ایران عضو فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری شد

فرداد پرواز

13 بهمن 1395


عصر اقتصاد: ایران برای اولین بار توانست به هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری راه یابد و یک نماینده در مجامع جهانی گردشگری داشته باشد.

صبح روز گذشته پس از رأی گیری اعضای هیات مدیره و هیات رییسه فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری، «محسن حاجی سعید» که دبیر شورای سیاستگذاری هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری را در ایران به عهده داشت، موفق شد با کسب حد نصاب آرا، به عضویت هیات مدیره فدراسیون جهانی درآید.

همچنین «آلوشکا ریچه» از آفریقای جنوبی جایگزین «فیلیسیتاس رسینگ» شد که برای دو سال ریاست هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری را به عهده گرفت. این رقابت بین نمایندگانی از آمریکا، کانادا و آفریقای جنوبی صورت گرفت که پس از دو دور رأی گیری، سرانجام قرعه به نام آفریقای جنوبی افتاد.

سایر اعضای هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری نیز از کشورهای آمریکا، اسکاتلند، استرالیا، ایران و کانادا انتخاب شدند.

این انتخابات درحالی در تهران برگزار شد که پایتخت ایران میزبان بیش از ۳۰۰ راهنمای گردشگری از ۴۵ ملیت است که برای حضور در هفدمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به کشورمان سفر کرده‌اند و تاکنون شهرهای قزوین، زنجان، همدان و تهران را دیده‌اند که به شدت نیز تحت تاثیر مهمان‌نوازی ایرانی قرار گرفته‌اند.

با انتخاب محسن حاجی سعید که از راهنمایان گردشگری استان یزد و دبیر شورای سیاست گذاری کنواسیون ۲۰۱۷ ایران است، برای اولین بار ازایران یک نماینده در مجامع جهانی گردشگری و فدراسیون راهنمایان گردشگری حضور پیدا می کند. نمایندگی ایران در هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری تا سال ۲۰۱۹ ادامه دارد. نکته قابل تامل اینجاست که ۲۷ کشور از ۳۲ کشور حاضر در این جلسه به نماینده ایران رای مثبت دادند و از این به بعد اعضای هیات مدیره می بایست به عنوان فردی بی طرف در فدراسیون فعالیت کنند.

برای بخش خزانه داری فدراسیون نیز آقای دیویتسون از کشور آمریکا انتخاب شد. برای انتخاب اعضای هیات مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری نیز رقابت بین کشورهای مختلف بود که در نهایت خانم ماری کمپ کلارک از اسکاتلند به عنوان نائب رئیس با ۳۲ رای انتخاب شد و آقای استیو مکوالی از استرالیا با ۲۹ رای، محسن حاجی سعید از ایران با ۲۸ رای، استر بانیکه از آمریکا با ۲۷ رای و خانم روبی روی از کانادا با ۲۲ رای به عنوان اعضای هیات مدیره معرفی شدند.

همچنین در جریان این اجلاس، میزبان دور بعدی این کنوانسیون پس از سه روز رقابت بین کشورهای گرجستان، تایلند و آمریکا تعیین شد که با وجود تلاش های چند ساله آمریکا، اما سرانجام گرجستان بود که موفق شد گوی رقابت را از آمریکایِ پیگیر برباید و میزبان سال ۲۰۱۹ شود.

هجدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری ،هر دو سال یک‌بار به میزبانی یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود که میزبان سال ۲۰۱۹، گرجستان خواهد بود.

ایران حدود یک دهه پیش به عنوان سی‌وششمین عضو فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری پذیرفته شد.


http://tnews.ir