بهترین مقاصد گردشگری در ماه رمضان کدامند؟

فرداد پرواز

21 خرداد 1396


ماه رمضان یکی از پرفضیلت ترین ماه های قمری است که همه مسلمانان در این ماه به روزه داری و عبادت می پردازند. اماسفر کردن در این ماه غیرممکن نیست.

ماه مبارک رمضان زمانی است که مسلمانان، روزه گرفته و مستحبات، خاصه ی این ماه را به جا می آورند. مسلمانان هر کشور، هر منطقه و شهر، سنت های خاص خود را دارند و حال و هوای معنوی خاصی تمام سرزمین های اسلامی را فرا می گیرد. سفر در این ماه تجربه ای متفاوت است و می توانید علاوه بر بازدید از دیدنی های هر کشور یا شهر، با فرهنگ و آداب و رسوم مذهبی آن ها در این ماه مبارک هم آشنا شوید. در این ماه می توانید میهمان مردم محلی شوید و افطار را سر سفره ی آن ها بنشینید.

ماه مبارک رمضان، روند زندگی و کار مردم را تحت تاثیر قرار داده و در برخی از کشورها حتی دانشگاه ها و مدارس نیز تعطیل می شوند. شب های ماه رمضان معمولا پررونق تر از روزهای آن است و مردم بعد از افطار به کوچه و خیابان می آیند، مغازه ها باز می شود و کافه ها میزبان کسانی است که با نوشیدنی ها خنک، خود را برای روزه ی روز بعد آماده می کنند. در ادامه ما را همراهی کنید تا برترین مقاصد گردشگری در ماه مبارک رمضان را به شما معرفی کنیم.

رمضان در دبی

دبی در تمامی طول سال یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری است اما در ماه مبارک رمضان، این شهر جذاب تر از همیشه است. علاوه بر امکانات رفاهی گردشگری که در دبی ارائه می شود، گردشگران در ماه رمضان می توانند در رویدادهایی شرکت کنند که دولت محلی سازمان دهی کرده است. این رویدادها با هدف آموزش و یادآوری معنا و اهمیت این ماه مقدس برای عموم مردم برگزار می شود.

رمضان در استانبول

شهر باستانی استانبول پایتخت فرهنگ اسلامی در دوران امپراطوری عثمانی بود. این شهر هنوز هم به سنت ها و مراسمات ماه مبارک رمضان پای بند است و مثل گذشته آن ها را باشکوه برگزار می کند. دولت های محلی یارانه ای را صرف ساخت چادرها و جاهایی در فضاهای عمومی شهر می کنند تا شب ها هنگام اذان و افطار، روزه داران و حتی کسانی که روزه نیستند، کنار هم روزه ی خود را باز کرده و افطار کنند.

همچنین محافل عمومی قرائت قرآن کریم در سطح شهر برگزار می شود. مغازه ها باز هستند و خوراکی های سنتی، کتاب های مذهبی و زیورآلات می فروشند. بعد از افطار اجراهای خیابانی عروسک های خیمه شب بازی و رقص محلی سنتی آغاز می شود. علاوه بر این، ماه مبارک رمضان زمان ایده آلی برای بازدید از مسجد کبود استانبول است. از غذاهای خوشمزه ای که در استانبول می توانید نوش جان کنید، می توان به سوجوک، یوفکا، کاوورما، سیمیت، لاهمعجون، دوروم، ایشلی کوفته، بال (عسل)، کونفه و ... اشاره کرد.

رمضان در مالزی

ماه مبارک رمضان در مالزی مخصوصا به برپایی بازارهای غذا شهرت دارد که در آن انواع مختلفی از تنقلات سنتی، خوراکی ها و دسرهای مختلف به فروش می رسد. بسیاری از این خوراکی ها منحصر به مالزی و نتیجه ی تنوع فرهنگی ملی این کشور است. مردم محلی اغلب به این بازارها می روند و این امر سبب شده که گردشگران و کسانی که روزه نیستند، علاقه ی زیادی برای بازدید از این بازارها و تعامل با مردم محلی آن پیدا کنند.

رمضان در شهر فاس مراکش

مدینه ی قدیمی در شهر فاس یکی دیگر از قطب های فرهنگ اسلامی است. گردشگران می توانند با قدم زدن در اطراف شهری با دیوارهای قرون وسطایی، تاریخ و فرهنگ را در میان زندگی مدرن تجربه کنند. اینجا همچنین قدیمی ترین دانشگاه جهان، با نام al-Qarawiyyin قرار دارد؛ مساجد متعدد این شهر نیز مانند دروازه ای به فرهنگ غنی، اسلامی هستند.

رمضان در قاهره

شهر قاهره جایی است که بسیاری از تمدن های باستانی به یکدیگر رسیدند و باعث شدند تلفیقی از میراث فرهنگی شکل بگیرد. با این حال در طول ماه مبارک رمضان، مصری ها ریشه ی فرهنگی اسلامی خود را به نمایش می گذارند و گردشگران فانوس های جشن رمضان را می بینند که خانه ها، رستوران ها و خیابان های قاهره را آراسته است. این فانوس ها به هنگام غروب آفتاب روشن می شوند که نشان از پایان روزه داری دارند. و زمانی که خورشید طلوع می کند و مردم در حال آماده شدن برای گرفتن روزه هستند، چراغ فانوس ها خاموش می شود. بعد از افطار، مردم به خیابان های شهر و فروشگاه ها می آیند و همه جا پرجنب و جوش می شود.


http://www.donyayesafar.com