نمایشگاه «مجموعه های استردادی اشیای تاریخی: دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی» برپا می شود

فرداد پرواز

14بهمن1395


به‌نقل از روابط‌عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده افزود: در این نمایشگاه دستاورد تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر میراث‌بانان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و دولتمردان وزارت امورخارجه در دولت تدبیر و امید برای بازگرداندن چهار محموله از آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان در معرض دید عموم قرار می‌گیرند.

او با بیان اینکه نمایشگاه مجموعه‌های استردادی اشیای فرهنگی، تاریخی: دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی به‌مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برپا می‌شود ادامه داد: آثار محوطه باستان‌شناسی چغامیش در استان خوزستان که از کشور آمریکا بازگردانده شد و همچنین اشیای محوطه باستانی خوروین استان البرز که از کشور بلژیک به کشورمان بازگردانده شد در این نمایشگاه به‌نمایش درمی‌آید.

مدیر موزه ملی ایران، با اشاره به اینکه اشیای حاضر در این نمایشگاه درمجموع 550 شیء خواهد بود، اضافه کرد: دو مجموعه دیگر که محل کشف آن‌ها نامعلوم است، شامل مهرهای ساسانی که از کشور آمریکا بازگردانده شده و آثاری از هزاره سوم تا دوران اسلامی که از ایتالیا به کشورمان بازگردانده شده، در این نمایشگاه نمایش داده خواهند شد.

نوکنده از حضور معاون رئیس‌جمهوری و ریاست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مراسم افتتاح این نمایشگاه خبر داد و اضافه کرد: نمایشگاه ساعت 15 روز دوشنبه 18 بهمن با حضور مقامات عالی‌‌رتبه، سفرا و رایزنان فرهنگی کشورها در موزه ملی ایران گشایش می‌یابد.

او درپایان گفت: نمایشگاه ”مجموعه‌های استردادی اشیای فرهنگی، تاریخی: دستاوردهای دیپلماسی فرهنگی“ تا پایان بهمن دایر خواهد بود و در صورت استقبال مردم تا اسفند نیز تمدید خواهد شد.


http://www.donyayesafar.com/