ایرانگردی و ارزان سازی سفر نقشه راه ماست

فرداد پرواز

26 اردیبهشت 1396


زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روز گذشته با حضور در مؤسسه ایران از ارزان سازی برای سفر به استان های سواحل جنوبی کشور، ایجاد دفتر اطلاع رسانی در روسیه، انتقال برگزاری همایش ها از تهران به تبریز در فصل بهار و پاییز و دیگر اخبار این حوزه خبر داد.

او از ارائه سند سیاست های کلی گردشگری در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: اگر سیاست های کلی گردشگری مثل سیاست های کلی محیط زیست، اشتغال و خانواده تدوین شود، هماهنگی های بین دستگاهی راحت تر اتفاق می افتد.

او درباره اقدامات انجام شده، در حوزه گردشگری از بدو ورود به سازمان میراث فرهنگی هم گفت: «هر پروژه ای که تا به امروز در حوزه گردشگری انجام گرفته بازنگری شده، گزارش کارشناسان بین المللی را در این زمینه ها جمع کردیم و کارگروهی در حال مطالعه و به روز رسانی این اسناد می باشند.»

زهرا احمدی پور از حضور دو کارشناس سازمان جهانی گردشگری هم در ایران خبر داد و گفت: «از آنها برای اجرای مراحل اولیه این طرح ها در استان ها کمک گرفته ایم.» احمدی پور از آماده سازی سند بالا دستی در حوزه گردشگری خبرداد و گفت: «دولت اگر واقعا بخواهد در این حوزه خیز بردارد و در گردشگری به عنوان یک صنعت پیشرو عمل کند ،باید اول مقصد نهایی آن مشخص باشد. الان این مقصد نهایی مشخص نیست.»

به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی الان مشخص نیست که صنعت گردشگری به کدام سمت می رود: «بنابراین باید مسیر حرکت آن مشخص شود.»

او درباره تراز منفی خروج گردشگر از ایران هم دلایلی را برمی شمرد. احمدی پور هزینه و جذابیت های سفر به خارج از کشور را از جمله دلایل خروج گردشگری از کشور برشمرد و گفت: «یک موضوع فرهنگی هم پشت این ماجر است. ما نتوانستیم حس ایرانگردی را تقویت و جاذبه ایجاد کنیم. بسیاری فکر می کنند که ایران همین چند مرکز شناخته شده است، بنابراین سفر به خارج از کشور را ترجیح می دهند.»

احمدی پور از اقدامات جدی سازمان میراث فرهنگی، در حوزه گردشگری بین المللی سخن به میان آورد و از افزایش دفاتر اطلاع رسانی در کشورهای بازار هدف خبر داد: «براساس برنامه ها قرار بود که در طی سه سال 20 دفتر ایجاد شود که بنا به دلایلی به این عدد نرسیدیم.»


http://www.donyayesafar.com