باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت دوم

باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت دوم

یکی از راه های ارتباط با گذشته و آشنایی با تاریخ و گذشته ی جهان سفر و بازدید از آثار تاریخی و باستانی است. اما به جز این ها. در این مقاله به معرفی بناها و جاذبه های طبیعی می پردازیم که قدمتی چند هزار ساله دارند و در عین حال کمتر شناخته شده اند. برای سفری خیال انگیز به دل تاریخ آماده باشید.

ولوبیلز Volubilis ، مراکش، قدمت: سیصد سال قبل از میلاد

ولوبیلز سه قرن پیش از میلاد یکی از بزرگ ترین مراکز تجاری جهان بود. این شهر دورترین شهر در امپراطوری رم به شمار می رفت و مرکز اداری- تجاری این امپراطوری بود. خوشبختانه امروز آثاری از این شهر باستانی باقی مانده است و می توان گذشته ی باشکوه رم را در بازمانده های اندک شهر ولوبیلز مشاهده کرد. این آثار که شامل ساختمان مجلس و کمان پیروزی کاراکالا می شود، جزء ارزشمند ترین آثار باستانی جهان هستند. در حقیقت این ویرانه ها بهترین بنا های به جای مانده در دنیا با چنین قدمتی محسوب می شوند.

2safar

پترا، اردن، قدمت: چهارصد سال قبل از میلاد

اگر چه بیشتر نقاطی که معرفی کردیم برای افراد معمولی ناشناخته هستند، کمتر کسی پیدا می شود که نام پترا در اردن را نشنیده باشد. پترا در فاصله ی 240 کیلومتری جنوب عمان و بیت المقدس قرار دارد و در واقع بین دمشق سوریه و دریای سرخ قرار گرفته است. در گذشته پترا یک مرکز تجاری ر رونق بوده که به علت نزدیکی به دریای سرخ بسیاری از تجارت های دریایی از طریق پترا صورت می گرفته است.

امروزه پترا یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی خاور میانه است که به لحاظ قدمت و همچنین زیبایی معماری کم نظیر می باشد. ویرانه های به جای مانده از این شهر باستانی قدمتی باور نکردنی دارند و به قرن چهارم پیش از میلاد بر می گردند. پترا از سال 1985 جزء میراث یونسکو ثبت شده و بازدید از آن به دوستداران تاریخ و آثار باستانی قویاً توصیه می شود.

2safar

هراکلیون Heracleion ، مصر، قدمت: هزار و دویست سال قبل از میلاد

در مقدمه ی این مقاله عنوان کردیم که برخی بناهای تاریخی در دنیا بسیار شناخته شده هستند و شاید معرفی آن ها تکرار مکررات باشد. یکی از آن بنا ها که از معرفی اش چشم پوشی کرده ایم اهرام سه گانه ی جیزه ی مصر هستند که آوازه ی شکوه تاریخی آن ها به گوش همگان رسیده است. با این وجود نام نبردن از آثار تاریخی مصر در این فهرست نوعی کم لطفی به سرزمینی است که میراث تاریخی و فرهنگی اش در دنیا کم نظیر می باشد. در نتیجه ما در این مقاله ما به معرفی شهر زیر دریایی هراکلیون می پردازیم.

2safar

شهر هراکلیون مصر که قدمت آن به دوازده قرن قبل از میلاد بر می گردد، یک بندر تجاری بوده و بیشتر داد و ستد های بین المللی از طریق این بندر صورت می گرفته است. این شهر در 32 کیلومتری شمال شرق اسکندریه قرار داشته و در قرن دوم بعد از میلاد ناپدید شده است. در واقع با بالا رفتن سطح آب دریا شهر هراکلیون به طور کامل به زیر آب فرو رفته رفته است.

ویرانه های شهر بعد از قرن ها از عمق 10 متری زمین کشف شده و اگر چه بازدید از آن تا حدودی دشوار است اما واقعاً ارزشش را دارد.

2safar