با فرهنگ مردم اسپانیا بیشتر آشنا شوید

با فرهنگ مردم اسپانیا بیشتر آشنا شوید

پرنده ها و گربه ها عادت به خواب بعد از ظهر دارند و در میانه ی روز استراحت می کنند. برخی انسان ها به این استراحت نیمروزی عادت کرده اند و نمی توانند بعد از ظهر خود را بدون چرتی ولو کوتاه آغاز کنند. جالب است بدانید خواب بعد از ظهر بخشی از فرهنگ یک سرزمین است. در حالی که در برخی کشور ها خواب بعد از ظهر اصلاً مرسوم نیست، در برخی دیگر مثل اسپانیا، حتی ادارات نیز برای استراحت مردم تعطیل می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی شاخصه های فرهنگی کشور اسپانیا که با تعدادی از کشور های آمریکای جنوبی نیز مشترک است آشنا کنیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

خواب نیمروز

در بین ساعت 1 تا 4:30 بعد از ظهر به یک شهر اسپانیایی رسیده اید و مشتاقانه منتظر هستید کشوری که آن همه تعریفش را شنیده اید از نزدیک ببینید و دلیل روحیه ی شاد مردم این سرزمین را کشف کنید. اما به هر سو نگاه می کنید گویی گرد مرگ به شهر پاشیده اند و هیچ جا پرنده پر نمی زند. پیش از آن که ناامید شوید به یاد بیاورید که مردم اسپانیا چند ساعت در وسط روز کسب و کار خود را تعطیل می کنند تا به صرف ناهاری طولانی و بعد چرتی لذت بخش بپردازند. تعجب نکنید! حتی بانک ها و ادارات دولتی نیز این تعطیلی نیمروز را دارند و اهمیتی به هماهنگ نبودن با سایر کشور های اتحادیه ی اروپا نمی دهند. این ساعت از تعطیلی بعد از ظهر در فرهنگ اسپانیایی "سیستا" نام دارد. پیر رابرتز، نویسنده ی اهل اوکلند که مدتی در اسپانیا اقامت داشته است، می گوید: "آن اوایل سعی می کردم کاری پیدا کنم که بعد از ظهر بتوانم انجام دهم. باورم نمی شد واقعاً همه جا بسته باشد. در خیابان های مادرید قدم می زدم و حس می کردم در شهر ارواح هستم!"

در خیلی کشور ها مثل ایران نیز استراحت بعد از ظهر مرسوم است اما در اسپانیا داستان به طور کلی متفاوت می باشد. شما هیچ انتخاب دیگری ندارید جز اینکه کار خود را تعطیل کنید، به خانه بروید و چند ساعتی به استراحت بپردازید. این مسئله می تواند برای توریست هایی که می خواهند از هر ساعت روز خود استفاده کنند ناخوشایند باشد اما با سفر به اسپانیا خیلی زود متوجه می شوید شما به این استراحت احتیاج دارید تا بتوانید شب تا دیروقت بیدار بمانید.

2safar

اول زندگی، بعد کار

دلیل استراحت نیمروزی مردم اسپانیا به فرهنگ دیرینه ی آن ها باز می گردد. آن ها همواره به کیفیت زندگی و تفریح و شادی خود بیش از هر چیز دیگر بها می داده اند. کار کردن چه اهمیتی دارد وقتی چیزهای مهمی مثل غذا خوردن، وقت گذراندن با خانواده و دوستان یا خوابیدن وجود دارد؟ ضمناً پس از این استراحت نیمروزی مردم کار کردن را از سر می گیرند و تا ساعت 8 شب سر کار هستند. شام دیرتر و ساعت 9 یا 10 شب صرف می شود. تصور نکنید بعد از آن استراحت طولانی بعد از ظهر مردم شب ها زود به بستر خواب می روند. آن ها تا ساعت 2 صبح بیرون هستند یا در مهمانی های خانوادگی دور هم جمع می شوند. زندگی شبانه درست به اندازه ی خواب بعد از ظهر بخشی جدایی ناپذیر از زندگی این مردم شاد است.

2safar