بزرگ ترین جاذبه های توریستی چین

بزرگ ترین جاذبه های توریستی چین

پر جمعیت ترین کشور جهان و سومین کشور پهناور جهان پس از روسیه و کانادا، تمدنی بزرگ و تاریخی شگفت انگیز دارد. سفر به چین برای هر کسی واجب است چون این کشور پر رمز و راز طیف وسیعی از دیدنی ها و تفریحات را به توریست ها عرضه می دارد و در واقع نقاط دیدنی، تاریخی و تفریحی چین به قدری زیاد است که با یک بار سفر شما نمی توانید این کشور را به خوبی لمس و تجربه کنید و نیاز به سفرهای متعددی دارید. در این مقاله بزرگ ترین جاذبه های توریستی چین را به شما معرفی خواهیم کرد. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1. دیوار بزرگ چین در پکن

از دید بیشتر مردم، اگر شما به چین سفر کنید و دیوار بزرگ را نبینید، عملاً چیزی از چین ندیده اید. دیوار بزرگ یکی از مهم ترین نماد های کشور چین است و طولانی ترین دیوار در کل دنیا محسوب می شود. این دیوار بنایی الهام بخش از معماری دفاعی دوران گذشته است. پیچ و خم این دیوار در میان کوهستان های شیب دار منظرهی زیبا و با شکوهی به وجود می آورد. ضمن این که دیوار چین در میان عجائب هفت گانه ی دنیا قرار دارد و از میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

2safar

دیوار از مرز غربی چین تا ساحل شرقی این کشور کشیده شده است و حدود 5 هزار کیلومتر طول دارد. یکی از بهترین قسمت های دیوار که در طول سال ها از آن محافظت به عمل آمده است، نزدیک به پایتخت چین، پکن قرار دارد. این قسمت از دیوار چین مورد بازدید توریست ها قرار می گیرد و محبوب ترین بخش به شمار می رود. رازها و واقعیات متعددی در مورد دیوار چین وجود دارد که در مقالات بعدی به آن ها می پردازیم.

2safar

2. لشکر سفالین یا جنگجوهای تراکودا در شیان

جنگجوهای تراکودا بیش از دو هزار سال زیر خاک قرار داشتند تا اینکه در سال 1974 کشاورزان به طور اتفاقی در زیر و رو کردن و شخم زدن خاک این لشکر اعجاب انگیز را کشف کردند و پی به وجود یکی از بزرگ ترین مناطق باستان شناسی در جهان بردند. در سال 1987 لشکر سفالین تبدیل به میراث جهانی یونسکو شد.

2safar

دلیل اصلی سفر بسیاری از توریست ها به شهر شیان وجود همین لشکر است. مجسمه های سفالین به اندازه و اندام آدم های واقعی ساخته شده اند و در واقع نشان دهنده ی ارتشی هستند که بر تمام جنگجوهای دیگر چین در دوران جنگ داخلی (پیش از میلاد مسیح) پیروز گردید و به عنوان پاسداران معبد سلطنتی در چین باستان مستقر شد. در واقع این ارتش پیروز نقش مهمی در یکپارچه کردن کشور چین داشت. در مورد جنگجوهای تراکودا سؤالات زیادی وجود دارد به خصوص که چرا آن ها ساخته شده اند و چه پیامی در خود دارند. بر طبق شواهد این سربازان به منظور حفاظت از روح امپراطور پس از مرگ ساخته شده و با او به خاک سپرده شده اند و به همین دلیل هم هست که مجسمه ها دو هزار سال زیر خاک مانده اند. در این باره در مقالات بعدی 2Safar بیشتر خواهید خواند.

2safar

3. شهر ممنوعه در پکن، کاخ محل اقامت 24 امپراطور کشور چین

روزگاری این محل به کاخ امپراطوری اختصاص داشت و مردم عادی اجازه ی ورود به محوطه ی کاخ را نداشتند. به همین دلیل از قدیم شهر ممنوعه نام گرفت. معماری منحصر به فرد چین باستان در شهر ممنوعه خود را به تمام و کمال نشان می دهد. در این مکان بیش از هشت هزار اتاق وجود دارد که سقف هایی طلایی و بسیار مجلل دارند و دیوار ها به رنگ های سرخ و زرد هستند.

2safar

شهر ممنوعه به مدت بیش از پانصد سال محل اقامت امپراطور های چین از سلسله های مینگ و چینگ بوده و بیست و چهار امپراطور در این کاخ حکمروایی کرده اند. سرانجام در سال 1911 و به دنبال نابودی سلسله ی چینگ، این کاخ تخلیه شده و از سال 1924 به صورت کاخ موزه در آمده و بازدید از آن بری عموم آزاد گردیده است.

شهر ممنوعه ی چین یکی از مهم ترین آثار فرهنگی و تاریخی در این کشور و از میراث فرهنگی یونسکو محسوب می شود. همچنین این کاخ یکی از پنج کاخ مطرح جهان است. کاخ ورسای در فرانسه، باکینگهام در انگلیس، کاخ سفید در ایالات متحده و کرملین در روسیه چهار کاخ مطرح دیگر در کنار شهر ممنوعه ی چین هستند. درباره ی دیدنی های شهر ممنوعه، نحوه ی بازدید، حقایق و اطلاعات کاخ و همچنین بزرگ ترین گنجینه هایی که در این کاخ نگهداری می شوند در پست های بعدی 2Safar بیشتر خواهید خواند.

2safar

4. رودخانه ی لی در گویلین

زیبایی منحصر به فرد و استثنائی رودخانه ی لی قلب هر بیننده ای را تسخیر می کند و این رودخانه الهام بخش هنرمندان و دوست داران زیبایی است و مقصد محبوب عکاسان از سرتاسر دنیا به شمار می رود. همچنین نقاشان با بوم ها و قلم مو های خود به آن جا می روند تا این منظره ی بی بدیل را به تصویر بکشند.

توریست هایی که به کشور چین سفر می کنند و مایل هستند در کنار بازدید از نقاط تاریخی و نمایش های فوق العاده ی کشور، از زیبایی طبیعت نیز لذت ببرند، به بازدید از رودخانه ی لی می روند. این رودخانه 83 کیلومتر طول دارد و بین مناطق گویلین و یانگشو ی چین واقع شده است و زیباترین منظره ی طبیعی این کشور پهناور محسوب می شود. دلفریبی منظره ی رودخانه با چشم انداز تپه ها و صخره های شیب دار اطراف، مزارع کشاورزی و بیشه های بامبو تکمیل می گردد.

2safar

بهترین زمان برای بازدید از این رودخانه فصل بهار و تابستان است زیرا هوای این منطقه در زمستان سرد است و در ضمن به علت طولانی بودن روزها در فصل تابستان می توانید لذت بیشتر و کامل تری از منظره ی رودخانه ببرید. قایق رانی در امتداد رودخانه نیز به مسافران توصیه می شود زیرا به نوعی قدم گذاشتن در دل این زیبایی محسوب می شود. یکی از جاذبه های این رودخانه، قایق های ماهیگیری است که در غروب آفتاب با فانوس در رودخانه به گردش می پردازند و منظره ای رؤیایی و خیال انگیز پدید می آورند.

2safar

5. کوهستان هونگ شان یا زرد

در شرق کشور چین و در نزدیکی شانگهای و هانگژو، کوه هونگ شان یا زرد رنگ قرار دارد و یکی از دیدنی ترین نقاط کشور چین و کل کره ی زمین محسوب می شود. در این کوهستان پنج شگفتی برای دیدن وجود دارد: طلوع آفتاب، دریای مه آلود، صخره هایی با شکل ها و فرم های عجیب، درختان کاج انبوه و چشمه های آب گرم.

کوهستان زرد مشهور ترین کوهستان در کشور چین است و یکی از سه پارک ملی معروف کشور چین به شمار می رود. دو پارک دیگر پارک جنگلی ژانگ جیانجی و جیوژایگو هستند. در مقایسه با دو پارک ملی دیگر، پارک کوهستان زرد در دسترس تر است و در نتیجه از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

پارک ملی جیوژایگو در استان سیچوان چین به خاطر دریاچه های رنگارنگ و منظره ی درختان در فصل پاییز شهرت دارد. پارک ژانگ جیانجی به خاطر ستون های صخره ای عجیب و غریبش معروف شده است. اگر به دنبال تماشای مناظر درجه یک دنیا هستید، بازدید از تمام این پارک ها توصیه می شود. درباره ی دیدنی های کوهستان زرد و برنامه ریزی سفر به این پارک ملی در مقالات بعدی 2Safar بیشتر خواهید خواند.

2safar

6. پانداهای غول پیکر، چنگدو، سرمایه ی ملی چین

پاندا های غول پیکر نه تنها در چین از محبوبیتی فوق العاده برخوردار هستند، بلکه توسط خارجی ها و توریست ها نیز پرستیده می شوند. هم کودکان و هم بزرگسالان عاشق پاندا هستند و در سفر به چین انتظار دارند از بازی با این موجودات دوست داشتنی و عزیز لذت ببرند. در کشور چین باغ وحش های فروانی وجود دارد و پاندا ها در سایر باغ وحش های مطرح دنیا نیز نگهداری می شوند. با این وجود بهترین مکان برای تماشای پاندا شهر چنگدو است که خانه ی پاندا ها محسوب می شود. در سه مکان شما می توانید پاندا ها را از نزدیک مشاهده کنید: مرکز تحقیقاتی و تولید مثل پانداها در چنگدو، دره ی پاندا ها در دوجیانگ یانگ و پایگاه پاندا ها در بیفِنگ ژیا. مرکز پانداها در چنگدو در شمال شهر قرار دارد و سازمان یافته تر از دو مکان دیگر است و همچنین نزدیک تر و در دسترس تر است. پایگاه پاندا ها دو ساعت با چنگدو فاصله دارد و دره ی پاندا ها در فاصله ی یک ساعت خارج از شهر قرار گرفته است.

2safar

7. قصر پوتالا در لهاسا، تبت

قصر پوتالا سمبل و نماد تبت است و از 1994 تبدیل به میراث فرهنگی یونسکو شده است. این قصر که آرامگاه دالایی لاما است، بیش از هزار اتاق دارد و جواهرات و گنجینه های بسیار ارزشمندی در آن نگهداری می شود. در قصر پوتولا می توان بخش بزرگی از تاریخ، مذهب، فرهنگ و هنر سرزمین افسانه ای تبت را مشاهده کرد. چیزهایی که بیش از همه در این قصر مورد توجه قرار می گیرند تندیس ها، نقاشی های دیواری، کتیبه ها، مجسمه های بودا، اشیای عتیقه و جواهرات مذهبی هستند. گفتنی ها در مورد تبت بسیار است و در 2Safar در این باره بیشتر خواهید خواند.

2safar

8. بلوار باند در شانگهای، معماری بین المللی

بلوار باند یکی از مشهور ترین سمبل های معماری در شهر شانگهای چین است. ساختمان های عصر استعمار اروپایی شامل گوتیک، کلاسیک، رومن و رنسانس، معماری چینی و آسمان خراش های مدرن یکی از منحصر به فرد ترین و پیشتاز ترین مراکز اداری دنیا را تشکیل می دهند. در این بلوار رودخانه ی هانگ پو جاری است که می توان در کنار این رودخانه به گشت و گذار پرداخت و از زیبایی ترکیبی مدرن و سنتی شانگهای لذت فراوان برد. در واقع با تنوعی که در سبک معماری ساختمان های این بلوار وجود دارد، لقب نمایشگاه معماری به آن داده شده است. منظره ی این خیابان در شب دیدنی تر است زیرا چراغ های رنگارنگ جلوه ای دو چندان به آن می بخشد. ضمن این که این بلوار محبوب عشاق نیز می باشد و مانند خیابان شانزه لیزه در پاریس، عشاق دوست دارند دست در دست یکدیگر در امتداد این بلوار و در جوار منظره ی رمانتیک رودخانه و منظره ی چشم نواز ساختمان ها به گردش بپردازند.

2safar

به لحاظ تاریخی بلوار باند در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست از ثروتمند ترین مناطق دنیا محسوب می شده است. زمانی که نخستین کمپانی بریتانیایی در سال 1984 در این خیابان تأسیس شد، مظهر شیکی و جلال بود و این روند با ساخت و سازهای بیشتر ادامه پیدا کرد. در مورد شهر شانگهای مطالب زیادی برای گفتن وجود دارد و دیدنی های این شهر به این بلوار شیک محدود نمی شود. در این باره در آینده بیشتر خواهید خواند.

2safar

9. بندرگاه ویکتوریا، هنگ کنگ

رفتن به ارتفاع در بندرگاه ویکتوریا در هنگ کنگ که نام خود را در دوران استعمار از ملکه ی انگلستان گرفته است و تماشای منظره ی بندرگاه از آن نقطه یکی از بهترین تجربه هایی است که می توان در کشور چین داشت . در واقع بندرگاه ویکتوریا یکی از عمیق ترین بنادر جهان است و منظره ای خارق العاده دارد. این منظره در شب بسیار زیبا است و سمفونی نورهای ساختمانهای متعدد کنسرتی از روشنایی را رقم می زنند و همان طور در عکس مشاهده می کنید، زیبایی طبیعت و معماری مدرن دست به دست هم می دهند تا چشم اندازی بی مانند به وجود بیاورند. در روز نیز این منظره زیبایی خاص خود را دارد و به توریست هایی که به هنگ کنگ سفر می کنند توصیه می شود هم در شب و هم در روز به تماشای ویکتوریا بنشینند و عبور و مرور کشتی ها از بندرگاه و چشم انداز ساختمان های مدرن را در کنار دریا نظاره کنند.

2safar

با وجود آن که هنگ کنگ شهری در چین است اما توریست ها معمولاً ترجیح می دهند از هنگ کنگ و ماکائو در توری جدا از تور کشور چین بازدید کنند چون دیدنی های این دو شهر به قدری زیاد است که در کنار دنیای سراسر شگفتی کشور چین نمی توان حتی از نیمی از این دیدنی ها بازدید به عمل آورد. تور هنگ کنگ و ماکائو در مقالات بعدی 2Safar معرفی می گردد.

2safar