بازگشت ترکیه به مدار گردشگری

فرداد پرواز

11خرداد ماه


شمار گردشگران خارجی در ترکیه برای اولین‌بار از ماه اوت ۲۰۱۵، با افزایش همراه شده است.

به نقل از بلومبرگ، شمار گردشگران خارجی ورودی به ترکیه در ماه آوریل ۲۰۱۷ با رشد ۱۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است تا صنعت گردشگری ترکیه بالاخره از روند نزولی پس از تیرگی روابط با روسیه در سال ۲۰۱۵ خارج شود.

بهبود صنعت گردشگری برای ترکیه بسیار حیاتی است؛ چرا که این کشور به درآمدهای ارزی برای برون‌رفت از خلاء مالی برابر با ۴.۷ درصد از تولید ناخالص ملی‌اش بسیار نیاز دارد.

تقریبا یک سال پس از این که ترکیه به سبب انهدام یک فروند هواپیما در مرز میان دو کشور از روسیه عذرخواهی کرد، آمار و ارقام ماه آوریل اولین نشانه از بهبود گردشگری در این کشور است و در صورتی که این روند ادامه داشته باشد، درآمدهای صنعت گردشگری می‌تواند فراتر از انتظارات که ۱۰ درصد پیش‌بینی‌ شده بود برود.

بر اساس اعلام انجمن هتل‌ها و سرمایه‌گذاران توریستی ترکیه، متوسط نرخ اشغال هتل‌ها از ۵۹.۲ درصد سال گذشته به ۶۱.۲ درصد افزایش یافته و همچنین نرخ روزانه متوسط هتل‌ها در استانبول در همین بازه زمانی از ۱۱۱.۹ یورو به ۷۸.۵ یورو نزول پیدا کرده است.

طبق آماری که وزارت گردشگری ترکیه به صورت سالانه منتشر می‌کند، شمار گردشگران در این کشور در سال ۲۰۱۶ با ۲۹ درصد کاهش به ۲۵.۲ میلیون نفر و در آمدهای حاصل از این صنعت نیز با کاهش ۳۷ درصدی به ۱۵ میلیارد دلار در سال گذشته تنزل یافته بود.


www.isna.ir