بازدید 2500گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس جلفا

فرداد پرواز

22 آبان 1396


مدیر گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه هر ماه ورود مسافران داخلی و خارجی به منطقه را رصد می کنیم، گفت که در 6 ماه نخست امسال، 2 هزار و 500 گردشگر خارجی از کلیسای سنت استپانوس بازدید کردند.

مهدی عباسی، با بیان اینکه هر سال 700 هزار خارجی از طریق مرز جلفا وارد کشور می شوند، اظهار کرد: در این مدت 2 هزار و 500 بلیت بازدید از کلیسای سنت استپانوس برای گردشگران خارجی فروخته شد.

وی از مرمت تمام ابنیه تاریخی واقع در منطقه آزاد ارس، با هزینه 70 میلیارد ریال خبر داد و گفت: در چهار سال گذشته براساس نیازسنجی طرح جامع گردشگری منطقه آزاد ارس تهیه شده است.

عباسی با بیان اینکه از بین 48 منطقه نمونه گردشگری، 8 منطقه به عنوان نمونه انتخاب شده،که یکی هم منطقه آزاد ارس است، خاطرنشان کرد: در بین 7 منطقه، تنها منطقه ای هستیم که طرح جامع گردشگری آن تدوین شده است.

وی، ثبت جهانی دو کلیسای منطقه را مزیتی برای جذب گردشگر دانست و گفت: کلیسای سنت استپانوس، با قدمت 1100 سال به همراه کلیسای ننه مریم با قدمت بیش از 1400 سال و کلیسای چوپان با قدمت 600 سال به عنوان نهمین اثر ایران در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

عباسی خاطرنشان کرد: همچنین در کنار این کلیساها، کلیسای گئورگ مقدس و هووانس مقدس نیز با قدمت بیش از 600 سال،در ضلع غربی منطقه آزاد ارس در محدوده منطقه حفاظت شده 'مراکان'، آثار شاخص تاریخی این منطقه محسوب می شوند.


http://www.irna.ir