بهترین موزه های جهان در سال 2017 از نگاه تریپ ادوایزر

بهترین موزه های جهان در سال 2017 از نگاه تریپ ادوایزر

بازدید از موزه ها یکی از محبوب ترین فعالیت های توریستی در جهان است. مردم در سفر از موزه های مقصد خود بازدید می کنند تا به شناخت بهتری از آن کشور و همچنین از کل دنیا دست یابند. اگر علاقه ای به بازدید از موزه ها ندارید بدانید تجربه ی ارزشمندی را از دست می دهید. پس از بازدید از هر موزه دیدگاهی جدید به دنیا پیدا خواهید کرد و انسانی پخته تر با معلومات بالاتر خواهید بود.

سایت معتبر و بسیار پر مخاطب تریپ ادوایزر بهترین موزه های دنیا در سال 2017 را بر اساس انتخاب کاربران سایت خود منتشر کرده است که در این مقاله به معرفی برخی این موزه ها می پردازیم. این موزه ها توسط میلیون ها توریست تحسین شده اند و بازدید از هر کدام تجربه ای ارزشمند و فراموش نشدنی است. با 2Safar همراه باشید.

2safar

موزه ی هنری متروپولیتن، نیویورک، ایالات متحده

موزه ی متروپولیتن در منطقه ی منهتن نیویورک و در مجاورت سنترال پارک معروف این شهر قرار دارد. هر چند بار که از این موزه دیدن کنید سیر نخواهید شد و برای بازدید کامل از این مکان دوست داشتنی که مجموعه ای از بی نظیر ترین آثار هنری و تاریخی جهان را در خود جای داده است، لازم است ساعت ها و روزها وقت بگذارید. شش هزار سال تاریخ هنری بشر در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده است.

2safar

معروف ترین اثر هنری این موزه تابلوی مرگ سقراط اثر نقاش فرانسوی ژاک لویی دیوید در قرن هجدهم است. سقراط در دوران یونان باستان سخنگو و معلمی تأثیر گذار بود که محکوم به ترغیب جوانان به فساد و کفر شد و سر انجام با نوشیدن جام شوکران به قتل رسید. در این اثر هنری جاودانه سقراط دست خود را به سوی جام شوکران دراز کرده است. از دیگر آثار معروف هنری این موزه می توان به تابلوی عدم پذیرش سنت پیتر اثر نقاش ایتالیایی کاراواجیو در قرن هفده میلادی، خیاطی مادر جوان اثر ماری کاسات قرن بیست میلادی، مجسمه ی گاو با سر انسان مربوط به دوره ی عاشوریان مربوط به قرن 9 پیش از میلاد، مجسمه ی ونوس اثرکانوا مجسمه ساز ایتالیایی در قرن نوزده، مجسمه ی ابولهول مصر و تابلوی نقاشی قصر سنت پیتر اثر جیوانی پانینی نقاش ایتالیایی در قرن هجده اشاره کرد. ضمن اینکه مجموعه ای دیدنی از تاریخ اسلام و ایران نیز در این موزه قرار دارد.

2safar

موزه ی هرمیتاژ و کاخ زمستانی، سنت پطرزبورگ، روسیه

این موزه که در پایتخت فرهنگی روسیه، سنت پطرزبورگ قرار دارد یکی از قدیمی ترین و کلاسیک ترین موزه ها در سرتاسر جهان است. قدمت این موزه به سال 1764 بر می گردد اما از سال 1852 درهای آن به روی بازدید کنندگان گشوده شده است. غنی ترین مجموعه ی هنری با بیش از سه میلیون اثر این موزه تبدیل به مکانی منحصر به فرد و یکی از دلایل سفر به کشور روسیه و شهر سنت پطرزبورگ ساخته است.

در نگارخانه ی هنری هرمیتاژ آثار هنرمندان مطرحی چون میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، پابلو پیکاسو و ونسان ونگوگ به معرض نمایش گذاشته شده اند.

از آن جا که پیش از این در مورد موزه ی هرمیتاژ نوشته ایم در اینجا سخن را کوتاه می کنیم. فقط این را بدانید که حتی اگر از موزه گردی متنفر باشید، هرمیتاژ نظر شما را عوض خواهد کرد!

2safar

موره لوور، پاریس، فرانسه

این موزه با ساختمان شناخته شده و مطرحش در ابتدا به عنوان یک کاخ ساخته شده در واقع قرار بود پناهگاهی باشد که مردم پاریس از برای نجات از وایکینگ های که از کشورهای اسکاندیناوی و از طریق دریا به فرانسه حمله می کردند به آن پناه ببرند. در سال 1793 لوور تبدیل به موزه ی هنرهای زیبا شد. 35 هزار شاهکار هنری بی نظیر در این موزه به نمایش گذاشته شده است که بازدید از آن در لیست آرزوهای مردم زیادی در سرتاسر جهان قرار دارد. خیلی از مردم پاریس را با سه گانه ی برج ایفل، خیابان شانزه لیزه و موزه ی لوور می شناسند.

2safar

معروف ترین اثر این موزه تابلوی معروف مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی است که همه ی شما احتمالاً تصویری از این تابلو دیده اید. از دیگر آثار مطرح می توان به لوح حمورابی، مجسمه های ژاندارک و آفرودیت، آثاری از تخت جمشید، بز بالدار طلایی، مجسمه ی برده ی در حال مرگ اثر میکل آنژ و تابلوی بانوی صخره ها از داوینچی اشاره کرد.

2safar

موزه ملی انسان شناسی، مکزیکو سیتی، مکزیک

در این موزه می توانید عقبگردی در دل تاریخ داشته باشید و سیر تمدن بشر را در طی قرن ها مشاهده کنید. موزه ی ملی باستان شناسی مکزیک که در سال 1824 تأسیس شده است به لحاظ قدمت نیز یکی از قدیمی ترین موزه های جهان است. در این موزه بزرگ ترین مجموعه ی هنری مکزیک و آثار به جا مانده از نسل های گذشته و مردم بومی این سرزمین در دو طبقه به نمایش گذاشته شده است. یادگاری ها و بازمانده های مردم باستان، آثار هنری، مجسمه و آثار سفالی دوره ی ماقبل تاریخ که به پنج هزار سال قبل از میلاد برمی گردد از جمله چیزهایی هستند که تماشای این موزه را تبدیل به تجریه ای ارزشمند می سازند.

2safar

موزه ی آکروپولیس، آتن، یونان

چه کسی است که نداند یونان قدیم مهمد تمدن و دموکراسی و یکی از پیشرفته ترین سرزمین ها بوده است؟ طبعاً با چنین تاریخ غنی و گذشته ی پر افتخاری موزه های این کشور بسیار دیدنی و اعجاب انگیز هستند. این موزه که در سال 1976 و در منطقه ی باستانی ماکریانی ساخته شده است، مجموعه ای از مجسمه ها و عطیقه های یونام باستان را به معرض نمایش گذاشته است.

پس از بازدیدی از آکروپولیس آتن و تماشای شکوه امپراطوری های گذشته، بازدید از موزه ی این سایت باستانی روز شما را کامل خواهد ساخت. موزه ی آکروپولیس یکی از ارزشمند ترین موزه های جهان است و به خصوص یافته های باستانی و آثار کشف شده از آکروپولیس در این موزه توجه ویژه ی علاقه مندان را به خود جلب می سازد.

2safar

موزه ی بریتانیا، لندن، انگلستان

این موزه در سال 1753 گشایش یافته است و جایگاه همیشگی یک مجموعه بی نظیر متشکل از 8 میلیون اثر هنری و تاریخی است. در این موزه یکی از بزرگ ترین کلکسیون های مومیایی های مصری به نمایش وجود دارد که در نوع خود در دنیا بی نظیر است. همچنین مجموعه ی مجسمه های یونانی این موزه نیز بسیار جذاب و تماشایی می باشد. از آیتم های ارزشمند این موزه می توان به مجسمه ی جزیره ی ایستر و قدیمی ترین تصویر یافت شده از حضرت مسیح اشاره کرد.

2safar

گالری ملی هنر، واشنگتن دی سی، ایالات متحده

این موزه شامل دو ساختمان می شود که در یکی از آن ها نقاشی های قرن های چهاردهم تا هجدهم میلادی و در دیگری آثار مدرن به نمایش گذاشته شده اند. باغ مجسمه ی این موزه در می 1999 ساخته شده و در آن مجسمه ها و آثار هنری ارزشمندی عرضه شده است. این موزه تنها جایی در قاره ی آمریکا است که می توانید اثری از لئوناردو داوینچی را در آن ببینید.

2safar

موزه ی دریایی واسا، استکهلم، سوئد

این موزه از این جهت اهمیت دارد که تنها اثر باقیمانده از یک کشتی غرق شده در قرن 17 در آن به نمایش در آمده است. این کشتی که واسا نام داشته در سال 1638 و در وسط استکهلم غرق شد و سیصد سال بعد کشتی غرق شده از زیر دریا به خشکی منتقل گردید. کشتی 69 متری واسا با وجود غرق شدن و سال ها زیر آب ماندن سالم است و هیچ کشتی غرق شده ی دیگری با این قدمت و به صورت سالم در جهان وجود ندارد.

به جز این کشتی شگفت انگیز و دیدنی آثار دریایی دیگری در این موزه وجود دارند و باعث شهرت و محبوبیت موزه و قرار گرفتن آن در لیست بهترین موزه های جهان شده اند.

2safar

موزه ی پرادو، مادرید، اسپانیا

این موزه در واقع موزه ی اصلی کشور اسپانیا به شمار می رود و در پایتخت این کشور، مادرید قرار دارد. یکی از بزرگ ترین مجموعه های هنری جهان با آثاری از ولاسکوئز، گویا و ال گرسو و دیگر هنرمندان بزرگ در این موزه وجود دارد که علاقه مندان به هنر را شیفته می سازد. این مجموعه در حال حاضر حدود 7600 تابلوی نقاشی، 1000 مجسمه، 4800 اثر چاپی و 8200 اثر طراحی را شامل می شود.

2safar

گالری آکادمیا، فلورانس، ایتالیا

این گالری به خاطر مجموعه ی بی مانند و فوق العاده ارشمندی از مجسمه ها از جمله مجسمه ی دیوید اثر میکل آنژ شهرت یافته است. فلورانس مهد هنر در کشور ایتالیا و اروپا است و در همین گالری نخستین کلاس های طراحی در قاره ی اروپا برگزار شده است. علاوه بر مجموعه ی مجسمه، آثار نقاشان ایتالیایی مشهوری چون ساندرو بوتیچلی، دومنیکو، چیرلاندیو، پُنتومو و آندره دل سارتو نیز در گالری فلورانس به نمایش گذاشته شده اند.

2safar

موزه ی اورسی، پاریس، فرانسه

این موزه که در یک ایستگاه سابق قطار در قرن نوزدهم ساخته شده است ، یکی از دیدنی ترین موزه های فرانسه و سرتاسر دنیا است و هر چند شهرت موزه ی لوور را ندارد اما از نظر عرصه ی برخی آثار هنری به خصوص سبک مدرن با آن موزه رقابت می کند.کلکسیونی از آثار امپرسیونیست و پست امپرسونیست در این موزه که همگی کار هنرمندان بسیار پر آوازه مانند ون گوگ، پل سِزان، رودین، رنوار و کلود مونه هستند تحسین و حیرت علاقه مندان به هنر را بر می انگیزند.

این موزه در کنار رود سن پاریس قرار دارد و معماری ساختمانش نیز بسیار زیبا و دیدنی است. در کنار بازدید از لوور از موزه اورسی نیز غافل نشوید.

2safar

مرکز گتی، لس آنجلس، ایالات متحده

مرکز گتی بر فراز تپه ای مشرف به ابر شهر لس آنجلس قرار دارد و به خاطر معماری، باغ های دیدنی و چشم انداز نفسگیرش شهرت یافته است. در این مرکز مجموعه ای تأثیر گذار و ارزشمند از آثار هنرمندان مشهوری چون ون گوگ، مونه و پل سزان به نمایش گذاشته شده است که یکی از فاخر ترین مجموعه های هنری دنیا محسوب می شود. علاوه بر نقاشی، کلکسون عکاسی این مرکز نیز شهرت فراوانی دارد. قابل ذکر است که مرکز گتی علاوه بر موزه و مرکز فرهنگی، پژوهشگاه تاریخی نیز می باشد.

2safar

گالری بورگیس، رم، ایتالیا

رم شهری باستانی و پر از موزه های دیدنی و شگفت انگیز می باشد اما شاید گالری بورگیز را بتوان تأثیر گذار ترین موزه ی این شهر توصیف کرد. این موزه توسط کاردینال سیپیون بورگیس در سال 1615 احداث گردید و کلکسیون ارزشمند خانواده ی بورگیس در معرض دید عموم قرا داده شد. امروزه این مجموعه شامل بهترین شاهکار های هنری مجسمه سازان ایتالیایی در قرن هفدهم و هجدهم میلادی می باشد. چهار اتاق این گالری به آثار برنینی اختصاص داده شده است. همچنین آثاری از هنرمندان معروف چون تیتیان، کاراواجیو و روبنز نیز در این موزه وجود دارد.

2safar

موزه ی ملی هوا فضا، واشنگتن دی سی، ایالات متحده

اگر به افسانه ی پرواز علاقه مند هستید و می خواهید نخستین هواپیمای موفق جهان یعنی هواپیمای برادران رایت که در سال 1903 آرزوی دیرینه ی انسان برای پرواز در آسمان را به حقیقت مبدل کرد از نزدیک ببینید، از این موزه در پایتخت ایالات متحده دیدن کنید. به جز هواپیمایی که ذکر شد، آثار خیلی جالبی در ارتباط با صنعت هوایی و فضا نوردی در این موزه به نمایش گذاشته شده است مانند آپولو 11 و قدم گذاشتن بشر بر روی کره ی ماه و افلاک نمای آلبرت انیشتین. این موزه در سال گذشته در کنار موزه ی لوور و موزه ی ملی چین یکی از پر بازدید کننده ترین موزه های جهان بوده است. نوجوانان عاشق خلبانی و پرواز به این موزه علاقه ی ویژه ای دارند و شاید موزه ی هوا فضا یکی از معدود موزه های جهان است که هم کودکان و هم بزرگسالان را شیفته می سازد.

2safar

موزه ی جنگجوهای تراکودا، شیان، چین

ارتش تراکودا مجموعه ای از مجسمه های سفالین با اندام و اندازه های واقعی است که به عنوان نگهبانان معبد سلطنتی چین باستان ساخته شده بودند. این ارتش در سال 1974 و توسط کشاورزان چینی کشف شد. آن ها در حین جستجوی آب و حفاری چاه به وجود این گنجینه ی عظیم و باو نکردنی پی بردند. گنجینه ای که یکی از بزرگ ترین اکتشافات باستان شناسی قرن بیستم محسوب می شد.

این موزه در شهر شیان چین قرار دارد و یکی از پر بازدید ترین موزه های شرق آسیا است.

2safar

موزه ی ای نهایتم، برزیل

این موزه که در یک باغ گیاه شناسی به مساحت 500 هزار متر قرار دارد در جنوب شرقی برزیل واقع شده است. ای نهایتم موزه ی هنرهای معاصر است که توسط برناردو پاز، یک معدن چی میلیاردر، در باغی که روزگاری باغ شخصی اش بوده بنا شده و در سال 2006 افتتاح گردیده است. این موزه یکی از بهترین موزه های هنری در قاره ی آمریکای جنوبی به شمار می رود.

2safar

موزه ی طلا، بوگوتا، کلمبیا

در این موزه بیش از سی و سه هزار قطعه ی طلا و زمرد قدیمی و عطیقه به نمایش گذاشته شده است. این مجموعه شامل دستبند، گوشواره، گردنبند، گل سینه، نقاب، تندیس و حلقه هایی از 500 سال قبل از میلاد است. اسپانیایی ها در قرن شانزدهم این مجموعه را به آمریکای جنوبی آورده اند.

2safar

موزه ی یادگاری های جنگ، هوشه مینه سیتی، ویتنام

در این موزه یادگاری های جنگ ویتنام را به نمایش گذاشته شده است. حدود 20 هزار سند، عکس و فیلم در ارتباط با جنگ در این موزه وجود دارد. در طول 35 سال گذشته 15 میلیون بازدید کننده ی داخلی و خارجی از این موزه دیدن کرده اند. در حال حاضر با 500 هزار بازدید در سال، موزه ی یادگاری های جنگ ویتنام یکی از پر بازدید ترین موزه های فرهنگی در سرتاسر دنیا به شمار می رود.

2safar

موزه ی کاخ ممنوعه ی چین، پکن

کسانی که از شهر ممنوعه ی چین دیدن می کنند، از موزه ی ارزشمند کاخ نیز غافل نمی شوند. این موزه 9000 اتاق دارد و بسیار عظیم و باشکوه است. این مجموعه کاخ در قرن پانزدهم احداث شده و بعداً در قرن هجدهم به دقت بازسازی شده است. در مورد این مجموعه و موزه ی کاخ گفتنی های زیادی وجود دارد که 2Safar در یک مقاله جداگانه به آن خواهد پرداخت.

2safar

موزه ی صلح هیروشیما، ژاپن

یکی دیگر از موزه های فرهنگی در شرق آسیا که از شهرت قابل توجهی برخوردار است موزه ی صلح هیروشیما در کشور ژاپن است. این موزه توسط یک معمار مطرح ژاپنی در محلی بنا شده است که در پایان جنگ جهانی دوم به علت انفجار اتمی هیروشیما آسیب جدی دیده است. بازدیدکنندگان این موزه می توانند صحنه ی انفجار بمب اتم هیروشیما و تبعات وحشتناک آن را تماشا کنند.

2safar