انفجار بمب گردشگری/تدارک چشم‌ بادمی‌ها برای انجام بیش از 3 میلیارد سفر

فرداد پرواز

7 بهمن 1395


پکن - ایرنا - میلیونها نفر از مردم چین دو روز دیگر با فرا رسیدن 27 ژانویه (8 بهمن) تعطیلات رسمی و سنتی خود را که به «عید بهار» شهرت دارد، آغاز می کنند تا با شروع این تعطیلات سفرهای پرجمعیت ترین کشور دنیا آغاز شود.

به گزارش ایرنا، جشن عید بهار چین یا جشن سال نو، مهمترین جشن سنتی مردم این سرزمین پهناور است و در این ایام همه کسانی که دور از خانواده و در شهر دیگری زندگی و یا کار می کنند، به خانه باز می گردند.

بنابر سنت دیرینه و به دلیل اهمیت این عید، بیشتر جمعیت این کشور در این ایام تعطیلات به مسافرت می روند که کارشناسان گردشگری شروع این تعطیلات و سفرها را به «بمب گردشگری» تشبیه کرده اند.

بر اساس اعلام دولت چین، تعطیلات رسمی برای عید بهاره که از جمله تعطیلات طلایی این کشور محسوب می شود، به طور رسمی ازز 27 ژانویه (8 بهمن) آغاز می شود و تا 4 فوریه (16 بهمن) ادامه دارد اما تعطیلات غیررسمی این عید از روز جمعه 13 ژانویه (24 دی ماه) با عزیمت خیل عظیمی از مردم این کشور به نقاط مختلف آغاز شده بود.

عید بهار در نزد چینی ها، همانند عید نوروز ایران، فرخنده و پرنشاط است و به طور کلی از قدیم الایام، سال در تقویم کشاورزی چینی با 12 نام حیوان مشخص شده است.

تقویم چینی، ترکیبی از تقویم شمسی و قمری است و در حقیقت در این کشور حرکت ماه، خورشید و ستارگان تعیین کننده روزها، ماه ها و سال ها است.

به این صورت که سال چینی‎ ها با یک چرخه 12 ساله بر نام 12 جانور منطبق می شود و همانطور که ما نیز در ایران با آن آشنا هستیم، هر سال به نام یک جانور نامگذاری می شود.

این تقویم دوازده گانه، توالی اسامی 12 حیوان را شامل می شود. ترتیب اسامی حیوانات در تقویم چینی به ترتیب شامل موش، گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، گوسفند، میمون، خروس، سگ و خوک بوده و سال جدید برای چینی ها سال «خروس» است.

سال «خروس» از لحاظ اساطیر و باورهای سنتی چین، سالی پربار همراه با آرامش است و اینکه سالی همراه با آسودگی خیال و راحتی در انتظار مردم خواهد بود.

خروس در واقع دهمین ماه از تقویم دوازدهگانه حیوانی است که چینی ها برای نامیدن سال ها از آن بهره می گیرند.


http://www.irna.ir