کدام بهتر است باتومی یا تفلیس؟

فرداد پرواز

19 تیر 1396


گرجستان کشوری که در کنار کوه های قفقاز در اروپای شرقی قرار دارد و با جاذبه های تاریخی و مدرنش به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب ایرانی ها تبدیل شده است. تفلیس و باتومی دو شهر معروف گرجستان هستند که بیشتر گردشگران، این دو شهر را برای سفر انتخاب می کنند.

تفلیس بزرگ ترین شهر و پایتخت گرجستان است و در شرق گرجستان در جنوب کوه های قفقاز قرار دارد. این شهر با ۲/۵ میلیون جمعیت در قرن ۵ تاسیس شده و تاریخ و پرفرازو نشیبش را می توان در معماری قرون وسطی و نئوکلاسیک بناهایش درک کرد. تفلیس نماد فرهنگ و تاریخ و معماری گرجستان است، در سفر به این شهر برای احساس نبض شهر در خیابان ها قدم بزنید، در بازارهایش گشت و گذار کنید و طعم غذاها و خوراکی هایش را بچشید. تفلیس شهری است که با وجود بزرگی وسعتش، صمیمت را می توان در میان مردم مهمان نوازش حس کرد. این شهر با آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب زمستان های نسبتا سرد و تابستان های گرمی دارد و معمولا گردشگران در فصل های به جز تابستان آن را به باتومی ترجیح می دهند. جاذبه هایی مثل تندیس کارتلیس، حمام های سولفور، کلیسای سیونی، قلعه ناریکالا، باغ گیاه شناسی، موزه ملی گرجستان و … از باتومی شهری ساخته که نه فقط تاریخ و فرهنگ که طبیعت هم در آن قابل لمس است.

باتومی بعد از تفلیس دومین شهر بزرگ گرجستان است و در سواحل دریای سیاه در جنوب غربی گرجستان قرار دارد. بودن در در کنار دریا، باتومی را به مقصد مناسب تابستانی برای ساحل دوستان و علاقمندان به تفریحات آبی تبدیل کرده و آب و هوایی مطبوع و مرطوب را برای آن رقم زده است. باتومی مرطوب ترین شهر گرجستان است و بارش های زیاد در طول سال چشم اندازهای سرسبزی را برایش ساخته است. اگر می خواهید در گرجستان هم ساحل و دریا را تجربه کنید به باتومی بروید، ساحل و دریا مهمترین جاذبه گردشگری این شهر است و گردشگران ساعت ها بر روی شن های نرم ساحلش در آرامش می نشینند و به موج های دریای سیاه نگاه می کنند.


http://www.shahrekhabar.com