باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت چهارم

باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت چهارم

یکی از راه های ارتباط با گذشته و آشنایی با تاریخ و گذشته ی جهان سفر و بازدید از آثار تاریخی و باستانی است. در این مقاله به معرفی بناها و جاذبه های طبیعی می پردازیم که قدمتی چند هزار ساله دارند و در عین حال کمتر شناخته شده اند. برای سفری خیال انگیز به دل تاریخ آماده باشید.

لویانگ، چین، قدمت: 1900 سال قبل از میلاد

نقش کشور چین در پیشرفت تمدن قابل چشم پوشی نیست. یکی از شهر های باستانی چین که تأثیر بسیاری در رشد و پیشرفت دنیای دیروز داشته است لویانگ است. این شهر در مرکز چین قرار دارد و زادگاه تمدن چین بوده است. در گذشته 9 سلسله ی پادشاهی در این شهر حکمفرمایی کرده اند و نخستین معبد بودایی چین و همچنین اولین قصر پادشاهی این کشور در لویانگ بنا گردیده است.

برای کسانی که به تاریخ چین علاقه مند هستند، شهر لویانگ بسیار الهام بخش است. هر چه بیشتر با تاریخ آشنایی داشته باشید بیشتر علاقه مند می شوید که این شهر سحر آمیز را ببینید و با گذشته ارتباط نزدیک تری برقرار کنید.

2safar

بیت المقدس، فلسطین، قدمت: 2800 سال قبل از میلاد

مورخین بر این باور هستند که بیت المقدس یکی از قدیمی ترین شهر های جهان است که عمری بین 4000 تا 5000 سال دارد. این سرزمین جزء تأثیر گذار ترین نقاط کره ی زمین از گذشته تا کنون بوده و به عنوان زادگاه پیامبران و همچنین سرزمینی مقدس از اهمیت و احترام فوق العاده ای برخوردار بوده و هست.

در بیت المقدس آثار مذهبی بسیاری از گذشته به جای مانده است و هر کدام از این آثار قدمتی باور نکردنی دارند. متأسفانه به دلیل توسعه های شهری مدرن بخشی از فرهنگ و گذشته ی این سرزمین نابود شده یا در معرض خطر می باشد. به همین دلیل سازمان جهانی میراث فرهنگی یونسکو نام شهر قدیمی بیت المقدس را در فهرست نقاط تاریخیِ در معرض نابودی قرار داده است.

2safar

معابد گانتیجا Ġgantija، مالت، قدمت: 3600 سال قبل از میلاد

کم کم فهرست ما به آثاری می رسد که قدمتی بیش از 3000 سال قبل از میلاد مسیح را دارند. یکی از این مکان های استثنائی در کره ی زمین که نسبت به قدمت و اهمیتش نسبتاً ناشناخته مانده است گانتیجا در مالت است. این معابد با قدمت 3600 سال از کهن ترین ساختار های عصر نوسنگی در جهان هستند و حتی از شهر قدیم بیت المقدس یا اهرام مصر قدیمی تر می باشند.

معابد گانتیجا در جزیره ی گازو در کشور مالت و در دریای مدیترانه قرار دارند. آن ها پس از بنای گُبکی تپه که بعداً در همین مقاله معرفی می شود، قدیمی ترین بنا های مذهبی جهان محسوب می شوند. بر اساس شواهد تاریخی در این معابد مراسم رسمی و مذهبی برگزار می شده است.

2safar

پلودیف Plovdiv ، بلغارستان، قدمت: 3600 سال قبل از میلاد

پیش از این یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای غربی، لیسبون را معرفی کردیم. حال نوبت به معرفی شهری باستانی در اروپای شرقی است که قدمتی حتی بیش از لیسبون دارد. نخستین آثار تمدن در پلودیف به 6000 هزار سال قبل از میلاد می رسد اما شواهدی که مورخان در دست دارند مربوط به 3600 سال قبل از میلاد می شود. این شهر ابتدا قسمتی از خاک یونان و بعد بخشی از امپراطوری روم بود. به دنبال آن توسط ایرانیان، سلت ها، آلمانی ها، یونانی ها، اسلاو ها، مجار ها و ترک ها مورد هجوم قرار گرفت. به دلیل جایگاه کلیدی این شهر در گلوگاه اروپا در طول تاریخ جنگ های زیادی به خاطر آن صورت گرفته است. امروزه پلودیف بخشی از خاک بلغارستان است و معماری چشم نواز آن و همچنین ساختمان های تاریخی و باستانی اش موجب شده یکی از جاذبه های توریستی این کشور باشد.

2safar