باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت اول

باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت اول

ما طوری به دنبای تکنولوژی اطرافمان عادت کرده ایم که از یاد برده ایم چه مسیری را برای رسیدن به این نقطه پیموده ایم. چرخ، حباب لامپ، جریان الکتریسیته، ماشین های پیشرفته، شهر های عظیم، آسمان خراش ها، وایفای، اینترنت، شبکه های اجتماعی، کردیت کارت، هواپیما... ما تمام این پیشرفت ها را بدیهی فرض می کنیم و هزاران سالی که زمان برده است تا ما به نقطه ی کنونی برسیم از یاد می بریم. در حالی تمام پیشرفت های امروز بشر مدیون قدم های آهسته و پیوسته ای است که نیاکان ما در طول قرن ها پیموده اند.

2safar

یکی از راه های ارتباط با گذشته و آشنایی با تاریخ و گذشته ی جهان سفر و بازدید از آثار تاریخی و باستانی است. دیدن این آثار فقط سرگرمی نیست بلکه مانند حضور در جلسات درس بهترین دانشگاه های جهان آموزنده و انسان ساز است. آثار باستانی و جاذبه های طبیعی زیادی در جهان وجود دارد که قدمت آن ها به هزاران سال قبل می رسد. آثاری چون چیچن ایتزا در مکزیک که قرن پنجم میلادی ساخته شده است، دیوار بزرگ چین، آمفی تئاتر رم، آثار تاریخی آتن، اهرام مصر، تخت جمشید و استونیج در انگلستان که قدمتی باور نکردنی دارند. همه ی ما تقریباً نام این آثار باستانی معروف را شنیده ایم. اما به جز این ها بناها و جاذبه های طبیعی دیگری نیز هستند که قدمتی چند هزار ساله دارند و در عین حال کمتر شناخته شده اند. در این مقاله به معرفی این آثار می پردازیم و شما را به سفری خیال انگیز در دل تاریخ می بریم. با 2Safar همراه باشید.

باگان، میانمار، قدمت: دو قرن قبل از میلاد

تاریخچه ی سرزمین باگان به دو قرن قبل از میلاد بر می گردد، اما این منطقه در قرن دهم میلادی به دوران طلایی و شکوفایی خود می رسد و امروزه آثار شگفت انگیزی از سرزمین باگان در میانمار به جا مانده است. بودائی های تراوادا بین قرن های نهم و یازدهم میلادی حدود 10 هزار معبد در این منطقه بنا کردند که متأسفانه هنگام حمله ی مغول ها در قرن سیزدهم بیشتر این معابد تخریب شدند. امروزه فقط یک پنجم از آن معابد باقی مانده اند که آثاری بسیار ارزشمند هستند و به لحاظ شکوه و زیبایی با معبد انگکور وات در کامبوج رقابت می کنند. سفر به میانمار سفری به قلب قرون و اعصار گذشته است که هر جهانگردی باید تجربه اش کند.

2safar

سیگیریا، سری لانکا، قدمت: 3 قرن قبل از میلاد

سیگیریا یکی از بزرگ ترین جاذبه های توریستی سری لانکا و اثر تاریخی مشهور این کشور است. مردم سری لانکا به قدری این اثر باستانی را تحسین می کنند که آن را شگفتی هشتم جهان می دانند. سیگیریا در واقع یک کاخ باستانی و مجموعه قلعه است که به لحاظ معماری ویژگی های منحصر به فردی دارد. در قرن پنجم قبل از میلاد شاه کاسایپا یک اقامتگاه در این نقطه بنا کرد که پس از فوت او تبدیل به صومعه گردید و سرانجام در قرن چهاردهم میلادی به طور کامل تخلیه شد. از آن پس این اثر تاریخی به عنوان یک جاذبه ی توریستی مورد توجه قرار گرفت.

کاخ 370 متر بالای سطح دریا قرار دارد و 200 متر مرتفع تر از جنگل های اطرافش است. اگر چه برای رسیدن به کاخ کمی تلاش و فعالیت بدنی لازم است، چشم اندازی که کاخ از آن ارتفاع به مناظر اطرافش دارد خستگی را خیلی زود از یاد بازدید کنندگان می برد.

2safar