باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت سوم

باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت سوم

یکی از راه های ارتباط با گذشته و آشنایی با تاریخ و گذشته ی جهان سفر و بازدید از آثار تاریخی و باستانی است. اما به جز این ها. در این مقاله به معرفی بناها و جاذبه های طبیعی می پردازیم که قدمتی چند هزار ساله دارند و در عین حال کمتر شناخته شده اند. برای سفری خیال انگیز به دل تاریخ آماده باشید.

لیسبون، پرتغال، قدمت: 1200 سال قبل از میلاد

در لیسبون نیازی نیست به دنبال اثر تاریخی بگردید، خود شهر به حد کافی باستانی هست که نظر تمام دوستداران تاریخ را به خود جلب می کند. پیشینه ی این شهر به 1200 سال قبل از میلاد بر میگردد که چنین قدمتی برای شهری که امروزه به عنوان شهری معروف و پایتخت پرتغال شناخته می شود حیرت انگیز است. در واقع لیسبون یکی از تاریخی ترین شهر های اروپای غربی است. در طول اعصار اقوام گوناگونی چون ایبریان ها، سلت ها و سر انجام یونانی ها و فینیقی ها در این شهر زندگی می کرده اند. در حقیقت لیسبون یک بندر تجاری مهم و سرزنده بین قرن های ششم و هشتم قبل از میلاد بوده است.

2safar

نام شهر لیسبون از روی اُدیسه، قهرمان افسانه ی یولیسس، برداشته شده است و روزگاری قبل از کشف قاره ی آمریکا لیسبون لبه ی دنیا محسوب می شد و مردم تصور می کردند بعد از لیسبون دیگر سرزمینی وجود ندارد. متأسفانه آثاری از بنا ها و تمدن قبل از میلاد در لیسبون باقی نمانده است و تمام آثار به جا مانده از آن دوران در زلزله ی قرن هجدهم از بین رفته است. با این وجود در شهر مدرن لیسبون هنوز نوستالژیای دوران گذشته حس می شود و بازدید از این شهر قدم گذاشتن به تاریخ گذشتگان است.

2safar

وارناشی، هند، قدمت: 1700 سال قبل از میلاد

هند به خاطر وسعت و جایگاه کلیدی اش در نقشه ی جهان همواره سرزمینی بسیار با اهمیت محسوب می شده است و همان طور که انتظار می رود از آثار تاریخ و تمدن گذشته نیز بی نصیب نمانده است. در هند شهر هایی باستانی تر از واراناشی نیز وجود دارد اما این شهر به نسبت زیبایی و غنای فرهنگی اش چندان شناخته شده نیست و ارزش معرفی را دارد.

بر اساس افسانه ها، واراناشی توسط خدای هندو، شیوا، ساخته شده و قدمتش به هفده قرن قبل از میلاد بر می گردد. البته آثار تمدن در این شهر از یازده قرن قبل از میلاد به جای مانده است اما همچنان واراناشی یکی از قدیمی ترین شهر های هند محسوب می شود. این شهر روح و فضایی دارد که خیلی زود شما را تحت تأثیر قرار می دهد طوری که با پا گذاشتن به آن ناخودآگاه قرن ها رفته و تمدن های پیشین را احساس می کنید و متوجه می شوید قدم به خاکی عجیب و پر خاطره گذاشته اید.

2safar

شهر گمشده ی کارال، پرو، قدمت: 2600 سال قبل از میلاد

وقتی صحبت از تمدن های کهن پرو به میان می آید اغلب مردم به یاد ماچوپیچو می افتند. آن ها نمی دانند ماچوپیچو با تمام شکوه و زیبایی اش قدمتی آنچنانی ندارد و در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است. در پرو سایت دیگری وجود دارد که قدمتش فوق العاده است. شهر گمشده ی کارال یکی از قدیمی ترین شهر های قاره ی آمریکا بوده و مردمی مهربان و صلح طلب در آن زندگی می کرده اند. مردم این شهر بر خلاف بیشتر مردم اون دوران، اهل جنگ آوری نبودند بلکه زندگی خود را با موسیقی، تجارت و شادمانی می گذراندند. بازدید از آثار بازمانده ی این شهر می تواند تجربه ای فراموش نشدنی باشد.

2safar