بازدید 6 هزار گردشگر خارجی از موزه های آذربایجان غربی در پسابرجام

فرداد پرواز

20بهمن1395


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به سیر صعودی ورود گردشگران خارجی به این استان در دوران پسابرجام گفت: بیش از 6 هزار گردشگر خارجی در این مدت از موزه های این استان بازدید کردند

جلیل جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افزایش تقاضا و تمایل برای سفر و بازدید از اماکن گردشگری از آثار مثبت برجام برای آذربایجان غربی بوده و در این مدت حداقل 2 رالی بین المللی وارد استان شده است.

وی به استقبال گروه های پژوهشی برای حضور در این استان نیز اشاره کرد و ادامه داد: در این مدت هیات های مختلف علمی و پژوهشی از کشورهای اروپایی از جمله اتریش، دانمارک، آلمان، ژاپن، ترکیه و ارمنستان از سایت های تاریخی استان بازدید و برای انجام مطالعه و کارهای پژوهشی اعلام آمادگی کرده اند.

وی اضافه کرد: در این مدت هیاتی از دانشگاه درسدن آلمان مطالعات فاز یک و 2 طرح استحکام بخشی ایوان غربی مجموعه جهانی تخت سلیمان را به اجرا رساند و هیاتی باستان شناسی از کشور اتریش با همکاری هیات ایرانی، عملیات کاوش و بررسی ژئو مغناطیس 2 محوطه ی تاریخی چورس را انجام داد.

وی گفت: روه های خبری و شبکه های خبری خارجی نیز درخواست های متعددی برای تصویر برداری از اماکن تاریخی این استان ارسال کرده اند که از جمله آنها می توان به شبکه آر تی آر ترکیه، گروه خبری سیدونیا ایتالیا اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در بخش سرمایه گذاری خارجی نیز وضعیت در دوران پسا تحریم رو به بهبود است، افزود: برای 2 طرح سرمایه گذاری گردشگری در شهرهای مهاباد و ارومیه سرمایه گذار خارجی وارد عمل شده و از طرفی خرید و تجهیزات مورد نیاز در تاسیسات گردشگری نیز تسهیل شده است.

به گزارش ایرنا برجام بین ایران و کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در 23 تیر 1394 شمسی و پس از 20 ماه مذاکره های فشرده/ که از آن به مذاکره های قرن نام برده شد/ امضا شد و پس از طی مراحلی در 26 دی ماه همان سال با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای و با برچیده شدن تحریم های ایران به مرحله اجرا رسید.

آذربایجان غربی دارای هزار و 500 اثر ملی و2 اثر جهانی شامل تخت سلیمان در تکاب و قره کلیسای چالدران است.


http://tnews.ir