيش ترين سهم را در تعداد گردشگران داخلى و بعضا خارجى دارند. در همین حال، روند سفر گردشگران ایرانی به خارج از کشور چندان روشن نیست؛ عاملی که همواره در تحلیل سیر تغییرات گردشگری داخلی مورد توجه قرار می گیرد.

در همین راستا، مدیرعامل یکی از آژانس های خدمات مسافرتی در پیش بینی جریان های مورد انتظار حاکم بر گردشگری داخلی سال 96 به خبرنگار ما می گوید: «بررسی تقاضای خانواده ها در روزهای منتهی به سال جدید، تا حد زیادی مبین روند سال 96 خواهد بود.» ناصر امینیان می افزاید: «مراجعان به آژانس ها بیشتر به دنبال دریافت خدمات کم هزینه تر هستند و عملا افراد ترجیح می دهند خود برنامه سفرشان را مدیریت کنند.» به گفته او، تقاضای کمتر برای سفر با تور اما در جهت تغییرات جهانی نیست؛ تغییراتی که در نتیجه آن، سفر با تور متقاضیان کمتری داشته و گردشگران با استفاده از خدمات آنلاین و به کارگیری امکاناتی که تکنولوژی های جدید در اختیارشان قرار می دهند، به برنامه ریزی شخصی برای سفرهای خود می پردازند.

این فعال گردشگری، رشد نامتوازن درآمد خانوارها و نرخ خدمات گردشگری را دلیل اصلی کاهش قدرت خرید کالاهای این صنعت عنوان و اظهار می کند: «عامل اقتصادی مهم ترین عامل در تعیین میزان تقاضا برای سفر است؛ از این رو چگونه می توان با در نظر داشتن حداقل میزان دریافتی حقوق مصوب دولت، انتظار داشت که برای مثال یک خانواده چهارنفره، امکان سفر به کیش را داشته باشد؟ آن هم سفری که قیمت تور آن در ایام نوروز و مقارن با زمان اوج تقاضا برای سفرهای داخلی، یک میلیون و 200 هزار تومان برای هر نفر تخمین زده می شود.»


http://www.donyayesafar.com