هواپیمایی غول آسا A380

فرداد پرواز

این هواپیما معروف به بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان است که چهارموتوره میباشد و دارای 2طبقه ساخته ی شرکت اروپایی ایرباس است که برای پروازهای طولانی مدت استفاده میشود.

این هواپیما57000 کارمنددارد و دارای 16 دفتردرکشورهایی ازجمله (آلمان ،بریتانیا، فرانسه و اسپانیا) میباشد و همینطوراین شرکت بزرگ شعبه هایی در کشورهای ژاپن،ایالات متحده آمریکاوجمهوری چین را دارا میباشد. باتکنولوژی های جدید و دیجیتالی بودن بخش عمده ای ازسامانه کنترل پرواز، تنهابه 2 نفرخلبان نیاز دارد.

شرکت ایرباس درسال 1970 شروع به کارکرد، با استفاده ازفناوری های نوین در صنعت هواپیمایی برتری خودش رابه شرکت‌های دیگرازجمله بوئینگ نشان داد.که میتوان به تکنولوژی هایی ازجمله استفاده وسیع از مواد کامپوزیت دربدنه هواپیما، کامپیوتریزه کردن اشاره کرد. که باعث رشداین شرکت وهمینطوراستانداردهایی دراین صنعت شده است.

100%درصد سهام متعلق به شرکت ای‌ ای دی اس میباشدکه درسال 2001، 20٪ درصدسهام این شرکت متعلق به شرکت بی‌ ای‌ ئی سیستم بود که سهم خودش را به شرکت ای ای دی اس واگذارکرد. که درسال 2014 نامش به گروه ایرباس تغییریافت.درحال حاضر شرکت‌های تابعه گروه ایرباس به همراه(ایرباس دیفنس اند اسپیس،ایرباس هلیکوپترز) فعالیت می کنند.

اما این هواپیمای غول پیکرفقط قادربه فرود آمدن درفرودگاههای بین المللی میباشدکه هواپیمای امارات دارای ترمینال ویژه برای بزرگترین هواپیماهای جهان است و قیمت آن حدود 414 میلیون دلارمیباشد.