بررسی نقش زنان جزیره در ژئوپارک قشم در نشریه یونسکو

فرداد پرواز

24 خرداد 1396


نشریه بین المللی یونسکو در آخرین شماره خود، نگاه ویژه ای به ژئوپارک قشم و نقش بانوان، جزیره در این پدیده زمین شناختی داشته است.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، بولتن یونسکو که به صورت بین المللی منتشر می شود با تصاویری از ژئوپارک قشم، نقش بانوان جزیره در توسعه پایدار را با تولید صنایع دستی همچون گلابتون دوزی، خوس دوزی، برقع دوزی، شک بافی و زری بافی، ساخت عروسک های محلی دختولوکو را مورد توجه قرار داده است.

در این بولتن بین المللی، همچنین تصویری از غذاهای محلی همچون ماهی برشته، قلیه ماهی، حواری میگو، قلیه میگو، پودنی ماهی، رنگینک و ادویه محلی، قهوه قشمی، حلوای قشمی، سمبوسه، نان تمشی به عنوان بخشی از توانمندی بانوان جزیره قشم به تصویر کشیده شده است. همکاری یکی از شرکت های تعاونی بانوان جزیره قشم که در ساختمان پذیرمان ژئوسایت دره ستاره های ژئوپارک جهانی یونسکو در قشم فعالیت می کند نیز از دیگر تصاویر این نشریه بین المللی است.

نگارنده مطالب مربوط به نقش بانوان جزیره قشم در این نشریه عنوان کرده که بانوان هنرمند این منطقه در کنار نمایش جلوه های فرهنگی، در عرضه و فروش سوغات و صنایع دستی سنتی خود نیز نقش مهمی به عهده دارند.

در این بولتن بین المللی تاکید شده مهارت های امروز بانوان جزیره قشم برگرفته از گذشته دوری است که نسل به نسل به آن ها منتقل شده و آثار هنری خلق شده توسط بانوان جزیره مورد توجه توریست هاست.

در تصویر دیگری که در بولتن یونسکو به چاپ رسیده، بانوان یکی دیگر از شرکت های تعاونی روستایی جزیره قشم را نشان داده که خوراک محلی تولیدی خود را به مردم عرضه می کند. اداره یکی از چندین اقامتگاه محلی در ژئوپارک قشم توسط بانوان جزیره قشم هم از موضوعات دیگری است که به صورت تصویری در این نشریه بین المللی یونسکو به چاپ رسیده است. تصاویر مربوط به شرکت تعاونی های روستایی جزیره قشم به خوبی مشارکت فعال بانوان این جزیره را در جامعه به نمایش گذاشته و در حقیقت قشم را به نمونه موفقی از حرکت مثبت در راستای توسعه پایدار معرفی کرده است.


http://www.donyayesafar.com