ویژه برنامه «موزه و توسعه گردشگری» در سعدآباد برگزار شد

فرداد پرواز

17 مهر 1396


تهران - ایرنا - به مناسبت فرارسیدن 16 مهر ماه،سالروز گشایش موزه برادران امیدوار، ویژه برنامه «موزه و توسعه گردشگری» روز یکشنبه در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد.

در این ویژه برنامه گزارش سفر گروه های جهانگردان ایرانی و نمایش کلیپ های سفرشان و نیز آیین چاوشی خوانی به بهانه بازگشت جهانگردان ایرانی از سفر و به منظور حفظ و ترویج این آیین ارائه شد.

16 مهر سال 1382 موزه برادران امیدوار افتتاح شد.

برادران امیدوار، اولین جهانگردان ایرانی، پس از سه سال مطالعه، در سال 1333 ه.ش با شور و عشق فراوان،سفر خود را به منظور دیدن نادیده های جهان، با مبلغی حدود 90 دلار آغاز کردند.

آنها با برگزاری نمایشگاه هایی از دستاوردهای سفر به نقاط مختلف دنیا، نوشتن مقالات برای نشریات معتبر جهان و برگزاری سخنرانی در بزرگترین دانشگاههای دنیا، بقیه هزینه سفرهای خود را تامین کردند.

عیسی و عبدالله امیدوار در هفت سال اول سفر خود، چهار قاره را با دو موتورسیکلت پیمودند و سه سال آخر را با اتومبیلی که کمپانی سیتروئن فرانسه به آنها اهدا کرده بود، مسافرت کردند.

حاصل سفر 10 سالۀ آنها،به نود و نه کشور از پنج قارۀ جهان، هزاران عکس، فیلم، صنایع دستی نقاط مختلف جهان و تعداد زیادی مقالات و تحقیقات علمی است.

موزه برادران امیدوار سه نگارخانه دارد که در دو نگارخانه آن آثار اهداییِ برادران امیدوار به معرض نمایش گذاشته شده‌ و این آثار حاصل سفرهای این دو برادر و عکس‌های آنان است.

این اشیا از قاره‌هایی چون آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا جمع‌آوری شده‌ و نگارخانه سوم اتاق نمایش فیلم است که در آن فیلم سفر و اسلاید گرفته‌شده توسط این دو برادر به نمایش درمی‌آید.

در این موزه موتورسیکلت، خودرو و وسایل و ابزار سفر برادران امیدوار نیز وجود دارد.


http://www.irna.ir