بوم گردی، سفری ساده و دلنشین

فرداد پرواز

4 آبان 1396


بوم گردی یا اکوتوریسم (ecotourism)، فرصتی است برای گردشگران و طبیعت گردان، تا با اقامت در مناطق بومی فارغ از زندگی روزمره و ماشینی؛ حال و هوای یک زندگی ساده، بی آلایش و دلنشین را تجربه کنند.

گردشگری بومی یا بوم گردی شاخه ای از هنر صنعت گردشگری است که از ابتدای دهه 1380 به شکل سازمان یافته در نقاط مختلف کشور از جمله اصفهان مورد توجه قرار گرفت و درسالهای اخیر روندی روبه رشد را طی کرده است.

استان اصفهان با برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری بویژه در مناطق شرق و غرب از جمله استانهای پیشرو در رویکرد به بوم گردی محسوب می شود، بگونه ای که تعداد اقامتگاه های بوم گری این استان، از سال 92 تاکنون 4 برابر افزایش یافته و از50 باب به 208 اقامتگاه رسیده است.

تقویت و رونق هرچه بیشتر این صنعت نوپا،نیازمند بسترهایی از جمله تبلیغات و اطلاع رسانی وسیع در معرفی مناطق محلی و بومی ایران، رسیدگی به راه ها و جاده های مناطق گردشگری بومی و مهمتر از همه ایجاد اقامتگاه های بوم گردی است.

اقامتگاه بوم گردی نوعی از محل های اسکان برای مسافران است که بر خلاف هتل ها که ویژگی یکسانی دارد، دارای ویژگی خاص و متاثر از محیط بومی است.

در این اقامتگاه ها سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل آشنا شوند و با استفاده از غذاهای سنتی و امکانات محلی در محیطی طبیعی اوقات خود را سپری کنند.

استان اصفهان با برخورداری از جاذبه های طبیعی و میراث کهن از قابلیت های زیادی برای توسعه گردشگری بوم گردی برخوردار و از استان های پیشتار در این زمینه است .

علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بویژه اروپایی ها علاقه زیادی به دیدن مناطق کویری شرق اصفهان بویژه خور و بیابانک دارند و به همین دلیل ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در این منطقه مورد توجه است.

براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، هم اکنون 208 اقامتگاه بوم گردی در 17 شهرستان استان اصفهان در حال فعالیت است.

مهم‌ترین اصل رعایت شده در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، بویژه در اکولوژها، مشارکت اعضای خانواده میزبان (صاحب اقامتگاه) و جامعه محلی مقصد در تمامی فعالیت‌های گردشگری اقامتگاه است.


http://www.irna.ir