باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت پنجم

باستانی ترین آثار جهان که بازدید از آن ها به همه توصیه می شود - قسمت پنجم

یکی از راه های ارتباط با گذشته و آشنایی با تاریخ و گذشته ی جهان سفر و بازدید از آثار تاریخی و باستانی است. در این مقاله به معرفی بناها و جاذبه های طبیعی می پردازیم که قدمتی چند هزار ساله دارند و در عین حال کمتر شناخته شده اند. برای سفری خیال انگیز به دل تاریخ آماده باشید.

شوش، ایران، قدمت: 4500 سال قبل از میلاد

شوش که یکی از میراث ثبت شده ی یونسکو است در غرب کشورمان قرار دارد و قدمتش حیرت انگیز است. کلمه ی شوش به معنای نیلوفر آبی است و هنوز هم نیلوفر های زیادی در این شهر دیده می شوند.

در شوش آرامگاه دانیال نبی قرار دارد و همچنین کاخ ها و قلعه های باستانی شگفت انگیزی در این شهر وجود دارند که دیدنشان به همگان توصیه می شود. برای دیدن باستانی ترین آثار جهان الزاماً مجبور نیستید مسافت زیادی سفر کنید یا هزینه ی بالایی متحمل شوید. از نزدیک ترین نقاط به محل زندگی خود می توان شروع کرد و جهان را دید.

2safar

سیدون، لبنان، قدمت: 4000 تا 5000 سال قبل از میلاد

امروزه سیدون سومین شهر بزرگ لبنان است که در ساحل دریای مدیترانه و چهل کیلومتری بیروت، پایتخت لبنان قرار دارد. بر اساس کتب مذهبی، سیدون نام اولین پسر کنعان بوده است. کنعان نیز پسر حام بوده و در نتیجه سیدون نتیجه ی حضرت نوح بوده است. تاریخ شهر به پنج هزار سال قبل از میلاد بر می گردد و الفبای فینیقی در این شهر ابداع شده است. بازدید از این شهر قدیمی و در عین حال مقدس می تواند تجربه ای فراموش نشدنی باشد.

2safar

اریحا یا جریکو Jericho ، فلسطین، قدمت: 8000 سال قبل از میلاد

کم کم فهرست ما به باستانی ترین نقاط جهان می رسد. یکی از عجیب ترین و تاریخی ترین شهر های کره ی زمین بدون شک اریحا در فلسطین است. این شهر در جوار رودخانه ی اردن قرار دارد و به خاطر برخورداری از منابع آبی و همچنین آب و هوای گرم همواره مورد توجه کوچ نشینان و عشایر بوده است.

این شهر امروزه تخریب شده است اما هنوز می توان آثار از تمدن های گذشته را در آن مشاهده کرد. بازمانده های برج و دیوار اریحا همواره نظر باستان شناسان و تاریخ دوستان را به خود جلب کرده است و احتمال دارد این شهر، نخستین سکونت گاه شهری تاریخ بوده باشد.

2safar

گبگلی تپه Göbekli Tepe ، ترکیه، قدمت: 11000 سال قبل از میلاد

قدیمی ترین اثر مذهبی در جهان گبگلی تپه در کشور ترکیه است که قدمت آن به 11 هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. این سایت باستانی در دهه ی 1960 کشف شد و اهمیت تاریخی آن در سال 1994 به اثبات رسید. در واقع گبگلی تپه تصور ما در مورد تمام تاریخ بشر را تغییر داد. پیش از این ما گمان می کردیم انسان ها از حدود ده هزار سال قبل شروع به خانه سازی و انتخاب اقامتگاه دائمی برای خود کرده اند. در حالی گبگلی تپه ده هزار سال قبل از این تاریخ فرضی ساخته شده است و در نتیجه بشر خیلی زودتر از آن چه قبلاً تصور می شد به خانه سازی و ساکن شدن در نقطه ای ثابت روی آورده است.

2safar