از بازگشت آثار تاریخی تا ثبت جهانی در یونسکو

فرداد پرواز

24 اردیبهشت 1396


از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا امروز قدم هایی که برای میراث فرهنگی در این سازمان عریض و طویل برداشته شده، شاید آن قدر که باید در سطح بالایی نبودند، اما با توجه به وضعیت نابسامان این سازمان در دولت دهم، می توان همین قدم ها را راهی به سوی روشنایی دانست.

به گزارش ایسنا، استرداد چهار محموله تاریخی ایران از کشورهای دیگر، جهانی شدن هفت اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس در چهار سال گذشته تا امروز، برگزاری نمایشگاهی بزرگ از ۴۴۶ شیء تاریخی ایران در شهر بُن آلمان و پیگیری ها برای تهیه فهرست قرمز آثار تاریخی ایران را می توان مهمترین اقدامات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در طول چهار سال گذشته دانست.

اواخر سال ۹۳ اتفاقی جدید در دولت و در بخش فرهنگی رخ داد، و آن آغاز استرداد یک سری از آثار تاریخی ایران از کشورهای مختلف بود. در قدم نخست دی ۱۳۹۳ آثار «خوروین» از بلژیک به ایران برگردانده شدند، این آثار شامل ۳۶۹ شیء فلزی و سفالی از دوره ی آهن بودند.

چهار ماه بعد در اردیبهشت ۹۴ اعلام شد؛ ۱۰۸ اثر تاریخی منحصربه فرد از محوطه ی چغامیش در استان خوزستان که ۵۱ سال پیش با هدف انجام مطالعات علمی توسط موسسه ی شرق شناسی شیکاگو از کشور خارج شده بودند، به کشور استرداد و از فرودگاه امام خمینی (ره) به موزه ی ملی ایران منتقل شدند. آثار تاریخی از جنس گِل و متعلق به شش هزار سال قبل.

۱۹ اردیبهشت سال گذشته نیز تعداد ۷۳ قطعه مُهر تاریخی، باقی مانده از دوره ساسانی توسط دولت آمریکا به ایران عودت داده شده بود که این محموله ی باارزش باستانی عصر یک شنبه (۱۹ اردیبهشت) ۹۵ در مراسمی از طرف نماینده وزارت امور خارجه به رییس موزه ملی ایران تحویل شد. این مجموعه در سال ۲۰۰۲ میلادی و زمانی که به صورت غیرقانونی در حال وارد شدن به کشور آمریکا بود، شناسایی شد.


http://tnews.ir