بستر همکاری‌های فرهنگی و گردشگری دوجانبه فراهم است

فرداد پرواز

12بهمن1395


در چارچوب سفر استاندار آذربایجانی غربی و هیات همراه به نخجوان، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی و عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو به همراه وابسته فرهنگی سرکنسولگری ج.ا.ایران-نخجوان با وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خودمختار نخجوان دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست، ناتوان قدیم اوا وزیر فرهنگ و گردشگری بر وجود ظرفیت‌ها و قابلیت‌های متعدد در بخش‌های گردشگری و فرهنگی و هنری نخجوان تاکید و تصریح کرد که بستر همکاری‌های فرهنگی و گردشگری دوجانبه فراهم است. وی افزود برنامه های توسعه عرصه های فرهنگی، گردشگری و هنری در نخجوان در حال اجراست و بیش از 1200 مکان تاریخی و 28 موزه در نخجوان وجود دارد.

در این دیدار جباری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری یادآور شد که اشتراکات تاریخی، فرهنگی و ادبی و ... متعددی برای همکاری وجود دارد و استان آذربایجان غربی با داشتن رتبه هفتم گردشگری در سطح ملی داراست و 1500 مکان تاریخی در فهرست ملی و دو بنا تاریخی در فهرست جهانی به ثبت رسیده اند و سپس آمادگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی را برای اجرا برنامه‌های مشترک در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام و طرح‌های پیشنهادی را تشریح نمود.

همچنین ازهاری عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به نزدیکی جغرافیایی منطقه آزاد ماکو به نخجوان، علاقمندی سازمان منطقه آزاد ماکو را برای اجرای برنامه‌های مشترک در حوزه‌های فرهنگی، هنری و گردشگری مورد تاکید قرار داد.

حسین آقازاده وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران-نخجوان نیز از مساعدت‌ها و همکاری‌های صورت پذیرفته در توسعه تعاملات هنری، فرهنگی و ... تشکر و قدرانی کرد و تصریح نمود با توجه به گسترش تبادل هیات های بلندپایه دو کشور در دوسال اخیر، ضروری می‌نماید به‌موازات سایر حوزه‌ها، بخش‌های هنری، علمی و فرهنگی فعال‌تر شوند.

یادآور است هیات استانداری آذربایجان غربی در ادامه به باکو سفر نمود تا مسوولان عالی‌رتبه جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو نماید


http://tnews.ir