تحکیم دوستی دیرین ایران و ارمنستان با نمایش آثار باستانی 5 هزار ساله

فرداد پرواز

24 مهر 1396


نمایشگاه «ارمنستان و ایران: خاطره یک سرزمین» با هدف تقویت تعاملات فرهنگی و تحکیم دوستی دیرین دو کشور از 25 مهرماه به مدت سه ماه، بیش از 300 شیء تاریخی با قدمت هزاره چهارم تا سده یکم پیش از میلاد در موزه ملی ایران برپا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیر موزه ملی ایران روز یکشنبه در نشست خبری نمایشگاه مشترک اشیای تاریخی ایران و ارمنستان با عنوان «خاطره یک سرزمین» اظهار کرد: وقتی کشورهای ارمنستان، کره جنوبی و فرانسه آثار نفیس تاریخی خود را در ایران به نمایش می گذارند یعنی ایران کشوری امن است.

جبرئیل نوکنده تاکید کرد: در این نمایشگاه نیز 303 اثر، شامل 200 اثر موزه ملی ایران و 103 اثر موزه ملی ارمنستان به مدت سه ماه به نمایش گذاشته می شود.

وی اضافه کرد: برگزاری این رویداد، در راستای یکی از مصوباتی است که در تفاهمنامه بین دو کشور،در سفر اخیر دکتر روحانی به ارمنستان با رئیس جمهوری این کشور در دستور کار قرار گرفت.این نمایشگاه یک تحول تاریخی بین موزه های ایران و ارمنستان است

سفیر ارمنستان در ایران نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر چگونگی امکان برگزاری این نمایشگاه در سایر استانهای کشور به ویژه استانهای همجوار دو کشور تصریح کرد: از این پیشنهاد استقبال می کنیم و با توجه به اینکه مراودات خوبی با برخی استانداران ایران دارم، آمادگی خود را برای برگزاری این نمایشگاه در هر یک از استانها بخصوص استانهای همجوار اعلام می کنم.

آرتاشس تومانیان تاکید کرد: ایران دارای 14 همسایه است که همواره روابط سیاسی و اقتصادی با انها اهمیت فراوانی دارد اما روابط فرهنگی بین این دو کشور که تاریخ مشترک طولانی هم دارند مورد تاکید ما است.

وی اضافه کرد: برگزاری این نمایشگاه نشانگر دوستی آبرومند و شایسته دو طرف و سبب شناخت بیشتر مردم از فرهنگ های همدیگر خواهد شد.

سفیر ارمنستان در ایران تاکید کرد: ایران گاهی دوستی های خود را در هزاران کیلومتر آنطرف تر جستجو می کند،درحالیکه ما هم دوستی دیرین و برای ابرکشور تاریخی و وسیع منطقه یعنی ایران احترام و دوستی زیادی قائل هستیم.


http://www.irna.ir