بازگشت آثار نمایشگاه «ایران فرهنگ کهن بین آب و بیابان»

فرداد پرواز

20 شهریور 1396


مدیر موزه ملی ایران می گوید: آثاری که طی 6 ماه گذشته در کشور آلمان با عنوان «ایران، فرهنگ کهن میان آب و بیابان» به نمایش درآمده بود به موزه ملی ایران بازگشت.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از موزه ملی، جبرئیل نوکنده اظهار کرد: مجموعه ای از آثار موزه ملی ایران و چند موزه دیگر کشور،که در آلمان با عنوان «ایران، فرهنگ کهن میان آب و بیابان» به نمایش درآمده بود، روز چهارشنبه 15 شهریورماه به ایران بازگشت.

وی افزود: این نمایشگاه از فروردین تا پایان مردادماه امسال در تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان،در شهر بن برگزار شد و شامل آثاری از دوره نوسنگی (روستانشینی) تا آغاز امپراطوری هخامنشی بود و در کنار نمایشگاه، آثار ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی در قالب فیلم به بازدیدکنندگان معرفی شد.

به گفته نوکنده، همچنین فضایی در مجاورت نمایشگاه به باغ ایرانی اختصاص یافته بود که بازدیدکنندگان را از نزدیک با محیط یک باغ ایرانی آشنا می ساخت.

وی ادامه داد: این نمایشگاه تلاشی بود تا تصویری روشن از ظرفیت های میراث فرهنگی ایران را به نمایش بگذارد و در مدت برپایی آن، بیش از 118 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند و بیش از پنج هزار جلد از کاتالوگ نمایشگاه به فروش رسید.

مدیر موزه ملی ایران با توضیح آنکه کاتالوگ نمایشگاه تا پایان شهریور به زبان فارسی منتشر می شود، تاکید کرد: این نمایشگاه بازتاب خوبی در رسانه های کشورهای مختلف داشت و به تایید مدیران تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان از موفق ترین نمایشگاهها در جذب بازدید کننده بوده به طوری که بسیاری از بازدیدکنندگان، مشتاق به دیدار ایران شدند.

نوکنده در تشریح مراحل بازگشت آثار نمایشگاه به ایران گفت: آثار نمایشگاه، چهارشنبه گذشته پس از ورود به کشور به موزه ملی ایران منتقل شد و نماینده گمرک در محل موزه ملی ایران، مجموعه را ارزیابی و گزارش وضعیت تمام آثار، تکمیل و سلامت آثار به تایید رسید.

مدیر موزه ملی یادآور شد: با توجه به اینکه تعدادی از آثار تاریخی به نمایش درآمده، مربوط به استانهای خوزستان، کرمان، اصفهان و آذربایجان غربی هستند، برنامه ریزی برای بازگشت آثار به استانهای مبدا،از هفته های آینده صورت خواهد گرفت و آثار موزه ملی ایران نیز تحویل امنای اموال مربوطه خواهند شد.


http://www.irna.ir