بهداشت و درمان در روسیه

بهداشت و درمان در روسیه

خدمات اورژانسی و مراقبت های پزشکی

تماس با آمبولانس

در روسیه برای تماس با اورژانس و درخواست آمبولانس، شماره تلفن هایی وجود دارد، که از طریق هر نوع خط تلفن همراهمی توانید با شماره 103 تماس بگیرید و از طریق خطوط تلفن ثابت هم، شماره ی 03 و 112 برای برقراری تماس با خدمات اورژانس در دسترس شما قرار دارند.

2safar

در صورتی که خطوط تلفن های همراه برای دقایقی از دسترس خارج شوند و یا سیم کارت آنها مسدود شده باشد، باز هم امکان برقراری تماس با تلفن های اورژانس وجود خواهد داشت.

2safar

برای گردشگران و شهروندان روسیه، امکان تماس با خدمات اورژانسی و آمبولانس های خصوصی نیز وجود دارد ، که هزینه بیشتری برای آنها خواهد داشت. شماره های این سرویس ها را می توانید به صورت آنلاین در اینترنت پیدا کنید، البته باید توجه داشته باشید که بدون هماهنگی با شرکت بیمه یطرف قرارداد تان، باید هزینه این نوع خدمات و آمبولانس ها را از جیب خود پرداخت کنید.

مراکز خرید دارو

2safar

به استثنای ویتامین ها و مکمل های غذایی که در فروشگاه های بزرگ در دسترس قرار دارند و قابل خریداری هستند، دیگر دارو ها و اقلام دارویی را تنها در مراکز داروسازی و داروخانه ها می توانید خریداری کنید. در روسیه چندین شرکت بزرگ داروسازی فعالیت دارند، که تقریبا در تمامی شهر های روسیه داروخانه های آنها در دسترس شما خواهند بود. در این مراکز، دارو ها بر اساس قیمت تفکیک نمی شوند بلکه در این دارو خانه ها طیف وسیعی از دارو ها تولید می شوند،که برای خریداران در هر سطح درآمدی مناسب و قابل خریداری می باشند.

2safar

علاوه بر این فروشگاه های بزرگ دارویی که متعلق به شرکت های بزرگ دارو سازی روسیه هستند، داروخانه های کوچک محلی و شهری نیز در روسیه فعالیت می کنند، که متعلق به افراد و اشخاص محلی می باشند و قیمت دارو ها نیز در کمترین سطح ممکن قرار دارند و در اختیار بیماران گذاشته می شوند. این داروخانه اغلب بدون مارک و به سادگی تحت عنوان Apteka (Аптека) قابل شناسایی هستند.

شماره تلفن های اورژانسی

شماره های خطوط تلفن سرویس های ضروری و اورژانسی،که برای موقعیت های مختلف اضطراری طراحی شده اند نیز در دسترس شما قرار دارند.

- 101 و 112 - شماره ی تلفن تمامی سرویس های اورژانسی

- 101 - آتش نشانی

- 102 – فوریت های پلیس

- 103 - مراقبت های پزشکی اورژانسی

- 100 - زمان دقیق

خدمات اورژانسی و مراقبت های پزشکی

آمبولانس و خدمات اورژانسی

2safar

خدمات اورژانسی و آمبولانسی برای انجام فوریت های پزشکی و کمک های اولیه به بیماران و افراد آسیب دیده طراحی شده اند.که از طریق خطوط تلفن در دسترس قرار دارند. اما بین خدمات اورژانسی و آمبولانسی تفاوت هایی در خصوص کارکرد و عملکرد فعالیت آنها وجود دارد. خدمات اورژانسی برای رسیدگی به فوریت های درمانی و پزشکی بیماران و آسیب دیدگان در موقعیت های اضطراری است،که در یک محل مستقر بوده و با مراجعه ی بیماران توسط پزشک اورژانس مورد معاینه و در صورت لزوم در بیمارستان بستریمی شوند. اما خدمات آمبولانس با حضور پزشک در محل و معاینه بیمار و یا فرد آسیب دیده در موقعیت خود بیمار است که توسط پزشک آمبولانس معاینه و نیاز بیمار به بستری و انتقال به بیمارستان تعیین می شود.

2safar

در این میان، آمبولانس های اختصاصی و ویژه ی کودکان، بیماری های قلبی و ... نیز وجود دارند، آمبولانس های عمومی و دولتی با توجه به وضعیت بیمار و فرد آسیب دیده، بیمارستان مخصوص حوادث مرتبط به فرد بیمار را تعیین و منتقل می کنند. البته آمبولانس خصوصی تعدادی از کلینیک ها و بیمارستان های مشخص را در نظر دارند، که بر اساس هزینه های مد نظر بیمار، محل انتقال را انتخاب می کنند.

بستری شدن فرد بیمار و آسیب دیده

2safar

در صورت بروز بیماری یا حادثه که از طریق مراجعه به اورژانس و یا تماس با آمبولانس امکان بستری شدن فرد بیمار فراهم می شود برخورداری از بیمه ی درمانی یکی از نیاز های فرد بیمار محسوب می شود.

2safar

از این رو، بستری شدن و مراقبت های پزشکی در بیمارستان و کلینیک های درمانی همواره بخشی از بیمه های درمانی افراد به شمار می رود. در صورت بیماری و یا بروز حادثه، اگر شما(یا فردی همراه و یا کسی که به شما کمک می کند) با فوریت های پزشکی و آمبولانس عمومی و دولتی(چرا که هزینه های مازاد استفاده از خدمات آمبولانس های خصوصی شامل بیمه های درمانی نمی شوند و در صورت هماهنگی با شرکت بیمه هم باید هزینه ی اضافی آن خودتان پرداخت کنید) هم تماس بگیرد، باز هم باید با شرکت بیمه ی تحت قراردادتان هماهنگی و تماس داشته باشید. تنها شرکت بیمه گذار می تواند محل درمان و برخورداری شما از روند درمانی بیشتر را برای تان انتخاب کند. بسیاری از شرکت های بیمه بر اساس بیمه نامه های خود، امکان رفتن به خانه و ادامه روند درمانی در منزل را برای تان فراهم می کنند.

چگونگی پیدا کردن داروخانه

خرید دارو

2safar

داروخانه ها در روسیه به طور معمول با علامت صلیب سبز مشخص هستند که بر روی درب ورودی و در کنار نشان و اسم داروخانه قرار می گیرند. ساعات کاری داروخانه متفاوت است اما بر اساس استانداردها زمان فعالیت داروخانه معمولا از 8 صبح تا 10 شب می باشد.

2safar

در ساعات کاری داروخانه ها و موسسات دارویی، در طول یک روز کاری معمولا یک وقت استراحته 1 ساعت از 1 تا 2 بعد از ظهر یا 2تا3 بعد از ظهر در نظر گرفته می شود.

داروخانه های شبانه روزی

2safar

در هرکدام از شهر های روسیه، داروخانه های مختلف، با وظایف متعددی وجود دارند که در برخی از آنها، امکان مراجعه و خرید دارو برای شما در هر ساعت و زمان را فراهم می کنند، نه در همه داروخانهها بلکه در برخی از آنها شما باید دکمه تماس کنار در ورودی یا پنجره ی داروخانه را فشار دهید تا از طریق آن پزشک و یا کارمند داروخانه به درخواست شما رسیدگی کند. اینترنت یکی از راه هایی است که برای پیدا کردن داروخانه های شبانه روزی در منطقه محل اقامت تان می توانید استفاده کنید، از پذیرش هتل محل سکونت و افراد محلی هم در پیدا کردن نزدیک ترین داروخانه شبانه روزی می توانید کمک بگیرید. همچنین مسیر نزدیکترین داروخانه ی شبانه روزی هم بر روی درب ورودی داروخانه های عادی نصب شده است. داروخانه های شبانه روزی با علامت روشن داروخانه 24 ساعته (24 часа) قابل مشاهده خواهند بود.

انسولین

2safar

افراد مبتلا به دیابت باید به طور ویژه آمادگی این موضوع را داشته باشند که انسولین در همه ی داروخانه های روسیه فروخته نمی شود و از قبل داروخانه هایی عرضه کننده ی انسولین را شناسایی کنند و از مکان آنها مطلع باشند.همچنین این بیماران باید توجه کنند که دوز انسولین در هر بسته ی آن در روسیه با دوز همان میزان در دیگر کشور ها متفاوت است و انسولین در غلظت های متفاوت تولید می شوند. 40 ،80 ،100 و 500 واحد ماده فعال انسولین را می تواند در یک میلی لیتر جای داد و تولید کرد.

2safar

برخلاف غلظت غالب انسولین های تولیدی در اروپا و امریکا که 100 واحد در یک میلی لیتر است غلظت انسولین در روسیه 40 واحد در یک میلی لیتر می باشد و انسولین با غلظت بالا جز در موارد قانونی به ندرت در داروخانه های روسیه فروخته می شود. کارتریج انسولین که در انسولین های قلمی مورد استفاده قرار می گیرند، در روسیه و اروپا با غلظت 100 واحد در هر میلی لیتر فروخته می شوند که میزان غلظت آن دو برابر غلظت آمپول انسولین است.

دارو های تجویزی

2safar

در تهیه دارو، تنها نمی توان به نام دارو اکتفا کرد، چرا که دارو ها با نام های متفاوتی نسبت کشور های دیگر در روسیه فروخته می شوند و برای خرید داروی مناسب، باید مواد اولیه و اصلی آن را بشناسید. به این منظور، در دارو خانه های روسیه کاتالوگی را با عنوان Видаль در اختیار مشتریان قرار می دهند، که به وسیله ی این کاتالوگ مواد اصلی تشکیل دهنده ی دارو را معرفی می کنند و دارو ساز با کمک این کاتالوگ ها محصول دارویی مناسب را به شما ارائه می دهد.

2safar

توجه داشته باشید قبل از سفر به روسیه مدارک و اسناد لازم ، در خصوص امکان خرید دارو های مورد نیازتان در روسیه را تهیه کنید.

شما می توانید لیست داروهایی را که بدون تجویز و نسخه در روسیه قابل خریداری هستند را تهیه کنید، این لیست نسبت به دیگر کشور ها دارو های بیشتری را شامل می شود. در صورت نیاز به دارویی خاص، که برای خرید آن، مدارک و اسناد مشخصی مورد نیاز است، قبل از سفر به روسیه می توانید با مراجعه به وب سایت وزارت بهداشت و درمان فدراسیون روسیه، در بخش اطلاعات مفید(Полезнаяинформация) و زیر شاخه ی ثبت دولتی دارو(Государственныйреестрлекарственныхсредств) از مدارک مورد نیازتان مطلع شوید.

دارو های بدون نسخه

2safar

بر خلاف بسیاری از کشور های جهان، در روسیه می توانید دارو های ضد التهاب، دارو های غیر استروئیدی و تعدادی از داروهای ضد قارچ را بدون نیاز به نسخه خریداری کنید. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند، می توانند بدون نیاز به نسخه، در روسیه داروی مورد نیاز شان را از دارو خانه ها خریداری کنند. در روسیه تعدادی از دارو ها به منظور کنترل و کاهش علائم بیماری تولید می شوند، که شما می توانید این دارو ها را بدون نیاز به نسخه و صرفاً برای کاهش علائم بیماری مورد استفاده قرار دهید.

دریافت نسخه

2safar

برخی دارو ها در روسیه تنها با نسخه ی پزشک قابل خریداری هستند و شهروندان خارجی باید با مراجعه به پزشک در کلینیک های پزشکی دولتی یا خصوصی نسخه مورد نیاز شان را تهیه کنند و یا نسخه ی خود را به تایید آنها برسانند.

2safar

افراد مبتلا به دیابت می توانند دستبند ویژه ایی را که برای بیماران دیابتی تعبیه شده ، تهیه کنند. از این رو، نسخه ی مورد نیاز بیمار پس آزمایش پزشک و تنها توسط کلینیک و مرکز پزشکی ارائه می شود. در طول معاینه هم می توانید از پزشک مربوطه در خصوص دارو های تجویزی و مورد نیاز خود سوال کنید.

آوردن دارو به روسیه

2safar

بر اساس قوانین روسیه شهروندان خارجی هیچ گونه محدودیتی در به همراه داشتن انوع دارو ها به روسیه نخواهند داشت. البته این عدم محدودیت شامل مواد مخدر و قرص های روانگردان نمی باشد و در صورتی که دارویی حاوی مواد مخدر و مواد مسکن قوی باشد، بر اساس دستورالعمل وزرات بهداشت روسیه، نسخه و پرونده ی پزشکی تایید شده و ترجمه رسمی آن به زبان روسی را باید به همراه داشته باشید. در هنگام ترک روسیه هم هیچ نوع محدودیتی بجز در خصوص مواد مخدر و روانگردان برای همراه داشتن دارو وجود ندارد.

2safar