بانکدار رابین هود در ایتالیا

فرداد پرواز

21 مهر 97


Gilberto Baschiera، مدیر سابق بانک در Forni di Sopra، یک شهر کوچک در آلپ Dolomite دولومیت ایتالیا، به نام "Robin Hood Banker" نامگذاری شده است که برای چندین سال از 1 میلیون دلار (1.15 میلیون دلار) ، برای کمک به مردم فقیر واجد شرایط برای وام. این همه در سال 2009 در اوج بحران مالی جهانی آغاز شد، زمانی که معیارهای بانکی برای ارزیابی تأیید اعتبار تغییر کرد. دیگر در مورد ارزیابی کلی مشتری نبود، بلکه درباره قابلیت اطمینان مشتری، که در میز کامپیوتر بانک بود، بر روی رایانه قرار داشت. بنابراین وقتی یک مرد محلی به اداره Gilberto Baschiera آمد و درخواست یک وام کوچک کرد و مدیر بانک متوجه شد که طبق معیارهای جدید واجد شرایط نیست، او برای او متاسف بود.

به جای اینکه او را مانند بسیاری از مدیران بانکی از کار بیفتد، باسیهرا پولی را از حساب یک مشتری ثروتمند بیرون آورد و آن را به حساب فقیر اضافه کرد تا بتواند واجد شرایط باشد. اما این تنها آغاز کار گیلبرتو باسویهه به عنوان یک رابین هود مدرن از دنیای بانکی بود . برای اطلاع از سخاوت مدیران بانک، از طریق Forni di Sopra، یک جامعه نسبتا کوچک از حدود 1000 نفر، و دیگر مردم محلی برای کمک به واجد شرایط دریافت وام به وی نیازی نداشتند. او با کمک گرفتن پول از حساب های مشتریان ثروتمند به آنها کمک کرد، درست همانطور که او این کار را برای اولین بار انجام داد، اما به آنها گفته بود که این مبلغ را به سرعت بازپرداخت، تا بتواند آهنگ هایش را پوشش دهد. همه آنها با خوشحالی موافقت کردند، اما همه آنها بدهی های خود را پرداخت نکرده و باسکیورا را در معرض دید قرار دادند. پس از هفت سال، سوء استفاده از او به عنوان "رابین هود بانکر" کشف شد و او به خاطر جنایات او به دو سال زندان محکوم شد. خوشبختانه برای قهرمان ما، این واقعیت که او یک درصد از پولی که او از حسابهای مشتریان ثروتمند برای خود انتخاب کرده بود را نداشت و این اولین قهرمانی جنایی او بود و تفاوت زیادی را به وجود آورد. Gilberto Baschiera به عنوان بخشی از یک معاهده درخواست، یک حکم معلق را به عهده گرفت و به هیچ یک از زندان های واقعی خدمت نخواهد کرد. با این حال، داستان او پایان خوبی نداشت. بر اساس وکیل او، روبرتو متی، باسویه هر دو کار خود و خانه اش را که توسط دولت مصادره شده بود، از دست داد.

آقای متی به بی بی سی گفت: "او فکر می کند که این کار را دوباره انجام نخواهد داد." "او متقاعد شد که می تواند به مردم کمک کند. اما اکنون او شغل و خانه اش را از دست داده است.

وی گفت: "او می خواست برای کمک به افرادی که نمی توانستند وام را به طور عادی به آنها دسترسی پیدا کنند،" وکیل Baschiera اضافه شد. "او نوعی سیستم تامین مالی سایه را ایجاد کرد، او اعتقاد داشت که افرادی که به او کمک می کردند می توانستند بازپرداخت کنند و برخی از آنها این کار را نکردند. او به مسئولان توضیح داد که چرا این کار را انجام داده است و او تصور می کرد که افرادی که به او کمک می کنند، پول می گیرند. " رابین هود بانکر در مصاحبه ای با روزنامه ایتالیایی La Repubblica گفت: سیستم بانکی "بازنشستگان را با حداقل و جوانان بدون منابع بازنشسته می کند"، افزود: "من همیشه تصور می کردم که علاوه بر حفاظت از محافظان، وظیفه ما این بود که کمک کنیم کسانی که نیاز دارند ". رسانه های ایتالیایی گزارش دادند که باسیهرا تمام مشتریانی را که حساب خود را از پول گرفته اند، به همه آنها توضیح می دهد. مدیر بانک سخاوتمندانه گفت که اگر او بتواند به عقب برگردد، احتمالا همین کار را دوباره انجام نخواهد داد، زیرا قیمتش برای او بسیار بالا بود.