ایرانگردی به شیوه ای نوین

فرداد پرواز

10 مرداد 1396


به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت رجا شرکت حمل و نقل ریلی رجا با همکاری بخش خصوصی قطار گردشگری رجا یک روزه خود را در مسیر ریلی شمال راه اندازی کرد. قطار گردشگری ریل باس "ارم" رجا در مسیر شمال کشور بین ایستگاه های تهران و پل سفید حرکت کرده و به صورت برنامه ای صبح های پنجشنبه از تهران به سمت پل سفید حرکت و پایان همان روز به تهران مراجعت می کند. این قطار در مسیر ایرانگردی خود از جاذبه های دیدنی مسیر به ویژه جلگه ورامین، گرمسار، منطقه کوهستانی و جذاب فیروزکوه، 3 خط طلا، شورآب، ایستگاه های گدوک و دوگل، پل ورسک و ... نیز عبور می کند.

نقطه شروع برنامه قطار گردشگری رجا و ایرانگردی از ساعت 6:30 در ایستگاه تهران است. پس از صرف صبحانه در قطار گردشگری به جلگه حاصلخیز ورامین رسیده و با پشت سرگذاشتن آن جلوه هایی از حاشیه کویر را در نزدیک گرمسار شاهد خواهید بود. پس از گرمسار با گردش به سمت شمال، در کنار حبله رود قرار گرفته و کمی بعد به اولین ایستگاه بازدید می رسید که از نمونه ایستگاه های راه آهن با مشخصه های ویژه ایستگاه های تدارکاتی سال های اولیه راه آهن است. پس از کمی گشت به قطار باز گشته و از مناظر فوق العاده دیدنی مسیر کبوتر دره، سیمین دشت و زرین دشت عبور می کنند. با نزدیک شدن به بخش کوهستانی شمال، به داستانی ترین بخش تور ایرانگردی وارد شده که نه فقط به لحاظ زیبایی بلکه به لحاظ فنی و تاریخی نیز بسیار جذاب می باشد.

در ده شوراب از قطار گردشگری رجا پیاده می شوند تا علاوه بر تماشای ترکیب فوق العاده ای از صنعت و طبیعت، درباره نحوه ساخت خط آهن شمال و مشکلات پیش روی آن نیز بشنوید. با قطار از مشهورترین سازه های راه آهن شمال مانند پل ورسک، سه خط طلا و ... دیدن میکنید. در ایستگاه ورسک از قطار پیاده می شوید تا نمایی معروق از ورسک را تماشا کنید و عکسی به یادگار ثبت کنید. در ادامه ایرانگردی خود، ناهار در قطار صرف می شود و مسیر را تا پل سفید ادامه می دهند. با گذشتن از نیم روز در ایستگاه سوادکوه پیاده می شوند و ضمن یک پیاده روی سبک، بیشتر با راه آهن آشنا خواهند شد. در ادامه پس از رسیدن به پل سفید به تهران باز می گردند و غروب آفتاب را در یکی از ایستگاه های راه بازگشت حین صرف عصرانه تماشا می کنید. قطار گردشگری حدود ساعت 22:15 به تهران باز می گردد.

برنامه حاضر با عنوان "خط طـلا" شامل مسیر تهران تا پل سفید می شود. از ویژگی های بارز قطار گردشگری راه آهن، توقف در ایستگاه های گردشگری است که قطارهای معمول در آنها توقف ندارند تا ایرانگردی را به شیوه ای جالب تجربه کنید.


http://hamgardi.com