ایرلاین هایی که کمترین سانحه ی هوایی را تجربه کرده اند

ایرلاین هایی که کمترین سانحه ی هوایی را تجربه کرده اند

امروزه سوانح هوایی کمتر از گذشته رخ می دهند و چنانچه هواپیمایی سقوط کند، فاجعه ای محسوب می شود. بر طبق آمار سوانح و حوادث گذشته باید پذیرفت که بعضی ایرلاین ها امن تر و کم خطر تر از سایرین هستند و سوانح خیلی کمتری را تا کنون پشت سر گذاشته اند. بر اساس لیست سیاه اتحادیه ی اروپا، برخی ایرلاین ها اصلاً اجازه ی پرواز بر فراز این این قاره را ندارند زیرا سابقه ی بدی در سوانح هوایی داشته اند. اما نگران نباشید! ایر لاینی که شما معمولاً با آن سفر می کنید بعید است در این لیست قرار داشته باشد. با این وجود باید پذیرفت کمتر ایرلاینی وجود دارد که سابقه ی پاکی به لحاظ سوانح هوایی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با خوش سابقه ترین ایرلاین های دنیا آشنا کنیم. اگر از سوار شدن به هواپیما می ترسید، می توانید به هواپیماهای متعلق به این ایرلاین ها اعتماد کنید و ترس خود را کنار بگذارید.

1. کانتاس، سابقه ی پرواز از 1921

کانتاس سومین ایرلاین قدیمی دنیا است و به خاطر فیلم "مرد بارانی" در سال 1988 شهرت قابل توجهی کسب کرده است. در این فیلم داستین هافمن در نقش ریموند که از سوار شدن به هواپیما می ترسد به برادر خود تام کروز در نقش چارلی بابیت می گوید که فقط حاضر است با کانتاس سفر کند چون برای هواپیماهای این خط هوایی هیچ گاهسانحه ای رخ نداده است. جمله ی داستین هافمن در فیلم به حقیقت نزدیک است، زیرا این ایرلاین استرالیایی سابقه ی بسیار خوبی به لحاظ امنیت پرواز و سفر بدون حادثه از خود بر جای گذاشته است. البته شایان ذکر است که این ایرلاین تا کنون هشت سانحه ی مرگ بار را تجربه کرده است، اما تمام آن ها مربوط به قبل از سال 1951 می شوند و چهار حادثه در دوران جنگ جهانی دوم رخ داده اند. در حقیقت یکی از این هواپیماها به عمد و به واسطه ی جنگ سقوط کرده است.

2safar

2. ایرلاین هاوایی، سابقه ی پرواز از 1929

سابقه ی هواپیمایی هاوایی بسیاردرخشان است زیرا از سال 1929 تا کنون حتی یک مورد سانحه ی مرگبار نداشته است و در واقع با سابقه ترین ایرلاین بدون سانحه در دنیا محسوب می شود. اگر چه این ایرلاین تاکنون دو بار (در سال های 1993 و 2003) ورشکسته شده است، اما این موضوع به سابقه ی درخشانش در بحث امنیت خدشه ای وارد نمی سازد. بیشتر مقصد های این ایرلاین کشورهای مجاور اقیانوس آرام مانند نیوزلند، استرالیا، آسیا و غرب آمریکا هستند.

2safar

3. سوث وست، سابقه ی پرواز از 1971

سوث وست پنجاه سال تجربه ی پرواز را بدون هیچ سانحه ی مرگباری پشت سر گذاشته است. این ایرلاین که درواقع بزرگ ترین ایرلاین ارزان قیمت دنیا محسوب می شود از این نظر سابقه ی بسیار درخشانی دارد. در واقع سوث وست الگوی بسیاری از ایرلاین های مشابه مانند رایان ایر است. سوث وست به بیش از یک صد مقصد سفر می کند و 700 هواپیما دارد. البته قابل ذکر است که در سال 2005 هواپیمای این ایرلاین هنگام فرود آمدن بر باند فرودگاه شیکاگو در برف بسیار شدید، کنترل خود را از دست داد و از باند خارج شد، با یک اتوموبیل تصادف کرد و منجر به فوت یک پسر شش ساله شد.

2safar

4. ایزی جت، سابقه ی پرواز از 1995

ایزی جت ایرلاینی جدید محسوب می شود و سابقه ی کمی در پرواز دارد اما در این مدت هرگز سانحه ای را تجربه نکرده است و اساساً نه تنها حادثه ی مرگبار، که هیچ مشکل قابل ذکری در سابقه ی این ایرلاین وجود ندارد.

2safar

5. رایان ایر، سابقه ی پرواز از 1985

رایان ایر در طول هجده سال سابقه ی پروازی که پشت سر گذشته است فقط در سال 2008 دچار سانحه شده است. در این سانحه یکی از هواپیماهای این خط هوایی به دلیل برخورد های متعدد پرندگان به جلو، بال و موتور هواپیما مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه رم شد. به نظر می رسید که هواپیما با حدود نود پرنده ی سار برخورد کرده بود. در هنگام فرود چرخ چپ هواپیما شکست و هواپیما با باند برخورد کرد. این هواپیما به شکلی تعمیر ناپذیر آسیب دید و دو نفر از کارکنان و هشت مسافر با جراحات سطحی عازم بیمارستان شدند.

2safar

6. ویرجین آتلانتیک/ استرالیا / آمریکا، سابقه ی پرواز از 1984، 2000 و 2007

ایرلاین های متعلق به شرکت هوایی ویرجین سابقه ی امنیت درخشانی دارند. در واقع آن ها چند دهه بدون سانحه پرواز کرده اند. هم ویرجین آتلانتیک و هم ویرجین استرالیا در فهرست بیست ایرلاین ایمن دنیا قرار دارند.

2safar

7. بریتیش ایرویز، سابقه ی پرواز از 1974

برای این خط هوایی با سابقه و خوش نام فقط یک بار سانحه ی مرگباری رخ داده است. این سانحه در پی یک تصادف هوایی با هواپیمای متعلق به ایرلاین کشوراسلوونی در آسمان شهر زاگرب به وقوع پیوست. همچنین در سال 1985 و زمانی که بریتیش ایرویز هنوز در زیر مجموعه ی بی ای بریتیش ایرتورز قرار داشت نیز سانحه ای در این ایرلاین رخ داد و موتور یک هواپیما در هنگام تیک آف از فرودگاه منچستر از کار افتاد و سپس آتش گرفت. در این حادثه 53 نفر از مجموع 131 مسافر و خدمه ی پرواز جان خود را از دست دادند. شایان ذکر است که بریتیش یوروپین ایرویز در سال 1946 تأسیس شده است اما در سال 1974 با شرکت هواپیمایی بریتیش اوورسیز ایرویز ادغام شده و بریتیش ایرتورز و در نهایت بریتیش ایرویز به وجود آمده است. شرکت اولیه یا بریتیش یوروپین ایرویز سوانح هوایی زیادی را پشت سر گداشته است اما شرکت کنونی یکی از امن ترین خطوط هوایی دنیا محسوب می شود.

2safar

8. امارات، سابقه ی پرواز از 1985

این ایرلاین اماراتی که مرکز اصلی آن شهر دبی است بیش از سه هزار و ششصد پرواز در هفته انجام می دهد و یکی از بهترین خطوط هوایی بین قاره ای در جهان است. ایرلاین امارات تا کنون سانحه ی مرگباری را پشت سر نگذاشته است. تنها یک بار یکی از هواپیماهای متعلق به این ایرلاین که بوئینگ 777 بود، هنگام فرود در فرودگاه بین المللی دبی دچار سانحه شد. هواپیما پس از تخلیه مسافران هواپیما آتش گرفت و روی باند منفجر شد. در این حادثه یک آتش نشان جان خود را از دست داد.

2safar

9. اتحاد، سابقه ی پرواز از 2003

یکی دیگر از خطوط هوایی خاورمیانه که سابقهی درخشانی دارد اتحاد است. تنها اتفاقی که برای هواپیماهای این ایرلاین رخ داده است مربوط به آزمایش زمینی یک هواپیما بوده که در تولوز فرانسه روی باند با سرعت 35 مایل بر ساعت سرعت گرفته و با دیوار بتونی برخورد کرده است. در این حادثه 9 نفر که سوار هواپیما بودند آسیب دیدند که آسیب دیدگی چهار نفر جدی بوده است.

2safar

10. قطر ایرویز، سابقه ی پرواز از 2004

هواپیمایی قطر نیز از امن ترین و قابل اعتماد ترین خطوط هوایی دنیا محسوب می شود. برای هواپیماهای متعلق به این ایرلاین فقط دو بار حادثه رخ داده است. یکی از حوادث در سال 2007 و در ابوظبی رخ داد که در طی آن یک هواپیمای بدون مسافر هنگام سوخت گیری روی باند دچار آتش سوزی شد. اتفاق مشابهی نیز در سال 2017 و در فرودگاه بین المللی الحمد در دوحه رخ داد و بار دیگر هواپیما در هنگام سوخت گیری آتش گرفت. این سوانح تلفاتی در پی نداشته است.

2safar

با سابقه ترین ایرلاین های دنیا

شاید در پایان این سلسله از مقالات از خود می پرسید که پر سابقه ترین و قدیمی ترین خطوط هایی دنیا کدام هستند. در پاسخ باید بگوییم ایرلاین کی ال ام هلند که از سال 1919 شروع به کار کرده است، قدیمی ترین ایرلاین دنیا محسوب می شود. پس از کی ال ام، کانتاس استرالیا قرار دارد.

2safar