این اشتباهات را در سفرهای خود مرتکب نشوید

این اشتباهات را در سفرهای خود مرتکب نشوید

سفر بخش مهمی از زندگی بیشتر ما محسوب می شود. برخی از ما تمام سال را با امید یک یا دو سفری که می رویم، می گذرانیم. به خاطر سفر از مرخصی های خود در طول سال استفاده نمی کنیم و در بسیاری از هزینه هایمان صرفه جویی می کنیم.از ماه ها قبل برای یک تعطیلات یک هفته ای برنامه ریزی کرده، از این آژانس به آن آژانس می رویم و انواع پکیج های تور را بررسی می کنیم. با وسواس مقصد خود را انتخاب کرده و برای سفر آماده می شویم. پس چرا آن طور که باید و شاید خوش نمی گذرد؟ چرا در عکس های اینستاگرام و فیس بوک خوشحال و در حال خوش گذراندن به نظر می رسیم اما در واقعیت بی حوصله هستیم و در انتظار بازگشت به خانه به سر می بریم. ما با صرف پول، وقت و انرژی به سفر می رویم اما خسته بر می گردیم و تازه نیاز به استراحت داریم.

برخی اشتباهات در سفر موجب می شود به ما کمتر خوش بگذرد یا خسته شویم. در این مقاله قصد داریم با توضیح این اشتباهات و راه حل های آن ها به شما کمک کنیم سفرهای بهتر و با کیفت تری پیش رو داشته باشید. با 2Safarهمراه باشید.

2safar

1. برنامه ی سفر کاملاً فشرده است.

گاهی وسواس شما در استفاده ی تمام و کمال از هر لحظه ی سفر، موجب می شود خسته و بی انرژی به خانه بر گردید و از سفرتان لذت چندانی نبرید. در وهله ی اول شما باید زمان کافی برای اتفاقات پیش بینی نشده در نظر بگیرید مانند تأخیر در پرواز یا کنسل شدن برخی از تورها و گشت ها و طوری برنامه ریزی کنید تا زمانتان انعطاف پذیرتر باشد. به جز این، کلاً باید زمانی برای استراحت و تنفس خود لحاظ کنید. اینکه از یک محل به محل دیگر بدوید اسمش مسافرت نیست. شما قرار نیست سفر خود را به صورت یک لیست طولانی از مکان هایی که باید ببینید، در نظر بگیرید و صرفاً به فکر چک زدن این لیست باشید. هدف اصلیِ بازدید از مکان های دیدنی، لذت بردن از آن ها و ساختن خاطره ای خوش از سفر است. هر چه در طول سفر ریلکس تر و انعطاف پذیر تر باشید، احساس رضایت بیشتری خواهید داشت و هنگام بازگشت شاد تر و پر انرژی تر از قبل خواهید بود.

2safar

2. به اتفاقات بد و غیر منتظره به چشم ماجراجویی نگاه کنید.

اگر با یک گروه غریبه همراه با توری به سفر بروید و همه دقیقاً به یک میزان هزینه کرده و کارهای یکسانی انجام دهید، به خوبی قابل تشخیص است که به عده ای بیشتر خوش می گذرد و به عده ای کمتر. این تماماً به روحیات افراد بستگی دارد. در حالی که تأخیر در پرواز اعصاب برخی مسافران را به هم می ریزد و روزشان را خراب می کند، برخی خم به ابرو نمی آورند یا حداقل کمتر تحت تأثیر قرار می گیرند. کلید خوش گذراندن در سفر این است: از اتفاقات خوب کیف کنید و به اتفاقات بد با نگاهی ماجراجویانه و طنز آمیز نگاه کنید. این گونه اتفاقات معمولاً اجتناب ناپذیرند اما شما قرار نیست سفر محبوبتان را به این دلیل خراب کنید یا خاطرتان را آزرده سازید.

2safar

3. اختصاص ندادن زمان کافی برای تحقیق قبل از سفر

هر چقدر قبل از سفر خود زمان بیشتری برای برنامه ریزی و مطالعه درباره ی مقصد صرف کنید، در طول سفر خوشحال تر و راضی تر خواهید بود. تا جایی که می توانید در این باره در اینترنت سرچ کنید، از مکان های دیدنی، رستوران های خوب و مناسب و آب و هوا گرفته تا آداب و رسوم، فرهنگ و اتیکت های رفتاری مردم آن کشور. همچنین با کسانی که قبلاً به مقصد شما سفر کرده اند گفتگو کنید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

این تحقیقات چندین فایده دارد. اولاً به نقاط مثبت و منفی مقصد خود آگاه خواهید شد و چیزی غافلگیر یا ناامیدتان نمی کند. ثانیاً هنگام بستن چمدان ها آگاهی بیشتری درباره ی وسایل مورد نیاز خود در سفر خواهید داشت. مثلاً اگر در طول تحقیقات خود متوجه شده اید پارک آبی خوبی در مقصد شما وجود دارد، مایو، حوله و دمپایی لاانگشتی را در چمدان می گذارید و مجبور نیستید در مکان مورد نظر چند برابر برای این اجناس پول بپردازید. ثالثاً در طول سفر برای خود زمان اضافی می خرید و می توانید وقت بیشتری به استراحت و خوشی اختصاص دهید. مجموع این عوامل کیفیت سفر شما را بالا خواهد برد.

2safar

4. انتظارات نامعقول درباره ی مقصد

نباید رویکرد شما پیش از سفر این باشد که دارید به بهترین سفر زندگی خود می روید. ذوق و شوق داشتن خوب است اما انتظار بیش از حد شما را نا امید خواهد کرد. سعی کنید ذهنی باز داشته باشید و به خود بگویید هر اتفاقی در این سفر بخشی از ماجراجویی است یا اینکه این سفر خوش خواهد گذشت چون شما آماده ی خوش گذراندن هستید. به این شکل انتظارات خود را معقول کنید و خوشی خود را به عوامل بیرونی وابسته نمی سازید. بیشتر افرادی که برای نخستین بار به پاریس سفر می کنند، احساس ناامیدی می کنند و معتقدند پاریس واقعی با پاریس تخیلات آن ها متفاوت است. واقعیت این است که پاریس هیچ گناهی نکرده که شما آن را به صورت یک شهر فوق العاده رمانتیک در نظر گرفته اند. پیشنهاد شماره 3 در مورد تحقیق پیش از سفر در اعتدال بخشیدن به انتظارات و توقعتتان نیز مؤثر خواهد بود.

2safar

5. هماهنگ نبودن با همسفران

قبل از سفر حتماً جلسه ای با همسفر یا همسفران خود بگذارید و گفتگویی راحت و صادقانه در مورد تمام چیزهایی که ممکن است در سفر مشکل ساز شوند یا اختلاف ایجاد کنند داشته باشید. اگر این نخستین سفر شما با یکدیگر است، برگزاری چنین جلسه ای ضروری تر می نماید. اما حتی اگر قبلاً چنین تجربه ای داشته اید، خوب است در مورد تمام نکاتی که در سفر قبل ناهماهنگی و اختلاف داشتید صحبت کرده و آن ها را حل و فصل کنید. اگر نوع علائق تان در سفر متفاوت است، مثلاً یکی از شما می خواهد بیشتر وقت خود را در ساحل بگذراند و دیگری به تفریحات هیجان انگیزی چون زیپ لاینینگ علاقه دارد، قبل از سفر به یک توافق در این باره دست یابید. حل این اختلاف سلیقه ها را به خود سفر واگزار نکنید که پشیمان خواهید شد. ضمن این که لازم است در مورد وقت شناسی نیز کاملاً با یکدیگر هماهنگ باشید.

2safar

6. شناخت ناکافی از خود و اینکه چه چیز خوشحالتان خواهد کرد.

شما باید خود را بشناسید و بدانید چه چیزی باعث آرامش، لذت و خوشی شما در سفر خواهد شد. هر چیزی که برای دیگری خوب است ممکن است برای شما مناسب نباشد. ریلکس کردن و خوش گذراندن برای یک نفر ممکن است به معنای شنا، دراز کشیدن در ساحل در تمام روز و نوشیدن کوکتل باشد. دلیلی ندارد چنین چیزی شما را نیز ریلکس کند. برعکس ممکن است حوصله تان به شدت سر برود. یا ممکن است دیگران به تماشای موزه ها علاقه داشته باشند و وقت زیادی صرف آن ها کنند اما شما علاقه ای نداشته باشید. سفرهایتان را بر اساس علائق و روحیاتتان تنظیم کنید و مقلد دیگران نباشید.

2safar

7. ترک عادات روزانه

سفر طبعاً روتین زندگی شما را به هم خواهد زد اما شما مجبور نیستید تمام عادات خود را در سفر کنار بگذارید و بعد از این بابت احساسناراحتی کنید. مثلاً اگر صبح ها عادت به پیاده روی دارید، چه بهتر که در طول سفر نیز این عادت خوب را حفظ کنید. حتی عادات غذایی خود را در سفر زیاد به هم نزنید. ماجراجویی تا حدی خوب است اما ممکن است زیاده روی در آن به سلامتی شما آسیب برساند یا لذت سفر را کاهش دهد. مثلاً اگر از ماهی خام متنفرید، مجبور نیستید در سفر به شرق آسیا حتماً سوشی بخورید. حتی در صورت امکان بکوشید ساعت خواب و بیداری خود را نیز در طول سفر خیلی بر هم نزنید تا پس از بازگشت مشکلات کمتری در هماهنگ شدن با زندگی روتین خود داشته باشید.

2safar