برجام و رشد 25 درصدی گردشگری به کرمان

فرداد پرواز

30 دی 1395


کرمان - ایرنا - برجام علاوه بر آثار ملموس و مادی، تاثیرات معنوی و روانی نیز بر ارتباط ایران با جامعه بین الملل گذاشت ، افزایش گردشگران خارجی به کشور و رشد 25 درصدی گردشگری کرمان از تاثیرات نمایان آن است.

به گزارش ایرنا طی دوره ای تحریم های سخت و ظالمانه علیه کشور ما تحمیل شد، اما دیپلماسی فعال و تدبیر دولت یازدهم با عقد تفاهمنامه برجام نقطه پایانی بر آن گذاشت.

استان کرمان با هفت اثر ثبت شده جهانی، 700 اثر ملی و حدود هفت هزار اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی، از مهمترین قطب های گردشگری کشور است، این در حالی است که طی سالهای گذشته به دلایل متعددی از مقصد اصلی گردشگران خارجی حذف و میزان ورود گردشگران به آن به شدت کاهش یافت.

اما پس از اجرای برجام و آغاز مناسبات جدید ایران و نظام بین الملل، همراه با سایر بخش های مختلف کشور، دوران جدیدی در صنعت گردشگری ایران گشوده و شرایط ورود گردشگران خارجی به کشور تسهیل شد.

تدبیر برجام، تهدید ها را به فرصت و تنش ها را به آرامش تبدیل کرد و در این رهگذر، فرصت بی نظیری برای شکوفایی و بهره مندی از مزایای برجام برای صنعت گردشگری کشور و به تبع آن استان کرمان فراهم شد که قدر آن را باید دانست.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به خبرنگار ایرنا گفت: روند رو به رشد و صعودی ورود گردشگران خارجی پس از برجام به استان کرمان سرعت گرفته، اما به دلیل اینکه برنامه ریزی تورهای گردشگری بین المللی از یکسال قبل انجام شده است، آثار آن در سال 2017 بیشتر دیده خواهد شد.

محمد جهانشاهی افزود: قبل از برجام و در سال های 90 تا 92 میزان ورود گردشگران خارجی به استان کرمان با افت محسوس به حدود پنج هزار نفر در سال رسید.

وی تصریح کرد: در حالی که پیش بینی ورود سالانه حدود 25 هزار گردشگر خارجی به این استان را داشتیم، در 9 ماهه امسال 27 هزار نفر گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی و طبیعی کرمان بازدید کرده اند.

جهانشاهی با بیان اینکه پس از برجام برنامه ریزی تورهای گردشگری خارجی به کشور بیشتر شده است تصریح کرد: در استان کرمان رشد 25 درصدی تورهای گردشگری را شاهد بودیم، هرچند در برخی نقاط استان رشد 100 درصدی در میزان گردشگران خارجی را داشتیم.

وی افزود: بیش از 80 درصد گردشگران خارجی طی یک سال اخیر از کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا، کانادا و آسیای جنوبشرقی از استان کرمان بازدید کرده اند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به ثبت سه اثر جهانی استان کرمان در دولت تدبیر و امید اظهار کرد : هر چند ثبت این آثار یک اقدام فرهنگی است اما ارتباطات سیاسی و دیپلماسی فرهنگی در رایزنی های ثبت این آثار پس از برجام موثر بوده است.

جهانشاهی گفت: به دلیل اینکه پس از برجام تعداد گردشگران خارجی افزایش پیدا کرده است و با توجه به کمبود اقامتگاه های گردشگری و ضعف زیرساخت ها، نتوانستیم پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی در استان کرمان باشیم.

وی تاکید کرد: راه اندازی یکصد اقامتگاه بومگردی و تبدیل فضاهای گردشگری به اقامتگاه های سنتی، ساخت پنج هتل و استاندارد سازی 40 درصد از تخت های اقامتی کرمان از جمله اقدامات انجام شده برای افزایش کیفیت زیرساخت های گردشگری در این استان است.

جهانشاهی اظهار کرد :انجام پروژه ها و طرح های نیمه تمام بخش گردشگری استان کرمان پس از برجام سرعت گرفته و کیفیت و کمیت خدمات متناسب برای نیاز های بازار ارتقاء پیدا کرده است.

وی بیان کرد: از مهمترین تاثیرات برجام در بخش گردشگری کرمان، افزایش اشتغال در این صنعت است و رشد حدود 15 درصدی را در میزان شاغلان این بخش داریم و همچنین شاهد رشد 100 درصد تاسیسات گردشگری این استان در یکسال گذشته هستیم.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان کرمان گفت: قبل از برجام با تبلیغات ایران هراسی، تصویر خلاف واقعی از ایران در دنیا تبلیغ می شد و با تفاهم نامه برجام تصویری واقعی از ایران به دنیا نشان داده شد و سیل گردشگران خارجی به این کشور وارد شد.

مهدی سیاوشی افزود: استان کرمان پس از زلزله ویرانگر بم در سال 82 با کاهش تعداد ورودی گردشگران خارجی مواجه شد و تحریم ها نیز همزمان بخش گردشگری کرمان را به شدت تحت تاثیر قرا داده بود.

وی با بیان اینکه برجام تاثیر فوق العاده ای در بخش گردشگری کشور و به تبع آن در بخش گردشگری کرمان داشته است ادامه داد: همین مسئله سبب شده اکثر مقاصد گردشگری در فصل های مناسب برای حضور گردشگران فضا های اقامتی تکمیل و در بسیاری از شهرهای ایران هتل ها تا ماه ها و حتی سال بعد برای تورهای گردشگری رزرو شده است.

سیاوشی تصریح کرد: گردشگری در ایران با اقبال بسیار مناسبی مواجه شده و در بهمن سال جاری کنوانسیون گردشگری با حضور 300 نفر از تورگردانان جهان در تهران برگزار می شود و در طول یک هفته اقامت از نقاط گردشگری ایران بازدید و با جاذبه های کشور آشنا خواهند شد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان بیان کرد: امروز در بسیاری از مراکز و مراجع معتبر گردشگری دنیا ایران به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در سال 2017 انتخاب و معرفی شده است.

سیاوشی اضافه کرد : پس از برجام مهمترین اتفاق حوزه گردشگری با مشارکت بخش خصوصی کرمان، ورود قطار گردشگران خارجی با عنوان 'هزار و یکشب' ،با حضور 48 نفر گردشگر خارجی از هشت کشور آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، سوئیس، اتریش، لیتوانی و سنگاپور در آبان امسال بود.

وی تصریح کرد: این گردشگران بین المللی یک شب در شهر کرمان اقامت داشتند و از جاذبه های گردشگری ماهان، کویر شهداد و شهر کرمان بازدید کردند.

سیاوشی با بیان اینکه گردشگران این قطار از حضور در کرمان ابراز رضایت داشتند تاکید کرد: در برنامه های بعدی این قطار گردشگری نیز کرمان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری قرار داده شده است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان بیان کرد : در حال حاضر بسیاری از مراکز معتبرگردشگری یا نمایندگان آنها از مکان های گردشگری کشور بازدید کرده و ایران را به عنوان یکی از مرکز مهم گردشگری معرفی کردند که به طور قطع با حجم ورودی گردشگران خارجی مواجه خواهیم بود.

وی افزود: مسئولان ذیربط و تصمیم گیرنده در بخش دولتی و بخش خصوصی باید با برنامه ریزی مناسب و تامین و تکمیل زیر ساخت های گردشگری ،شرایط مناسبی فراهم کنند تا گردشگران خارجی، سفیری برای معرفی بخش گردشگری ایران باشند.

استان کرمان هر چند در بحث زیرساخت های گردشگری با ضعف هایی روبروست اما پس از برجام با استفاده از ظرفیت های فراوان گردشگری و توجه ویژه مسئولان استان در افزایش جذب گردشگران خارجی موفق عمل کرده است.


http://www.irna.ir