تور یک‌روزه خواف‌گردی برای گردشگران آمریکایی برگزار شد

فرداد پرواز

02 مهر 1396


محمود باعقیده مدیر اداره میراث‌فرهنگی خواف ،در این‌باره گفت: این گردشگران در تور یک‌روزه از بناهای تاریخی شاخص شهرستان خواف از جمله آسبادها، مدرسه غیاثیه، مجموعه سنگان، بافت نیازآباد، کوشک سلامه، مسجد ملک زوزن، و موزه مردم‌شناسی خواف بازدید کردند.

او ادامه داد: این گردشگران آمریکایی همچنین با اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی نشتیفان از نزدیک با آداب و رسوم، غذاهای سنتی و موسیقی سنتی شهرستان خواف آشنا شدند.

باعقیده تصریح کرد: این دو گردشگر فارغ‌التحصیل و استاد دانشگاه شیکاگو هستند و در دانشکده تاریخ تدریس می‌کنند.

یکی از این گردشگران آمریکایی نیز گفت: ایران‌شناسی را در دانشگاه تدریس می‌کنم و اطلاعات تاریخی زیادی از ایران دارم. برای سومین‌ بار است که به ایران سفر می‌کنم و تقریبا اکثر شهرهای ایران را دیده‌ام.

او آسبادهای نشتیفان را بهترین جاذبه سفر خود در ایران دانست و افزود: بهترین‌ها در این سفر برای ما رقم خورد. من یک‌بار عکس آسبادها را در افغانستان دیده بودم و فکر نمی‌کردم به این زیبایی باشند و آرزو داشتم از نزدیک عملکرد واقعی آن را ببینم. همچنین مساجد سنگان، قلعه نیازآباد و مدرسه غیاثیه و مسجد ملک زوزن واقعا عالی بودند.

این استاد دانشگاه آمریکایی گفت: آرزو دارم که گردشگران زیادی به این منطقه بیایند و از این زیبایی‌ها استفاده کنند ولی متأسفانه در کتاب‌های مرجع گردشگران خارجی هیچ اطلاعاتی از خراسان‌جنوبی، رضوی و شمالی نیست و باید این مناطق به فهرست این کتاب‌ها افزوده شود.

او تصریح کرد: مردم آمریکا شناخت زیادی از ایران ندارند ولی آن تعدادی که ایران را می‌شناسند واقعا ایران و مردم ایران را دوست دارند و از ایران به خوبی یاد می‌کنند و آرزو دارند که روزی بتوانند به ایران سفر کنند.


http://tnews.ir