ایرانی‌ها از مرز ۵/ ۱ میلیون سفر به ترکیه عبور کردند

فرداد پرواز

11 مهر 1396


انتشار آمار گردشگران ورودی به ترکیه در بازه ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد، گردشگران ایرانی وارد شده به این همسایه شمال غربی، از مرز یک میلیون و ۵۵۹ هزار نفر گذشته‌اند.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، از موارد قابل‌توجه گزارش جدیدی که سازمان گردشگری ترکیه منتشر کرده، اینکه ایران در ماه اوت تبدیل به مبدا سوم گردشگری ترکیه شده و در مبادی برتر ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۷ نیز همان رتبه چهارم، را حفظ کرده است. این در حالی است که طبق آمار منتشر شده قبلی که مربوط به پایان ماه ژوئیه بود، ایران در رتبه گردشگران ورودی ماهانه به ترکیه در رده پنجم قرار داشت.

اما به نظر می‌رسد ترکیه توانسته است، بار دیگر به روزهای خوش گذشته‌ خود در گردشگری بازگردد. گردشگری این کشور که یکی از شریان‌های حیاتی اقتصاد آن محسوب می‌شود، در سال 2016 با کاهش چشمگیر 30 درصدی روبه‌رو شد و رکود گردشگری تا پایان سه ماه نخست سال 2017 نیز ادامه یافت.

با این همه و پس از تمام دشواری‌هایی که در سال گذشته برای ترکیه رخ داد، از کودتا و عملیات تروریستی گرفته تا مشکلات این کشور با روسیه، گردشگری این کشور در حال بازگشت به اوج خود است. نگاهی به آمار 8 ماه نخست سال 2017 نشان می‌دهد که تعداد گردشگران ورودی به این کشور به حدود 22 میلیون نفر رسیده است. این میزان در سال 2015 برابر با 5/ 25 میلیون نفر بود و در سال 2016 که اوج مشکلات گردشگری ترکیه بود، به 39/ 17 میلیون نفر ‌رسید.

مقایسه‌ای ساده بین این ارقام نشان می‌دهد هرچند در 8 ماه نخست سال 2016 تعداد گردشگران ورودی به ترکیه کاهش 81/ 31 درصدی یافت اما در 8ماه نخست سال 2017 تعداد گردشگران وارد شده به این کشور در فاصله ژانویه تا اوت افزایش 41/ 26 درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش داشته است.

نکته قابل توجه دیگر این است که در ماه اوت سال 2017، ترکیه بیش از 4 میلیون و 658 هزار گردشگر جذب کرده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش 35/ 46 درصدی، یعنی رشد بیش از یک میلیون و 475 هزار نفری داشته است. این ارقام به معنای این است که تعداد گردشگران، ورودی به ترکیه در ماه اوت سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته، رشد 36/ 46درصدی را تجربه کرده است.


http://tnews.ir